Aktorzy Piosenkarze

Piotr Rogucki

Piotr Rogucki

Piotr Rogucki przyszedł na świat w Łodzi 5 maja 1978 roku. Jest polskim wokalistą, autorem tekstów i piosenek oraz aktorem. Jest członkiem zespołu Coma, wykonującego muzykę rockową, prowadząc również działalność artystyczną solową.

Biografia i życiorys Piotra Roguckiego

Swą karierę sceniczną Piotr Rogucki rozpoczął śpiewając utwory swojego autorstwa na festiwalach i przeglądach. W ten sposób zwyciężył w roku 2000 „Oranżerię” oraz „Wrzosowisko”, następnie w 2002 roku „Piostury” oraz w 2003 roku „Spotkania Zamkowe w Olsztynie”.

W 2001 roku Piotr Rogucki zdobył II nagrodę na przeprowadzonym 37. krakowskim Studenckim Festiwalu Piosenki. Było to już poważne zwycięstwo, jednak najlepsze miało dopiero nadejść, ponieważ w 2004 roku, już jako członek zespołu Coma, Rogucki otrzymał Grand Prix, a także nagrodę im. Agnieszki Osieckiej oraz wyróżnienie wrocławskiego 25. Przeglądu Piosenki Aktorskiej – to ostatnie dzięki interpretacji piosenki Toma Waitsa pt. „Underground”, jak również dzięki piosence własnego autorstwa zatytułowanej „100 tysięcy jednakowych miast”.
Piotr Rogucki jest również laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego. Ważne, że w 2007 roku wraz z zespołem Coma zdobył nagrodę „Złotego Bączka” na XIII wydaniu popularnego Przystanku Woodstock. Uczestniczył przy tym w nagraniach wszystkich albumów, jakie ukazały się w ramach działalności zespołu Coma.

Piotr Rogucki występuje oprócz tego w warszawskim Teatrze Rozmaitości. Grał w spektaklach takich jak choćby „Giovanni”, „Zaryzykuj Wszystko”, czy też „2007:Macbeth”.

W 2013 roku Piotr Rogucki pojawił się gościnnie w utworze „Zaufanie”, który znalazł się na albumie „Nie myśl o mnie źle” rapera Mam Na Imię Aleksander. Rok później Rogucki wystąpił gościnnie również na polskiej edycji płyty zespołu Within Temptation zatytułowanej „Hydra” – a to w utworze „Whole World is Watching”. Można usłyszeć Roguckiego także na drugim albumie polskiej śpiewającej artystki Marceliny – w jej utworze pt. „Karmelove”, który znalazł się na jej albumie „Wschody/Zachody”.

W latach 2014-2015 Piotr Rogucki zasiadał w loży jurorskiej programu talent show emitowanego w telewizji Polsat, czyli w „Must Be the Music. Tylko muzyka”, zastępując tamże wokalistę Wojciecha Łozowskiego. Był tam obecny przez całe cztery edycje, po których funkcje swą opuścił.

Na gali poprowadzonej przez Antyradio pt. „Płyta Rocku 2014” Piotr Rogucki otrzymał nagrodę w kategorii „Polski Wokalista Rocku”.

Piotr Rogucki wystąpił w niemal dwudziestu produkcjach filmowych. Wystarczy wspomnieć na przykład takie produkcje jak zatytułowana „Syzyfowe prace”, zarówno z roku 1998, jak i 2000, tam tez bowiem debiutując zagrał z sukcesami rolę ucznia. Był to zaledwie początek, później został filmowym operatorem Jackiem w filmie „Doskonałe popołudnie”, czy tez drobnym pijaczkiem imieniem Manolo w filmie „Oficerowie”. Później nadszedł czas jego roli w ekranizacji zatytułowanej „A na koniec przyszli turyści”, jak również „Trzeci oficer”. Jako natomiast Chudy, czyli handlarz na bazarze, Piotr Rogucki zagrał w „Czasie honoru”. Rok 2010 oznaczał dla niego rolę ducha w produkcji „Duch w dom”, a ten sam rok był i dla niego rolą w filmie „Skrzydlate świnie” ( jako Mariusz Nowacki, brat Oskara). Będąc filmowym Heniem zagrał w słynnym „Hotelu 52, w roku 2011”, ale i właśnie wtedy jako sierżant Jakubczyk w „Chichocie losu”. Rok 2012 był jego rolą w filmie „Misja Afganistan”, następnie wystąpił w dwóch produkcjach z 2013 roku, mianowicie „Lekarze” i „2XL”. Jako natomiast Klaudiusz Potocki zagrał w „To nie koniec świata”, również w 2014 w filmie „Miasto 44” oraz „Komisarz Alex”. Tęże filmową stawkę Roguckiego na dzień dzisiejszy zamyka film, w którym również wystąpił, czyli „Skazane” oraz „Gotowi na wszystko. Eksterminator”.

Ciekawostki o Piotrze Roguckim

  • Uparcie starał się dostać do szkoły filmowej – podchodził do egzaminów cztery razy, by…wreszcie udało się Roguckiemu zostać studentem szkoły w teatralnej w Krakowie.
  • W odbytych wywiadach szczerze wyznał, że początkowo było mu bardzo daleko do muzycznych preferencji kolegów z formacji Coma, bowiem sam raczej gustował w…poezji śpiewanej.
  • Zagrał do tej pory w niemal dwudziestu produkcjach filmowych, z których część bez wątpienia dała mu rozpoznawalność.
  • Zespół Coma, w którym jest Rogucki wokalistą, jest projektem muzycznym niezwykłym. Niezwykłość jednej z tras tego zespołu polegała na losowym wybieraniu utworów, jakie zespół zagra z dwóch kół losujących podczas występu.

Cytaty Piotra Roguckiego

„Byliśmy przytłoczeni liczbą pojawiających się negatywnych opinii na nasz temat. Odkrywaliśmy rozkwitający wtedy świat internetowego hejtu. Właśnie wtedy, pięć lat temu boleśnie odczuliśmy go na własnej skórze. Byliśmy wyczerpani, ale podjęliśmy próbę uratowania zespołu. Powiedzieliśmy sobie: albo stawiamy wszystko na jedną kartę, otwieramy oczy i patrzymy na to, jak wygląda współczesny świat muzyczny i ryzykujemy, albo po prostu się rozstańmy, bo dłużej tak trwać nie było sensu. Przez pół roku ważyły się nasze losy – tyle czasu daliśmy sobie nawzajem. Potem wzięliśmy się do pracy, i to z zapałem…”

„Moja zajętość nie wynika z tego, że lubię wyjeżdżać na wakacje, chodzić na grzyby czy biegać z psem. Pracuję cały czas – czy to jest praca w teatrze, praca z tekstem, czy praca z innymi projektami, np. z festiwalowymi pomysłami, a więc przygotowywaniem pod aranżacje specjalnych piosenek, gościnne występy czy też szukanie inspiracji… To wszystko wzajemnie się uzupełnia i na siebie fajnie oddziałuje.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Ja Fryta. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.