Mahatma Gandhi, przyszedł na świat 2 października 1869 roku w Porbandorze. Zmarł 30 stycznia 1948 roku w New Delhi. Był wybitnym indyjskim działaczem politycznym, a przy tym filozofem, prawnikiem i pisarzem.
Spis treści
Biografia i życiorys Mahatmy Gandhiego
Jego ojciec był z zawodu indyjskim dostojnikiem państwowym. Gandhi przyszedł na świat będąc owocem miłości swego ojca i jego z kolei czwartej żony, która będąc osobą niezwykle bogobojną przekazała swój światopogląd właśnie synowi. Już mając 13 lat Gandhi poślubił wcześniej zaślubioną mu oraz także jak on trzynastoletnią Kasturbe Makharji, z którą słynny Gandhi miał później czterech potomków. Początkowo pobierał regularne nauki w Indiach, jednak w miarę czynionych postępów w nauce dostrzegał Gandhi swą palącą potrzebę wyjścia poza ciasne kastowe ramy edukacji w ówczesnych Indiach – początkowo był studentem prawa w Bombaju, lecz udał się wobec swych postępów do Anglii przy pierwszej okazji, by swe horyzonty poszerzyć. Z kolei na Wyspach Brytyjskich Gandhi zdecydował się kontynuować swój samorozwój, czyniąc podstawami swych praktyk na przykład abstynencje od trunków i mięsa, lecz pragnąc jednocześnie być częścią i podmiotem angielskiej kultury. Nie szło to jednak zbyt gładko, natomiast spotkawszy aktywnych działaczy Towarzystwa Teozoficznego zdecydował się Gandhi na powrót zorientować się na studia nad m.in. świętymi indyjskimi pismami. Został tymczasem jako adept prawa członkiem palestry, pragnął jednak dzielić się wiedzą tam gdzie najbardziej go potrzebowali, więc powrócił do ojczyzny. W efekcie Gandhi osiadł na prowincji, a źródłem swego utrzymania czyniąc pisanie pism procesowych. Podjął się jednak następnie pewnego nowego wyzwania, mianowicie wyjazdu na tereny Afryki Południowej, gdzie podjął, oprócz regularnej pracy w zawodzie, starania polityczne, które dotyczyły zniesienia tam właśnie dyskryminacji rasowej.
W 1914 roku jednak Gandhi powrócił znowu do Indii, zostając jednak tym razem już poważnym – członkiem Indyjskiego Kongresu Narodowego. Wkrótce, wobec zapału jakim pałał i jego charyzmy w ogóle, Gandhi otrzymał przydomek Mahatma, co oznacza „wielkiego ducha”. Był to czas, w którym Gandhi był już całkiem zorientowany na walkę wolnościową, której naczelnym celem została przecież niepodległość Indii. W 1919 roku odbyła się z jego udziałem słynna w Indiach po dziś dzień manifestacja, którą Brytyjczycy zdecydowali się stłumić używając sił militarnych. Wobec takiej sytuacji Gandhi wysunął od razu propozycje strajku powszechnego oraz bojkotu produktów pochodzących z Wielkiej Brytanii. Nie mogło się to zatem obejść bez reperkusji angielskich, dlatego skazano wówczas Gandhiego na 6 lat więzienia. Szczęśliwie jednak skorzystał ze zwolnienia przedterminowego, mógł zatem walczyć o wolność Indii nadal. Ogłosił w ślad za tym swe postulaty o charakterze etycznym, zostając moralnym autorytetem oraz płodnym źródłem publikacji na temat kierunku indyjskiej walki wyzwoleńczej. Zginął nagle, bo w 1948 roku, z rąk hinduskiego fanatyka nazwiskiem Nathurama Godze.
Ciekawostki o Mahatmie Gandhim
- Zmarł w New Delhi (Indie). Został zastrzelony przez hinduskiego ekstremistę, który nie tolerował łagodzenia przez Gandhiego nastrojów wzajemnej wrogości między hinduistami a muzułmanami.
- Gandhi próbował zachęcać Hindusów w Afryce Południowej do lojalności brytyjskiej koronie w wojnie Brytyjczyków z Burami. Efekt opowiedzenia się Gandhiego po stronie Anglików był taki, że obiecane Hindusom równouprawnienie przeszło bez echa tuż po zwycięstwie Brytyjczyków.
- Po śmierci Mahatmy Gandhiego ogłoszono w Indiach 13 – dniową żałobę narodową.
Cytaty Mahatmy Gandhiego
„Bez wątpienia byłbym chrześcijaninem, gdyby chrześcijanie byli nimi 24 godziny na dobę.”
„Bierny opór został stworzony jako broń ludzi słabych, nie wyłącza on możliwości, że dla osiągnięcia celu użyje fizycznej przemocy.”
„Miłość jest czymś najmocniejszym na świecie, a jednak nie można wyobrazić sobie nic bardziej skromnego.”
Źródła
- https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/771464,Mahatma-Gandhi-za-lagodny-dla-ekstremistow
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Mahatma_Gandhi
- https://www.biography.com/people/mahatma-gandhi-9305898
- https://www.brainyquote.com/authors/mahatma_gandhi