Aktorzy Różne

Sylvester Stallone

Sylvester Stallone

Sylvester Stallone, a właściwie Michael Sylvester Gardenzio Stallone, przyszedł na świat w Nowym Jorku 6 lipca 1946 roku. Jest amerykańskim aktorem, scenarzystą, reżyserem i producentem filmowym, ikoną kina Hollywood.

Krótki życiorys Sylvestra Stallone

Michael Sylvester Enzio Stallone urodził się 6 lipca 1946 w Nowym Jorku. Pochodzi niezamożnej włosko-żydowskiej rodziny. Ma młodszego brata, Franka Jr, czyli aktora, jak również gitarzystę i wokalistę.

Lekko opadające usta i powieki, oraz niewyraźną wymowę, zawdzięcza Stallone paraliżowi, którego doznał przychodząc na świat. Ma też pozbawiony do dziś mimiki prawy policzek.

Pracował jako bileter w kinie, tam poznał swą pierwszą żonę. Stallone był w sumie 3-krotnie żonaty – jego trzeci związek trwa do dziś.

Debiutowal w filmie mając 24 lata. Prawdziwą sławę przyniosła późniejsza rola boksera-amatora w dramacie sportowym pt. „Rocky” z 1976 roku, by mogły powstać później takie tytuły z jego udziałem jak Rocky II (1979), Rocky III (1982) z Mr. T i Rocky IV (1985).

Stallone stworzył wreszcie kreacje pod tytułem John J. Rambo, czyli weterana wojny wietnamskiej w filmie „Rambo – Pierwsza krew” (First Blood, 1982) i sequelach – Rambo II (Rambo: First Blood Part II, 1985), za który mógł zdobyć następnie dwie Złote Maliny dla najgorszego aktora i najgorszego scenarzysty, Rambo III (1988) i John Rambo (2008), łącznie otrzymując 10 Złotych Malin i aż 30 nominacji za najgorsze role filmowe.Bilans ten jednak doskonale równoważą 2 nominacje do Oscara i 2 do Złotego Globu.

Najpopularniejszym polskim memem, masowo publikowanym w mediach społecznościowych w czasie obchodów Sylwestra, to oczywiście słynny „Sylwester z jedynką”.

Biografia rozszerzona Sylvestra Stallone

Debiutował w komedii erotycznej z 1970 roku, pt. „Wieczorek u Kitty i Studa” , oraz w komedii „Kochankowie i inni nietutejsi” oraz w dramacie z 1970 roku „Nie ma miejsca do ukrycia”. Natomiast już w 1971 roku wystąpił w komedii „Bananowy czubek”, którego reżyserem był Woody Allen. Tego samego roku zasilił Stallone obsadę w filmie „Klute”.

Upłynęły później trzy lata, by mógł zagrać w produkcji zatytułowanej „Książęta z Flatbush”, zaś w roku 1975 w filmie „Więzień drugiej alei”, jak również w kryminalnym dramacie „Capone” i w filmie sensacyjnym „Wyścig śmierci”.

Wreszcie jako Rocky Balboa zagrał w filmie o własnej reżyserii pt. „Rocki” – w roku 1975, za który Stallone otrzymał dziesięć nominacji do słynnego Oscara, m.in. za scenariusz własnego autorstwa, w efekcie otrzymując trzy statuetki.

Niedługo później, bo w roku 1978 zagrał Stallone w dramacie „F.I.S.T.” oraz w filmie „Paradise Alley” we własnej reżyserii.

Nową dekadę lat 80. otworzył Stallone w roku 1981, a to za sprawą roli, którą zagrał w dramacie Johna Hustona pod tytułem „Ucieczka do zwycięstwa”.

Tymczasem żadna z innych produkcji, innych niż „Rocky” nie mogła się mierzyć z tą jakże popularną kreacją Stallone’a, wobec czego jeszcze w 1979 ukazał się „Rocky II”, by podbić stawkę na domiar sukcesu w roku 1982, kiedy to na ekrany kin wszedł „Rocky III”. Sukces był ogromny, lecz Stallone nie spoczął na laurach, ponieważ już w 1985 wyszedł „Rocky IV”. Za pewne włożył w tą ostatnią produkcję dużo pracy, gdy nagle okazała się ona klapą, przypieczętowaną słynnymi Złotymi Malinami za najgorszą kreacje aktorską i scenariusz.

Sylvester Stallone zasłyną głównie z odegrania roli weterana, który zaangażowany był w wojnę wietnamską, mianowicie z filmu „Rambo-Pierwsza krew”. Nie uniknął jednak Złotych Malin ponownie, bowiem za role i scenariusz w „Rambo III” oraz produkcji z 2008 roku pt. „John Rambo”. Ukazał się następnie film Stallone’a „Creed: Narodziny legendy”, otrzymując „Odkupienie za Złotą Malinę” oraz nominację do Oscara w kategorii „najlepszy aktor drugoplanowy”.

Do niezwykle interesujących należy fakt, iż stworzona przez Stallone’a postać Johna Rambo została archetypem walki kapitalizmu amerykańskiego z radzieckim komunizmem. Świadom tego Stallone nasycał kolejne wersje Rambo wartościami idącymi ciągle w tęże właśnie modłę, co spowodowało, że obraz filmowy opowiadający o krwawych przygodach Rambo uległ komicznemu przerysowaniu, co okazało się być wdzięcznym tematem kabaretowym jak i filmów prezentujących filmowe parodie.

Należy przy tym zaznaczyć, że Stallone w związku ze swym wizerunkiem scenicznym znacząco rozwinął swą muskulaturę, konkurując w ten sposób z wizerunkiem Arnolda Schwarzeneggera.

Ciekawostki o Sylvestrze Stallone

  • Najpopularniejszym polskim memem, masowo publikowanym w mediach społecznościowych w czasie obchodów Sylwestra, to oczywiście słynny „Sylwester z jedynką”. Za aspołeczne i agresywne zachowania był regularnie wydalany ze szkół podstawowych.
  • Przyznał, że kocha sztukę, i to nie tylko aktorską, bowiem w wolnych chwilach lubi malować obrazy.
  • Sylvester Stallone ma lewą część twarzy sparaliżowaną od urodzenia.
  • W wieku 36 lat, a w czasie zdjęci do „Rambo 2”, poziom jego tkanki tłuszczowej miał wynosić zaledwie 4 %.
  • Siedmiokrotnie – w latach: 1978 – 1994 Stallone znalazł się w pierwszej dziesiątce „Giełdy Gwiazd” – listy najbardziej kasowych aktorów.

Sylvester Stallone cytaty

„Większość filmów akcji wykorzystuje stary jak świat motyw odkupienia grzechów. Zawsze jest jakiś załamany glina, który chce naprawić to, co zrobił źle. Albo facet, z winy którego rozbił się samolot, a teraz ma szansę uratować innych ludzi. To swego rodzaju proces oczyszczenia (…).”

„Szczęśliwy artysta to martwy artysta, bo tylko wtedy nie można się zmienić. Po śmierci prawdopodobnie wrócę jako pędzel.”

„Pokój to nie jest naturalny stan. Niestety, to wojna jest czymś naturalnym. Ile trzeba czasu, by osiągnąć pokój? A wojnę wywołuje się w minutę.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Nicolas Genin. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.