Aktorzy

Roman Wilhelmi

Roman Zdzisław Wilhelmi przyszedł na świat w Poznaniu 6 czerwca 1936 roku. Zmarł w Warszawie 3 listopada 1991 roku. Był niezwykle popularnym i rozpoznawalnym w kraju aktorem teatralnym i filmowym.

Biografia i życiorys Romana Wilhelmiego

Przyszedł na świat 6 czerwca 1936 roku będąc najstarszym synem z trójki synów Zdzisława i Stefanii Wilhelmich. Roman Wilhelmi był absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 1958 roku. Był aktor teatrów warszawskich, w tym Ateneum na przestrzeni lat 1958-1982. Udało mu się wystąpić w licznych filmowych rolach pierwszoplanowych, takich jak choćby w filmie „Czterej pancerni i pies”, później „Zaklęte rewiry” oraz „Kariera Nikodema Dyzmy”. O tej ostatniej wspaniałej roli karierowicza, pisał wymownie Krzysztof Demidowicz:

„Jego interpretacja daleko wykracza poza konwencjonalny komizm. Wilhelmi nie uciekając całkiem od karykaturalnych tonów, odkrył jednak w tytułowym łajdaku, awansującym dzięki przypadkowi i ludzkiej głupocie, kogoś zupełnie innego. W mistyfikatorze rozpoznajemy chwilami szarego, zgnębionego przez życie człowieka, który próbuje się 'odkuć’ za wszystkie klęski i upokorzenia.”

Często Wilhelmi grał w rolach odznaczających się potrzebą gry z pełnym poświęceniem charyzmatycznie. Swoja grą oddawał postacie niezwykle charakterystyczne, co było za pewne podyktowane samym charakterem Romana Wilhelmiego. Sprawdzał się świetnie w różnych gatunkach filmu, łącznie z produkcjami historycznymi, również dramatycznymi, czy też obecny był na przykład w kinie akcji oraz komedii. Stąd też możemy podziwiać jego niespotykany warsztat w takich obrazach jak choćby „Bez znieczulenia”, „Prywatne śledztwo”, „Alternatywy 4”, jak i „Kariera Nikodema Dyzmy”.

Roman Wilhelmi odszedł przedwcześnie w związku z postępem raka wątroby. Był dwukrotnie żonaty, z drugiego związku urodził się syn Rafał.

Ciekawostki o Romanie Wilhelmim

  • Był również aktorem dubbingowym. Swój głos podłożył np. Panu Gąsienicy w utworze „Alicja w Krainie Czarów”.
  • Początkowo odrzucił propozycje zagrania tytułowej roli w „Karierze Nikodema Dyzmy”, gdyż niechętnie postrzegał wszelkie seriale. Kiedy oznajmiono mu jednak, że zastąpi go Jerzy Stuhr (a ta informacja była zwykłym blefem), ostatecznie Wilhelmi zgodził się w tym filmie wystąpić.
  • Brał udział w castingu do „Faraona”. Jerzy Kawalerowicz ostatecznie obsadził w roli Ramzesa Jerzego Zelnika.
  • Stresy zawodowe próbował łagodzić jak umiał, zwykle całą resztą – biesiadami, czasem miłostkami, częściej życiem rodzinnym..Wszystko robił jednak zbyt mocno – uprawiał zawód, ale i pił oraz palił.
  • Jeden z reżyserów zastał go kiedyś świętującego 25-lecie pracy artystycznej. Siedział na schodach klatki schodowej, w ręce trzymał ciastko, a obok paliła się świeczka.
  • Artysta nie nadawał się do życia rodzinnego. Stale się zakochiwał, zmieniał narzeczone. Był m.in. związany z młodziutką wtedy Iwoną Bielską, obecną żoną Mikołaja Grabowskiego, oraz z Grażyną Barszczewską.

Cytaty Romana Wilhelmiego

„(…w młodości) Trafiłem na księdza, który wspaniale śpiewał, recytował i w jednej z salek parafialnych zrobił teatr. Zacząłem w nim występować. Kiedy przyszło więc do wyboru zawodu, nie miałem wątpliwości, kim naprawdę chciałbym być.”

„W tym zawodzie chodzi o to, ażeby nie tworzyć jednolitych, prostolinijnych sylwetek. Aktor grając postaci jednoznaczne przestaje interesować widownię. (…) dramat leży tak blisko komedii, że wystarczy dać jeden krok, ale też trzeba być w miarę elastycznym, ażeby się nie poślizgnąć.”

„Nikodem Dyzma, z tym miałem pewien problem, nie chciałem powtórzyć karykatury, którą w latach pięćdziesiątych – zresztą znakomicie – na ekranie zagrał Adolf Dymsza, zachowując ten właściwy mu dystans i urok. Musiał być to Dyzma bardziej prawdziwy, osadzony w epoce.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Wilhelmi
  • https://kobieta.interia.pl/gwiazdy/news-za-kariere-dyzma-zaplacil-wysoka-cene,nId,415549
  • https://culture.pl/pl/tworca/roman-wilhelmi

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Hubert Śmietanka. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.