Sportowcy

Mike Tyson

Mike Tyson (Malik Abdul Aziz) urodził się w Nowym Jorku 30 czerwca 1966 roku. Mowa zatem o amerykańskim bokserze, mistrzu świata wagi ciężkiej w latach 1986 – 90 i 1996. Nazywany „Żelaznym Mike’em” nieprzypadkowo, a w związku z potężnym ciosem, jakim dysponował.

Krótki życiorys Mike’a Tyson’a

Mike Tyson przyszedł na świat w Nowym Jorku 30.06.1966 r.. Jest byłym mistrzem świata w kategorii waga ciężka. Czas dorastania przypadł mu w nowojorskim Brooklyn’ie, w dzielnicy, która w tamtym czasie posiadała wysoki wskaźnik przestępczości. Już jako nastolatek wszedł na drogę konfliktu z prawem. Pierwszego rozboju dokonał mając 13 lat, co zadecydowało, że został umieszczony w poprawczaku. Szczęśliwym dla niego trafem został tam zauważył przez byłego boksera Deshawn’a Stewart’a, który następnie tak pokierował sprawami, że pieczę nad młodym Tysonem mógł przejąć trener Teddy Atlas. Był to świt kariery słynnego później Żelaznego Mike’a.

Pierwsze starcie odbył pamiętnego 06.03.1985 r.. Stanął wtedy naprzeciwko Hector’a Mercedes’a, który został znokautowany przez Tyson’a już w rundzie pierwszej. Następnie Mike Tyson stoczył 57 walk – wygrał 50 walk, przy czym nokautem zakończył aż 44 spotkań. Przegrał jedyne 6 razy, remisował raptem dwa.

Debiutował jako bokser na świecie wiekiem najmłodszy, ponieważ zdobył tytuł mistrza wagi ciężkiej mając lat dwadzieścia. W jego karierze, co ważne, sporo było skandali i ekscesów. Opinia publiczna okrzyknęła go bokserem najbardziej brutalnym spośród zawodowców. Jego dynamika wprawdzie była niespotykana, jednak to samym jego ciosem zachwycano się najczęściej.

Biografia rozszerzona Mike’a Tyson’a

Wychowanek Brooklyn’u

Dorastał w nowojorskim Brooklyn’ie, od najwcześniejszych nastoletnich lat Tyson wchodził w konflikt z prawem. Jeden z rozbojów zadecydował, że umieszczono go w domu poprawczym i szkole zarazem. Tam szczęśliwym trafem zauważył go Deshawn Stewart, były bokser, który sprawił, że następnie Tyson trafił pod opiekę Teddy’ego Atlas’a. Dzięki temu Atlas przekazał opiekę nad nim doświadczonemu trenerowi, Cusa D’Amato, który dał Tysonowi dach nad głową u siebie w domu.

Król wagi ciężkiej

Tyson szybko okazał się być sportowcem utalentowanym, bowiem wystartował na Igrzyskach Olimpijskich Juniorów, zdobywając tam złoty medal. Wkrótce przeszedł w związku z tym na bokserskie zawodostwo. 6 marca 1985 roku Tyson debiutował. Miejscem była nowojorska arena. Pierwsze 19 spotkań, co najważniejsze, Tyson zwyciężył nokautując przeciwników, z czego aż 12 spotkań zakończył w pierwszej rundzie. Pod koniec 1986 roku Tyson wygrał 28. razy, za sprawą czego zdobył tytuł WBC zostając mistrzem wagi ciężkiej – najmłodszym w całej historii tej widowiskowej dyscypliny. Tymczasem już w następnym roku został mistrzem federacji IBF, więc o jego klasie nie było już dyskusji. Tyson potwierdził swój status boksera w świecie najlepszego.

Przegrane

Przegrana jednak nadeszła mając miejsce w roku 1990 w Tokio. Porażka zapadła dopiero w 10. rundzie przez KO – pokonał wtedy Tyson’a James „Buster” Douglas.

Wreszcie nadszedł rok 1991, związany z przypadkiem 18-letniej Desiree Washington. Kobieta oskarżyła boksera o gwałt, który miał mieć miejsce lata wcześniej. Sprawa znalazła się w sądzie. Usłyszał w efekcie: sześć lat pozbawienia wolności. Odbył zatem kare, natomiast trzech lat pozbawienia wolności, bowiem w zakładzie karnym sprawował się dobrze. Zatem w 1995 roku wrócił na ring by odzyskać niektóre federacyjne pasy wagi ciężkiej. W roku następnym jednak spotkał w drugim narożniku Evander’a Holyfield’a, tracąc odzyskane pasy za sprawą tejże porażki. Rok 1997 był oznaczony upragnionym przez niego rewanżem Tyson’a z Holyfield’em, niestety wtedy to Tyson odgryzł przeciwnikowi część ucha, za co spotkała go dyskwalifikacja.

Tyson bankrutem

W roku 2000 na tapecie Tyson’a był Andrzej Gołota. Dni do spotkania ubiegały Tysonowi pewnie dość wesoło, ponieważ został zdyskwalifikowany za sprawą obecności we krwi niedozwolonego stężenia THC. W ten sposób minęło czcze niemal dwa lata, by w roku 2002 jego przeciwnikiem mógł zostać świetny Lennox Lewis, jak się okazało sportsman od Tyson’a po prostu lepszy. Dwa następne starcia miały miejsce kolejno z Danny’m Williams’em i Kevin’em McBride’m. Oba spotkania przegrał.

Tryb życia Tyson’a tymczasem nie był sportowy, a na dodatek bardzo kosztowny – w 2003 roku Tyson ogłosił bankructwo. Było to o tyle ciekawe, że otrzymał ponad 30 mln USD za kilka ostatnich walk, a w sumie od początki kariery skompletował według wiarygodnych szacunków kilkaset milionów USD. Dało więc znać o sobie pochodzenie i zmysł do interesów, a właściwie jego brak.

Aktor i showman

Tyson znalazł się na Broadway’u, bowiem Mike Tyson podjął współprace z Spike’em Lee, czyli reżyserem. W 2013 roku Tyson znalazł się również w Polsce, ponieważ trwała kampania promująca napój energetyczny opatrzony jego nazwiskiem. W tym samym roku odbyło się show Tyson’a, a polegało to na opowieściach boksera na temat swego życia. Show emitowała stacja HBO. W ślad za tym rynek literacki zasiliła książka na temat boksera, zatytułowana „Undisputed Truth”, jak się prędko okazało bestseller na liście The New Yourk Times.

W roku 1999 Tyson zagrał na planie dramatu pt. „Czarne i białe”. Następnie w tragikomedii „Kumpel do bicia”, gdzie obok Tyson’a byli tacy jak Antonio Banderas i Woody Harrelson. Natomiast roku 2004 oznaczał dla Tysona rolę w filmie „Milion za noc”. Rok 2009 poświęcił też komedii „Kac Vegas”, a 2011 „Kac Vegas II”. W 2013 roku odegrał rolę w komedii „Straszny film 5”. Wreszcie Tyson rozkręcił się, więc przyszła i kolej by znalazł się w sitcom’ach, a mianowicie takich jak „Webster” i „Ekipa”, „Breaking In” oraz „Jak poznałem waszą matkę”. 1 kwietnia 2012 w Miami Tyson znalazł się w WWE Hall of Fame.

Osobiście pod górkę

Tyson ożenił się 7 lutego 1988 roku. Wybranką jego serca była aktorka Robin Givens. Małżeństo nie wytrzymało próby czasu, przetrwało zaledwie rok. Drugą wybranką Tyson’a była Monica Turner, z którą pobrał się w roku 1997 – z tego związku pochodzi dwójka dzieci, natomiast rozwód nadszedł po siedmiu latach. Rozwód ten był spektakularny finansowo – budżet Tyson’a doznał niebagatelnego uszczerbku – musiał ujścić na rzecz żony zawrotnych 6,5 mln dolarów, zabrała mu również wysoko cenioną posiadłość i dom w Potomac. Związków Tysona było rzecz jasna więcej, bowiem ma jeszcze trzech synów i trzy córki.

Ciekawostki nt. Mike’a Tyson’a

 • Jako dziecko Tyson nie był wcale okazem zdrowia, ponieważ cierpiał na problem z płucami.
 • Jego pasją od lat najwcześniejszych były gołębie. Stwierdził, że ta pasja wpływała na niego kojąco.
 • Już jako trzynastolatek w trakcie ulicznych burd nie dawał szans innym, nieraz dużo starszym.
 • Miał stwierdzić po latach, że trema dopadała go przed walkami i nie dawała spać.
 • Przed decydującymi starciami stosował abstynencje seksualną.
 • Na skutek seksualnych podbojów Tyson nabawił się rzeżączki.
 • Zwyciężył Andrzeja Gołotę będąc pod wpływem marihuany. Zwycięstwo jednak nie liczyło się, został bowiem zdyskwalifikowany.
 • Według źródeł, Tyson na swych walkach zarobił przeszło 400 mln dolarów.
 • W ostatnich latach lansuje i propaguje zdrowy wegański tryb życia.
 • Swą twarzą firmuje kampanie na rzecz praw zwierząt.
 • W staciu z Holyfield’em odgryzł przeciwnikowi część ucha.
 • Tryb życia Tyson’a sprawił, że majątek utracił, musząc ogłosić w efekcie bankructwo.
 • Wygrał kolejno zawrotną liczbę 27 walk, w tym 25 rozegrał kończąc zwycięstwem przed czasem.
 • Ma zaledwie 178 cm wzrostu, co było zdecydowanym „in minus” z uwagi na mniejszy niż konkurenci zasięg ramion.
 • Kara więzienia sprawiła, że do dawnej świetności już nie wrócił.

Cytaty Mike’a Tyson’a

„Wie pan, co zrobiłem w życiu najlepszego? Rzuciłem boks. Tyle, że powinienem był zrobić to wcześniej.”

„Szybkość jest ważna, szybkość zabija. Bokser musi być jak woda: woda może przybrać każdy kształt, jest niezniszczalna – i może być niszczycielska, gdy naciera z wielką szybkością.”

„Ptaki te mnie uspokajają. Kiedy jestem przy nich, czuję się bezpiecznie, u siebie.”

„Pamiętam, że miałem wtedy rzeżączkę, musiałem złapać to u jakiejś prostytutki przed tą walką. Paliło mnie jak lipcowe słońce.”

„Nigdy nie będzie boksera, który łykałby tyle pigułek co ja dawniej. Dziś niczego już nie biorę i czuję się wybrańcem losu.”

„Nie zależało mi na pieniądzach – tylko sława mogła wypełnić moją wewnętrzną pustkę. Myślałem, że forsa to coś dla mięczaków. Dla głupków, którzy nie umieją żyć w biedzie. Natomiast miałem bzika na punkcie sławy.(…) Dziś interesuje mnie tylko, z czego zapłacić rachunki.”


Zdjęcie: Birzer