Aktorzy Piosenkarze Pisarze

Andrzej Poniedzielski

Andrzej Poniedzielski

Andrzej Poniedzielski przyszedł na świat w Iwaniskach 4 lipca 1954 roku. Jest poetą, pieśniarzem, konferansjerem, autorem tekstów piosenek, satyrykiem, humorystą, gitarzystą, twórcą scenariuszy, reżyserem, osobą związana z kabaretem, aktorem warszawskiego Teatru Ateneum.

Biografia i życiorys Andrzeja Poniedzielskiego

Studia ukończył w roku 1980 z dyplomem magistra inżyniera automatyka. Artystycznie i kabaretowo był całkiem aktywny jeszcze w szkole średniej i na studiach. Dziś ma na swym koncie ponad 400 wierszy oraz utworów, jak również tekstów do przeszło 20 piosenek Elżbiety Adamiak.

W 1984 roku Poniedzielski opublikował tomik swych wierszy zatytułowany „Chyba już można…”, czyli kilkadziesiąt tekstów, poezji i utworów śpiewanych z lat między 1977 a rokiem 1982, w tym m.in. takie jak „Bawitko”, „Noc Kościuszki”, „Kardiogram”, czy też „Koń, szabelka i butelka”. W roku 1987 ukazał się natomiast jego pierwszy album długogrający („Elżbieta Adamiak & Andrzej Poniedzielski – Live”, Pronit). Teksty Poniedzielskiego śpiewała też Edyta Geppert, Anna Maria Jopek, Seweryn Krajewski, Maryla Rodowicz, Lora Szafran, Anna Treter, Grzegorz Turnau i Tadeusz Woźniak. Odnajdujemy jego teksty w muzyce takich jak Elżbieta Adamiak, Seweryn Krajewski, Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Jerzy Satanowski.

Lata 90. to jego okres Łódzkiej Piwnicy Artystycznej „Przechowalnia”. Projekt ten ruszył w 1995 roku, przy ogromnej pomocy jego żony. Był to pierwszy polski kabaret literacki, oprócz rzecz jasna krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Od 1999 roku natomiast Andrzej Poniedzielski oraz Artur Andrus prowadzili w Przechowalni wieczory kabaretowe, czyli nowa jakość improwizowania błyskotliwych dialogów, które oparli o swe sceniczne osobowości.

W 1999 roku nakładem Wydawnictwa „Twój Styl” wyszły teksty i wiersze Andrzeja Poniedzielskiego. Ilustracje do tego wykonał syn Poniedzielskiego, Michał.

Poniedzielski napisał piosenki do takich choćby spektakli jak „Kubuś Fatalista i jego Pan”, ale i „Czterech muszkieterów w świecie komputerów” czy też do „Kopciuszka” Brzechwy. W 2002 roku, za sprawą łódzkiego Teatru Powszechnego, Poniedzielski stworzył spektakl zatytułowany „12 godzin z życia kobiety”, gdzie znalazły się także piosenki Wojciecha Młynarskiego oraz Jerzego Derfla, a w roku 2005 Teatr Dramatyczny w Białymstoku odegrał jego „Cztery pary roku – Casting”.

Z kolei rok 2006 oznaczał współpracę Poniedzielskiego z Magdą Umer i Wojciechem Borkowskim, która to zaowocowała stworzeniem spektaklu parateatralnego „Chlip-Hop – czyli nasza mglista laptop–lista”, wydanego również w formie DVD i CD, w ślad za czym powstał blog oraz książka oparte na tymże klimacie.

Natomiast w Teatrze Polskim z Adamem Opatowiczem, czyli w Szczecinie, Poniedzielskiemu udało się stworzyć takie spektakle jak „Piosennik” w roku 2004, a w 2007 „Stacyjka Zdrój”. W lutym 2007 roku Andrzej Poniedzielski napisał z kolei scenariusz i wspierany przez Adama Opatowicza wyreżyserował spektakl zatytułowany „Album rodzinny” oparty na tekstach i piosenkach Jana Kaczmarka.

Od 2001 roku jest regularnym piszącym felietony do miesięcznika łódzkiego pt. „Kalejdoskop”, na przestrzeni lat 2003 do 2009 roku publikował w miesięczniku „Zwierciadło”.

Jako współautor spektakli estradowych zarysował scenariusz, reżyserie i prowadzenie do takich zdarzeń jak na przykład Wielka Gala 80-lecia Polskiego Radia, koncert zatytułowany „Inny świat, Monsieur Chopin”, czy gala Złotego Berła Fundacji Kultury Polskiej dla Wojciecha Młynarskiego i Janusza Gajosa, wreszcie opolski koncert jubileuszowy Seweryna Krajewskiego.

Za wskazaniem Gustawa Holoubka Poniedzielski objął kierownictwo literackie „Sceny na dole” w warszawskim Teatrze Ateneum, co miało miejsce w marcu 2007 roku.

24 kwietnia 2012 roku ukazała się jego płyta „Chyba już można…”, czyli zapis koncertu, który miał miejsce w łódzkim Teatrze Małym. Natomiast rok później wydał drugą swą płytę studyjną, zatytułowaną „SzlafRock & Roll”, gdzie odnajdujemy numery takich jak Maryla Rodowicz, Edyta Geppert i Anna Treter.

W październiku 2016 roku wyszło najpełniejsze wydanie piosenek i wierszy Andrzeja Poniedzielskiego pod tytułem „Dla duszy – gram”.

Ciekawostki o Andrzeju Poniedzielskim

  • Andrzej Poniedzielski jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV. Jest zatem w uznanym stowarzyszeniu producentów fonogramów i wideogramów. Organizacja posiada zezwolenie Ministra Kultury na to, by zbiorowo zarządzać prawami pokrewnymi w tym zakresie.
  • Razem z Arturem Andrusem został autorem dialogów oraz występował w drugoplanowej roli, jako portier, w odc. 1-11 serialu z 2003 roku, pt. „Sprawa na dziś”.
  • 4 lipca 2002 roku, w ramach Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, odbyła się premiera jego pierwszej solowej płyty „13 łatwych utworów tanecznych”, za którą otrzymał następnie nominację do Fryderyków w kategorii „piosenka poetycka”.
  • Wystąpił w filmie „Zamknięci w celuloidzie” z roku 2007, czyli w produkcji w reżyserii Władysława Sikory – Poniedzielski zagrał tam samego siebie.

Cytaty Andrzeja Poniedzielskiego

„(…) są ludzie, których lubimy, jak śpiewają, ale są ludzie, których lubimy, jak nie śpiewają.(…) Jego już dawno nie było, a chórek dalej swoje…”

” Ja mam głębokie wykształcenie techniczne i tam (…) podano nam trochę zasad, które rządzą światem widzialnym (…). I jest na przykład zasada zachowania energii. Ja ją stosuje w ten sposób, że stosuję zasadę zachowywania energii na później.”

„Owszem, zdarzało mi się coś napisać odróżnialnym charakterem pisma, że tak powiem, ale żeby aż do klasyków – nie, nie.”

„Śpiewam – jestem, słyszę serca bicie
Śpiewam serca, śpiewam duszy tajemnicę
Tak jak czuję, najserdeczniej śpiewam życie.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Sławek. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.