Przywódcy Różne

Tadeusz Rydzyk

Tadeusz Rydzyk

Tadeusz Rydzyk przyszedł na świat w Olkuszu 3 maja 1945 roku. Jest polskim duchownym rzymskokatolickim, redemptorystą, doktorem nauk teologicznych i nauczycielem akademickim.

Biografia i życiorys Tadeusza Rydzyka

Tadeusz Rydzyk jest przede wszystkim założycielem i dyrektorem popularnej rozgłośni radiowej Radio Maryja oraz telewizyjnej – Telewizja Trwam, poza tym współzałożycielem i prezesem zarządu Fundacji Lux Veritatis oraz założycielem i byłym rektorem toruńskiej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Wczesne dzieciństwo Tadeusz Rydzyk spędził w rodzinnym Olkuszu. Uczył się w tuchowskim Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów, następnie podjął studia nad teologią biblijną warszawskiej Akademii Teologii Katolickiej. 1 lutego 1971 Tadeusz Rydzyk złożył śluby zakonne wieczyste. 20 czerwca 1971 przyjął natomiast święcenia kapłańskie. Został również wtedy katechetą uczącym w Krakowie, Toruniu i Szczecinku. Postawił i wtedy na duszpasterstwo akademickie.

Rok 1986 oznacza w biografii Tadeusza Rydzyka jego wyjazd do Włoch, by trafić następnie do Republiki Federalnej Niemiec. Miejscem jego pobytu była Norynberga. Na przestrzeni lat 1987-1991 był kapelanem klasztoru żeńskiego w Oberstaufen. Natomiast pobyt jego w diecezji augsburskiej zaowocował współpracą z lokalną rozgłośnią Balderschwangu – Radio Maria International, gdzie zaznajomił się z kuluarami działalności medialnej tego typu.

W 1991 roku powrócił do Polski, zamieszkał wówczas w klasztorze redemptorystów w Toruniu. W tym samym roku 1991 założył rozgłośnię, niezwykle dziś popularną, mianowicie Radio Maryja. Nie poprzestał jednak na tym, wydając później „Nasz Dziennik” oraz uruchamiając Telewizje Trwam. Wreszcie nadszedł rok 1998 kiedy to Rydzyk założył Fundację Lux Veritatis, w niej tez działa jako prezes Zarządu.

W roku 2001 Tadeusz Rydzyk podjął inicjatywę finalizującą powstanie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

8 października 2009 obronił swą pracę doktorską. Został też inicjatorem budowy toruńskiego Kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, czyli świątyni, która została poświęcona 18 maja 2016 roku.

Ciekawostki o Tadeuszu Rydzyku

  • Tadeusz Rydzyk odziedziczył swe nazwisko wprawdzie po mężu swej matki, jednak nie jest synem biologicznym swego nazwiskodawcy. Według wszelkich ustaleń Rydzyk jest synem człowieka nazwiskiem Bronisław Kordaszewski, który zwyczajnie dotrzymał słowa koledze z obozu i zaopiekował się rodziną zmarłego wcześniej w niewoli męża jego matki.
  • Działalnością medialną Tadeusz Rydzyk zainteresował się będąc w RFN końcem lat 80. XX wieku. Poznał tam mechanizmy organizacyjne i działania lokalnej rozgłośni. Przyjął sobie wtedy za cel otworzenie podobnego medium w Polsce, co też uczynił w 1991 roku.
  • Tadeusz Rydzyk jest jako doktor nauk, człowiekiem o bardzo szerokiej wiedzy oraz swoistej charyzmie, która pozwoliła mu zostać istnym człowiekiem – instytucją, który to dyrektoruje nie tylko Radio Maryja, ale i innym mediom katolickim o bardzo szerokim zasięgu, a wśród nich są takie jak telewizja TRWAM i tytuły prasowe („Nasz Dziennik”).
  • W roku 1986 Ksiądz Rydzyk znikł na pół roku w Austrii – tak przynajmniej mówią fakty z książki  „Imperator. Wszystkie tajemnice o. Tadeusza Rydzyka”. Wówczas ojciec Rydzyk miał wracać ze swojej pierwszej audiencji odbytej u Jana Pawła II. Tuż przed granicą z Czechosłowacją (będąc na przystanku w Austrii), miał wysiąść z autokaru i nagle zniknąć na całe bite sześć miesięcy. Rydzyk odnalazł się później w Monachium. Co Rydzyk robił tam tyle czasu? Jest to zagadka nierozwiązana, ale do dziś intrygująca.
  • Ojciec Tadeusz Rydzyk jest postacią bardzo kontrowersyjną. Od lat krążą plotki, jakoby Rydzyk jeździ bardzo drogim samochodem marki Maybach, prowadząc luksusowe życie. Sam zakonnik tymczasem dzięki pogodnemu usposobieniu żartuje z tych pogłosek na swój temat. Ciekawy natomiast fakt z życia Rydzyka jest taki, że jako młody zakonnik podejmował się prowadzenia młodzieżowego zespołu muzycznego, a grał w nim popularny Jerzy Wenderlich! (popularny krytyk prawicy i poseł lewicy). Trudno zatem uwierzyć, ale faktem jest, że Tadeusz Rydzyk słuchał i pragnął wówczas popularyzacji muzyki big-beatowej.

Cytaty Tadeusza Rydzyka

„Chcę jednak podkreślić, że tę walkę o wolność widzimy szerzej, nie chodzi tylko o Telewizję Trwam i Radio Maryja. Widzieli panowie, co działo się w trakcie Marszu Niepodległości. Przyjeżdżają niemieccy bojówkarze, dzieci i wnuki tych, którzy tę Polskę niszczyli. I w Warszawie, mieście tak straszliwie doświadczonym, atakują Polaków tylko za to, że idą z narodowymi flagami. To skandal niewyobrażalny. A jeszcze gorsze jest to, że ci ludzie zostali zaproszeni przez organizację utrzymywaną przez Ministerstwo Kultury, wspieraną hojnie przez prezydent Warszawy. To niewyobrażalne! Na szczęście jest wielu ludzi, którzy się temu sprzeciwiają, są solidarni w obronie biednych i krzywdzonych.”

„Chodziło o wolność. Dzisiaj słyszałem wypowiedzi ludzi z Gdańska. Młody człowiek, 20-letni, zapytany, dlaczego przyjeżdża na marsz, powiedział: „Bo to jest mój obowiązek”. A dzień przed manifestacją do osoby, która organizowała wyjazd, zadzwonił 90-letni gdańszczanin i zapytał: „Ja chcę jechać. Czy mnie jeszcze weźmiecie?”. „A dlaczego chce pan jechać?”. „Jak to? Przecież pan Luft mówi, że nic się nie dzieje, że nie ma powodów do protestów, że Telewizja Trwam może nadawać. Tylko na jakich warunkach? Trzeba mieć satelitę albo kablówkę i za to wiele płacić” (…) Ktoś mi przysłał SMS-a w trakcie manifestacji: „Jestem dumny z Polski”. W tym SMS-ie jest zawarte wszystko. Na marszu pokazała się prawdziwa Polska.”

„Zapraszam wszystkich do modlitwy, ale także do myślenia. Popatrzmy na telewizje – kto jest do nich zapraszany i jak komentuje. Przyjrzyjmy się więc tym mediom i wyciągajmy wnioski. Spójrzmy, jakie było postrzeganie przez tych ludzi odradzającej się Polski, prawdy, prawa naturalnego, praw Bożych, dobra wszystkich rodzin i tego dziedzictwa, które ma na imię Polska. Nie dajmy się zmanipulować. Potrzeba dziś wielkiego zrywu moralnego popartego ogromnym myśleniem i zrozumieniem rzeczywistości. Wyłączmy telewizory. Włączmy myślenie.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Piotr Drabik. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.