Piosenkarze

Katy Perry

Katy Perry, a właściwie Katheryn Elizabeth Hudson, przyszła na świat w Santa Barbara 25 października 1984 roku. Jest amerykańską piosenkarką pop,, autorką tekstów, aktorką, a także przedsiębiorcą i filantropką. Oprócz tego ambasadorką dobrej woli UNICEF.

Biografia i życiorys Katy Perry

Jej ojciec pełni funkcje pastora. W 2001 roku wyszedł jej debiutancki album studyjny, który otrzymał tytuł „Katy Hudson”, jednak do sukcesu komercyjnego było daleko. Następnie zdecydowała się przyjąć pseudonim Katy Perry, w ślad za tym nagrała dwa kolejne longplay’e: pierwszy z producenckim zespołem Matrix oraz solowy, który nie został opublikowany. W 2007 roku podpisała natomiast kontrakt z wytwórnią Capitol Records.

Wraz z wydaniem w 2008 roku albumu „One of the Boys” została postacia popularną, rolę promo świetnie spełniły przeboje jak „I Kissed a Girl” i „Hot n Cold”. Płyta zajęła wprawdzie trzydzieste trzecie miejsce wśród najlepiej rozchodzących się albumów muzycznych roku 2008, ale już rok później, w 2009 roku, figurowała już na liście magazynu Billboard. „Teenage Dream”, został jej trzecim studyjnym albumem, czyli ten, który został jedenastym bestsellerem roku 2010 oraz dziewiątym roku 2011. Z płyty tej oraz jej wersji reedycyjnej pochodzi aż osiem singli, z których sześć zdołało zająź pierwszą pozycję na Billboard Hot 100. Tym samym to Katy Perry jako pierwsza kobieta, a drugi artysta w historii po Michaelu Jacksonie, zdołała wypromować zawrotnych pięć utworów z zaledwie jednego albumu na szczyty oficjalnej listy przebojów w USA, mianowicie 1. „California Gurls”, 2. „Teenage Dream”, 3. „Firework”, 4. „E.T.” oraz 5. „Last Friday Night (T.G.I.F.)”. Czwarta płyta Katy Perry, czyli „Prism”, została najlepiej sprzedającą się płytą wydaną przez kobietę w 2013. Wydawnictwo promował utwór „Roar” oraz drugi – „Dark Horse”, które to stały się kolejnymi międzynarodowymi przebojami Katy Perry.

Katy Perry sprzedała dotąd zawrotną liczbę siedemnastu milionów albumów studyjnych w świecie, a także samych singli ponad osiemdziesiąt milionów – w formacie Download. W latach 2009-2015 była aż trzynastokrotnie nominowana do popularnej nagrody Grammy, natomiast przez muzyczną stację MTV ogłoszona artystką roku 2011, a przez magazyn Billboard zyskała status kobiety roku 2012.

Ciekawostki o Katy Perry

  • Katy Perry wydała siedem perfum, które sygnowane są jej nazwiskiem.
  • Katy Perry użyczyła głosu Smerfetce w filmie Smerfy z roku 2011 oraz tejże bohaterce w jego kontynuacji z roku 2013.
  • W lipcu 2012 roku ukazał się w kinach film dokumentalny o Katy Perry, pod tytułem „Katy Perry: Part of Me”.
  • 1 lutego 2015 Katy Perry zaśpiewała w przerwie rozgrywki Super Bowl XLIX. Według firmy Nielsen, występ ten zdołało obejrzeć ponad sto osiemnaście milionów widzów, co uczyniło go najchętniej oglądanym programem w historii telewizji w USA.

Cytaty Katy Perry

„Nigdy nie widziałam ani jednego odcinka tej bajki, bo rodzice uważali, że jest dla mnie nieodpowiednia. Według mamy Smerfetka była nieco zdzirowata, bo była jedyną kobietą w wiosce.”

„Nie ukrywam, że lubię dobrze i dużo zjeść. Na razie jednak jestem młoda i nie mam problemów z utrzymaniem linii. Cały czas przecież jestem w biegu. Jednak za kilka lat najprawdopodobniej usłyszelibyście ode mnie coś innego.”

„Dowiesz się, że twoje życie jest cudowne, gdy przy porannym czesaniu wysypie ci się z włosów konfetti.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Joella Marano. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.