Aktorzy

Vivien Leigh

Vivien Leigh, a właściwie Vivien Mary Hartley, przyszła na świat w Dardżyling 5 listopada 1913 roku. Zmarła w Londynie 8 lipca 1967. Była brytyjską aktorką teatralną i filmową, dwukrotnie zdobyła Oscara.

Biografia i życiorys Vivien Leigh

Koniec edukacji Vivien Leigh zbiegł się w czasie z niewielkimi rolami w czterech ekranizacjach mających miejsce w 1935 roku. Dało jej to przepustkę do zagrania postaci żeńskiej w filmie z 1937, którym był ten zatytułowany „Wyspa w płomieniach”. Była aktorką docenianą przede wszystkim za niezwykłą urodę, lecz ona sama miała pretensje, iż jej zdolności aktorskie same w sobie nie są dostatecznie doceniane. Sława i popularność filmowa szybko stała się jej udziałem, natomiast pozostała głównie aktorką teatralną.

Jej 30-letnia kariera obfitowała w różnorodne i liczne role, począwszy od bohaterek komediowych w filmie Noela Cowarda czy też George’a Bernarda Shawa, do ról klasycznych, heroin zwanych szekspirowskimi, takich jak Lady Makbet, Julia oraz Ofelia i Kleopatra. Tym nie mniej kluczowa okazała się dla niej jeśli idzie o kino w ogóle kreacja Scarlett O’Hary w filmie zatytułowanym „Przeminęło z wiatrem” oraz film „Tramwaj zwany pożądaniem” z roku 1951, w którym zagrała Blanche DuBois. Była również aktorką londyńskiego West Endu.

Leigh często podejmowała współprace ze swoim drugim mężem, którym był Laurence Olivier, będąc jego żoną na przestrzeni lat 1940-1960, razem występowali w sztukach jego reżyserii. Do istotnych należy fakt, iż Vivien Leigh cierpiała na cyklofrenię, przez co współpraca z aktorką bywała trudna, więc zdarzały się w jej aktorskiej karierze okresy zastoju. Cierpiała oprócz tego na przewlekłą gruźlicę, co niestety spowodowało przedwczesne odejście aktorki w wieku zaledwie 53 lat.

Ciekawostki o Vivien Leigh

 • Przyszła na świat w Indiach Brytyjskich.
 • Młoda Vivian zadebiutowała jako aktorka już w wieku trzech lat. Wyrecytowała wówczas rymowankę zatytułowana „Little Bo Peep” w amatorskim kole teatralnym.
 • Otrzymała nagrodę Tony w uznaniu za udział w utworze boadwayowskim pt. „Towarzysz”.
 • W 1999 została uznana za szesnastą w kolejności najlepszych aktorek amerykańskich w historii kinematografii USA.
  Cierpiała na cyklofrenię.
 • Była żoną popularnego reżysera Laurence’a Olivier’a.
 • Dała się poznać widzom szczególnie w swej kreacji w filmie „Przeminęło z wiatrem”.

Cytaty Vivien Leight

„Nie ma brzydkich kobiet, są tylko kobiety, które nie wiedzą, że są piękne.”

„Piękni ludzie tworzą swoje własne prawa.”

„Kiedy wchodzę do teatru, zyskuję poczucie bezpieczeństwa. Uwielbiam publiczność. Kocham ludzi i działam, bo lubię próbować sprawiać przyjemność ludziom.”
„Nie jestem gwiazdą filmową, jestem aktorką. Bycie gwiazdą filmową jest tak fałszywym życiem, żyjącym dla fałszywych wartości i dla reklamy.”

„Klasyczne sztuki wymagają więcej wyobraźni i bardziej ogólnego treningu, aby móc to zrobić. Dlatego lubię grać w Szekspira lepiej niż cokolwiek innego.”

„Anglicy nie mają dobrej dykcji. We Francji trzeba wymawiać bardzo wyraźnie i wyraźnie, a nauka francuskiego w młodym wieku pomogła mi ogromnie.”

Źródła

 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Vivien_Leigh
 • https://www.brainyquote.com/authors/vivien_leigh
 • https://www.biography.com/people/vivien-leigh-9378241