Pisarze Różne

Astrid Lindgren

Astrid Lindgren

Astrid Lindgren przyszła na świat 14 listopada 1907 roku w Vimmerby. Zmarła 28 stycznia 2002 w Sztokholmie. Była szwedzką pisarką, która zasłynęła z utworów przeznaczonych dla dzieci.

Krótki życiorys Astrid Lindgren

Astrid Lindgren przyszła na świat w Vimmerby 14 listopada 1907 roku. Debiutowała w wieku lat trzynastu na łamach lokalnej gazety. Mając lat siedemnaście była już reportażystą. Uczyła się stenografii i maszynopisania. Zajmowała się pracami redakcyjnymi i związanymi ze stenografią. Pierwsze historie dla dzieci napisała w roku 1944. Mając trzydzieści siedem lat ukończyła książkę „Zwierzenia Britt-Marii”. Utwór zebrał bardzo dobre recenzje, podobało się szczególnie drugie dno pracy, gdzie pod poziomem fantastyki i humoru ukryła przekaz dotyczący bieżących zdarzeń i psychologizmu. Pojawiła się zatem wówczas jej najsłynniejsza postać, czyli Pippi Pończoszanka. Następnie rozwijała historie związane z tą postacią. Książki okazywały się w Szwecji bestsellerami, poruszającymi opinię publiczną. Astrid Lindgren została autorytetem w dziedzinie książek dla dzieci, które wkrótce zdobyły zawrotną ilość tłumaczeń na inne języki, mianowicie siedemdziesiąt trzy. W związku z tym zdobyła posadę w wydawnictwie Rabén & Sjögren, jako redaktor literatury dla dzieci. Jej dorobek literacki opiewa na ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań, a ponadto związane z nimi sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Do roku 2000 ukazało się 10 mln książek autorstwa Astrid Lindgren. W Polsce szczególne miejsce ze względu na walory edukacyjne zajęła książka „Dzieci z Bullerbyn”, rzecz jasna dzięki statusowi lektury obowiązkowej. Astrid Lindgren dożyła 28 stycznia 2002 roku w Sztokholmie. Pogrzeb artystki stał się wielkim szwedzkim wydarzeniem. Na uroczystościach pogrzebowych było obecnych wiele znamienitych osobistości z całego kraju.

Biografia rozszerzona Astrid Lindgren

Astrid Lindgren (pełne nazwisko: Astrid Anna Emilia Lindgren), urodzona 14 listopada 1907 roku, szwedzka pisarka, która zasłynęła głównie za sprawą literatury dla dzieci. Miała syna Larsa i córkę Karin, dwie siostry i brata, członka szwedzkiego parlamentu. Była niezwykłym humanistą. Znana oprócz twórczości ze wsparcia udzielanego dzieciom jak i zwierzętom, wyrażając przy tym zaangażowany sprzeciw wobec kar cielesnych. Otrzymała nagrodę Right Livelihood Award (znana również jako Alternatywna Nagroda Nobla): „Za zaangażowanie w sprawiedliwość, brak przemocy i zrozumienie mniejszości, a także za miłość i troskę o naturę”.

Któż nie kojarzy Pippi Pończoszanki, braci Lwie Serce, Mio, Emila ze Smalandii, dzieci z Bullerbyn, albo Karlssona z Dachu. A to tymczasem tylko kilkoro bohaterów wymyślonych przez Astrid Lindgren, najsłynniejszą pisarkę dla dzieci.

Początki kariery pisarskiej

Początki jej kariery sięgają wieku 13 lat, wówczas to jej wypracowanie ukazało się w „Gazecie Vimmerby”. W wieku lat 17 rozpoczęła współpracę z tą gazetą pisząc reportaże i notki. Celem poprawy swego warsztatu podjęła naukę w szkole maszynopisania i stenografii. Podjęła wówczas pracę w domu redagując na przykład przewodnik dla Królewskiego Klubu Automobilowego, następnie jako stenografistka wykonywała zlecenia dla docenta kryminologii. Wreszcie wiosną 1944 roku zaczęła spisywać historie o Pippi (w polskiej wersji również Fizi) Pończoszance, postaci wymyślonej przez jej córkę. Astrid zaczęła więc swoją regularną już karierę pisarską w wieku trzydziestu siedmiu lat. Jej pierwsza książka nosiła tytuł „Zwierzenia Britt-Marii”. W środowisku literackim została przyjęta bardzo dobrze, zwłaszcza jej fantastyka przemieszana z humorem, z odniesieniami do bieżącej rzeczywistości oraz z obserwacjami psychologicznymi, co dając znakomity efekt, dało też pisarce możliwość tworzenia kolejnych powieści. W udzielonych wywiadach pisarka wyznała, że zdarzenia i same postaci mogły powstać dzięki jej doświadczeniom i wspomnieniom z okresu dzieciństwa. Jak wyznała autorka, Pippi Pończoszanka, jej najsławniejsza postać, została wynaleziona dla jej córki Karin, która w tym czasie była chora i musiała leżeć w łóżku.

Pippi, sukcesy i dorobek

Na świecie Astrid Lindgren zasłynęła przede wszystkim opowiadaniami o Pippi Pończoszance. W 1945 roku Astrid Lindgren została nagrodzona za swoją historię o Pippi i przystąpiła do opisywania kolejnych przygód bohaterki. Opowiadania o przygodach Pippi stały się w Szwecji bestsellerem wśród książek dla dzieci, wywołując też dość żywiołową dyskusję, łącznie z dość żywymi głosami krytyki. Dzięki nim Astrid Lindgren tylko zyskała, pozostając w dziedzinie literatury dla dzieci niekwestionowanym autorytetem. Miarą popularności i sukcesu książek Astrid Lindgren niechaj będzie fakt, że zostały one przetłumaczone na siedemdziesiąt trzy języki. Ponadto niektóre opowiadania pisarki doczekały się wielu udanych ekranizacji. Została zatrudniona również dzięki temu w wydawnictwie Rabén & Sjögren, zostając redaktorem książek dla dzieci. Wśród jej dorobku literackiego znajduje się ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, a ponadto sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Szacowana łączna suma wydanych egzemplarzy książek Astrid Lindgren przekroczyła w 2000 roku zawrotną liczbę 10 mln. W Polsce szczególne miejsce zajęła pozycja „Dzieci z Bullerbyn”, zostając w wielu szkołach lekturą obowiązkową.

Charakter twórczości

Za swoje książki Astrid Lindgren mogła zostać laureatem wielu nagród, nie tylko w Szwecji, ale i na całym świecie. Jej opowiadania zostały dawno zaliczone do kanonu literatury dziecięcej, przy czym trafność spostrzeżeń obecnych w jej książkach wraz z przemyślanym humorem oraz niemal archetypowe postaci, dają w sumie znakomite role odgrywane na tle określonych zdarzeń społecznych. Przy czym istotne nie mniej jest uniknięcie płytkiego moralizatorstwa, w miejscu którego odnalazł się swoisty psychologizm społeczny okraszony dowcipem. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż w samym Związku Radzieckim książki Lindgren ukazały się w zawrotnym nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy. Szczególne uznanie zdobyła postać Karlssona z dachu. O popularności bohatera świadczy fakt, że wizyta premiera Szwecji Ingvar Carlsson w Moskwie pozwoliła na to, by w ramach ocieplenia relacji usłyszał żartobliwe, że jest on “tym niewłaściwym Karlssonem”.

Odeszła jako zasłużona

Astrid Lindgren dożyła wieku dziewięćdziesięciu pięciu lat. Zmarła 28 stycznia 2002 roku w Sztokholmie. O doniosłości jej osoby i twórczości świadczy fakt, że jej pogrzeb stał się wielkim wydarzeniem w całej Szwecji. Uroczystości pogrzebowe zaszczyciło swą obecnością wiele znamienitych osobistości z całego kraju.

Ciekawostki o Astrid Lindgren

  • Debiutowała na łamach prasy mając 13 lat.
  • Już w wieku 17 lat dostała pracę dziennikarki – korektorki w jednym z lokalnych tytułów.
  • Zaszła w ciąże w wieku lat osiemnastu, co w małej miejscowości zapachniało skandalem. W związku z tym postanowiła przenieść się do dużego miasta.
  • Mogła urodzić bez problemów w Kopenhadze, gdzie odbierano porody bez informowania o tym władz.
  • Syn Astrid, ze względu na młody jej wiek, trafił do rodziny zastępczej.

Cytaty Astrid Lindgren

„Mówił, że z Nangijali pochodzą wszystkie bajki, bo właśnie tam takie rzeczy się dzieją i ten, kto się tam znajdzie, ma przygody i od rana do wieczora, a nawet w nocy.”

„Obmacałem się dokładnie i poczułem, że jestem zdrowy i wesoły w każdej części ciała. Po co mi w takim razie uroda? I bez niej moje ciało było takie szczęśliwe, jakby się całe śmiało.”

„Obudzili się oboje, kiedy słońce, wzniósłszy się ponad grzbiety górskie, zalało blaskiem przeciwległy brzeg rzeki. Rozżarzona czerwień wynurzyła się z porannej mgły i niczym ognista łuna rozgorzała nad lasami aż po horyzont.”