Katarzyna Warnke urodziła się w roku 1977 w Grudziądzu. Jest polską aktorką teatralną i filmową. Posiada już na swoim koncie dwadzieścia ról filmowych i dziewiętnaście teatralnych.
Spis treści
Krótki życiorys Katarzyny Warnke
Uczyła się w liceum ogólnokształcącym w Grudziądzu, które ukończyła egzaminami maturalnymi. Również w rodzinnym Grudziądzu uczyła się następnie aktorstwa w ramach Teatru Wizji i Ruchu. Później natomiast podjęła studia na wydziale historii sztuki w Warszawie. Nie to jednak okazało się docelowe, bowiem wyższe studia ukończyła dopiero w Krakowie, gdzie zasiliła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Katarzyna Warnke zadebiutowała w szkolnej etiudzie „Życie” autorstwa Sławomira Pstronga w roku 2002.
Jeszcze w trakcie studiów wykorzystała swoją szansę, ponieważ wówczas to w zastępstwie Jana Peszka mogła wyreżyserować spektakl „Drzewo tropików”, który został wystawiony na deskach krakowskiego Teatru 38 w Krakowie. Natomiast lata 2002–2007 przyniosły jej występy na deskach Teatru Starego w Krakowie, później również występowała w warszawskim Teatrze Rozmaitości. Od 2016 roku berze udział w spektaklach warszawskiego Teatru Studio. Istotny z punktu widzenia dorobku reżyserskiego Katarzyny Warnke był rok 2013, bowiem to wówczas udało jej się wyreżyserować monodram autorski pt. „Uwodziciel”, wystawiony w warszawskim Teatrze Nowym. Następny pod względem dorobku aktorskiego był rok 2015 – zagrała w tym roku rolę Agnes w filmie pt. „W spirali”. Zyskała popularność dzięki serialowi „Lekarze”. Wreszcie przyszła też kolej na poważne decyzje osobiste, a to ze względu na to, że 30 lipca 2016 roku wyszła za mąż – mężem Katarzyny Warnke został Piotr Stramowski, również aktor. Aktorka aktualnie przygotowuje materiał na swoją pierwszą płytę.
Biografia rozszerzona Katarzyny Warnke
Katarzyna Warnke przyszła na świat w Grudziądzu w roku 1977. Uczęszczała do liceum ogólnokształcącego, ukończonego maturą. Później zorientowała się na miejscowy Teatr Wizji i Ruchu, gdzie następnie kształciła się. Nie był to jednak koniec jej drogi edukacyjnej, ponieważ studiowała historię sztuki w Warszawie. Ostatecznie otrzymała dyplom studiów wyższych za sprawą ukończonego w Krakowie Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Szansa na kinematografie pojawiła się dla niej jeszcze w trakcie studiów, bowiem w zastępstwie Jana Peszka wyreżyserowała spektakl „Drzewo tropików”, który później wystawiono na deskach krakowskiego Teatru 38 w Krakowie. Natomiast w latach 2002–2007 Wernke występowała na deskach Teatru Starego w Krakowie, później także w warszawskim Teatrze Rozmaitości.
Katarzyna Warnke zadebiutowała w pełni aktorsko i telewizyjnie w serialu „Klan”, epizodyczną rolą kelnerki. Dopiero jednak rok 2002 przyniósł jej rolę w szkolnej etiudzie „Życie”, autorstwa Sławomira Pstronga. W latach natomiast 2008 – 2009 zagrała rolę w filmie „Teraz albo nigdy!”, czyli w polskim serialu obyczajowym, emitowanym w telewizji TVN. Produkcja jest obrazem ukazującym życie współczesnych 30-latków w dużym mieście. Liczący sobie 44 odcinki serial odnalazł swą emisję w czterech seriach. Aktorka zatem bywała na planie w Warszawie, Krakowie i na Maderze. Rok 2011 przyniósł Katarzynie Wernke z kolei rolę w filmie „Hotel 52” – w polskim serialu obyczajowym, który transmitowany był na falach telewizji Polsat w latach 2010 – 1013, w reżyserii Michała Kwiecińskiego oraz Grzegorza Kuczeriszka. Wreszcie nadszedł rok 2012 i rola Katarzyny Wernke w medycznym serialu polskim pt. „Lekarze”, emitowanym na antenie TVN w latach 2012 – 2014. Natomiast rok 2014 oznaczał dla kariery Wernke spore wydarzenie ze względu na fakt, iż pojawił się utwór filmowy „Między nami jest dobrze” na podstawie dramatu Doroty Masłowskiej, w której to adaptacji zagrała. Tego samego roku wzięła udział w filmie komediowym „Dizeń dobry, kocham Cię!”, co było za pewne dla niej sporym wydarzeniem. Otóż film ten dotyczy historii przystojnego i wysportowanego lekarza jednej z prywatnych warszawskich klinik, do którego wzdychają pacjentki żeńskiej części personelu. Aktorka gra rolę szefowej Barbary, cyli szefowej pięknej i dowcipnej pracownicy korporacji.
Od 2016 roku Katarzyna Wernke jest zaangażowana w spektakle warszawskiego Teatru Studio. Rok 2013 był niezwykle istotny z punktu widzenia dorobku reżyserskiego Katarzyny Warnke. Wówczas wyreżyserowała monodram autorski pt. „Uwodziciel”, który później wystawiono w warszawskim Teatrze Nowym. Pod względem dorobku aktorskiego następny był rok 2015 – Katarzyna Wernke zagrała w tym roku rolę Agnes, mianowicie w produkcji zatytułowanej „W spirali”. Wreszcie przyszła też kolej na poważne decyzje osobiste, bowiem 30 lipca 2016 roku wyszła za mąż – mężem Katarzyny Warnke został Piotr Stramowski, również aktor. Aktorka aktualnie przygotowuje materiał na swoją pierwszą płytę.
Ciekawostki o Katarzynie Warnke
- Między Katarzyną Wernke a Piotrem Stramowskim jest 10 lat różnicy. Aktorka nie ukrywa, że obawiała się zaangażować w uczucie do młodszego partnera.
- Aktorka wyznała, że jej sentymenty dotyczą często swych dawnych miejsc w Grudziądzu, które lubi odwiedzać.
- Wyznaje potrzebę robienia dokładnie tego, co się lubi. Łączenie pomysłu, odwagi i dużej pracy jest przepisem na sukces.
Cytaty Katarzyny Warnke
„Chciałabym, żeby grudziądzanie wierzyli we własne siły, wspierali się we wspólnych działaniach. Naprawdę wierzę, że od nas samych wiele zależy. Potrzeba tylko pomysłu, odwagi i dużo pracy.”
„Zachłanność na życie, o której mówił Piotrek, jest dojmująca. Sama zdecydowanie wolę jakość od ilości. Potrafię długo czekać na tę jedną jedyną wartościową rzecz. Tak samo jest ze związkami. Za każdym razem liczyłam, że związek, który buduję, będzie trwały, nie zależało mi na nowościach. Nie twierdzę, że jedna relacja przez całe życie to najlepszy układ, bo warto przeżyć kilka związków, żeby mieć porównanie, poznać samego siebie, dojrzeć.”
„Więzy krwi to coś niepodważalnego. Lubię moją rodzinę, tworzą ją bardzo oddani i radośni ludzie. Umiemy miło razem spędzić czas, a kiedy coś się dzieje trudnego, mamy w sobie oparcie.
Ale nie jestem zbyt rodzinna w tradycyjnym znaczeniu. Może dlatego, że wyjechałam z Grudziądza, mając 19 lat. Nieczęsto tam wracam, bo ciężko mi wyrywać się z intensywnego życia w Warszawie.”
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem zdjęcia jest SEPHORA Polska. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.