Dziennikarze

Katarzyna Dowbor

Katarzyna Dowbor, z domu Kokocińska, przyszła na świat w Warszawie 7 marca 1959 roku. Jest polską dziennikarką, była na przestrzeni lat 1983–2013 prezenterką Telewizji Polskiej. Od jesieni 2013 roku Katarzyna Dowbor związana jest z telewizją Polsat.

Biografia i życiorys Katarzyny Dowbor

Swoje dzieciństwo i młodość Katarzyna Dowbor spędziła w Toruniu, gdzie również uczęszczała do szkoły. Ukończyła później studia na wydziale Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie jesienią roku 1981 została rzeczniczką uczelnianego komitetu strajkowego.

W latach 1983 – 2013 Katarzyna Dowbor pracowała dla TVP. Została autorką wielu reportaży dziennikarskich oraz telewizyjnych programów o charakterze publicystycznym. W TVP2 prowadziła natomiast między innymi taki cykl jak „Pytanie na śniadanie”, również „Ogrodowa Dowborowa” i program „Szczęśliwa 13-tka”.

Wystąpiła także w filmach i telewizyjnych serialach, takich jak choćby „Komedia małżeńska”, „Na dobre i na złe”, „Duża przerwa”, w serialu pt. „W labiryncie”, „Jest jak jest”, w popularne „Ekstradycji”, w filmie „Tato” i wielu innych rolach.

W Piasecznie w latach 1994-1998 była radną Rady Miejskiej

W 2005 roku Katarzyna Dowbor zaczęła prowadzić program zatytułowany „Doborowe towarzystwo” w Radio Dla Ciebie.

Współprowadziła oprócz tego wraz ze Sławomirem Świerzyńskim w programie „Disco Hit Festiwal 2013”, w Kobylnicy, co emitowane było w Polo TV.

Od września 2013 Katarzyna Dowbor związana jest z telewizją Polsat, gdzie prowadzi program pt. „Nasz nowy dom”.

W 2018 roku napisała razem z pisarzem Marcinem Koziołem serię interaktywnych książek dedykowanych dzieciom, na temat jej ukochanych koni („Stajnia pod tęczą”). Występuje tam w roli właścicielki stajni, opowiada o koniach oraz dokonuje prezentacji, wyjaśnia, jak się opiekować tymi zwierzętami.

Ciekawostki o Katarzynie Dowbor

  • Katarzyna Dowbor była małżonką słynnego dziennikarza sportowego Janusza Atlasa w latach 1982-1989.
  • Jest autorką autobiograficznej książki zatytułowanej „Mężczyźni mojego życia”, która to ukazała się w 2013 roku.
  • Wystąpiła w reklamach wędlin Morliny, suplementów diety MegaRed, preparatów do pielęgnacji roślin doniczkowych Substral, oraz kremów do protez Corega pt. „Ogólnopolski test Corega”; ponadto Polskich Składów Budowlanyh „Mrówka”.
  • Katarzyna Dowbor od lat walczy z problemami związanymi z niepoprawną pracą tarczycy. Jej schorzenie, mimo że jest nieuleczalne, po latach okazało się że jest do oswojenia, bowiem Katarzyna Dowbor nauczyła się z nim żyć.

Cytaty Katarzyny Dowbor

„Choroba zaatakowała w okresie wielkich, stresujących zmian w moim życiu, gdy zmuszono mnie do odejścia po wielu latach z telewizji publicznej i bałam się o przyszłość.”

„Uwielbiam urządzać dom i ciągle myślę, jak mogę go upiększyć. To jedna z moich trzech wielkich pasji, poza zwierzętami i telewizją.”

„Mam jeszcze na tyle małe dziecko, że wciąż nie jestem w stanie oswoić się z myślą, że jestem już babcią.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Katarzyna_Dowbor
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Katarzyna_Dowbor
  • https://www.filmweb.pl/person/Katarzyna+Dowbor-8924/trivia
  • http://buzz.gazeta.pl/buzz/7,156947,23830741,katarzyna-dowbor.html

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Ja Fryta. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.