Aktorzy Piosenkarze

Romina Power

Romina Power

Romina Francesca Power urodziła się 2 października 1951 roku w Los Angeles, jako córka aktorów Lindy Christian i Tyrone Power, obojga gwiazd Hollywood. Jest piosenkarką i aktorką.

Krótki życiorys Rominy Power

Spędziła pierwsze lata swojego życia w Stanach Zjednoczonych, aż do śmierci ojca w 1958 roku, aby następnie znaleźć się we Włoszech.

W wieku dziewięciu zatem lat Romina wraz z matką i jej nowym partnerem (aktorem Edmundem Purdomem) przeprowadziła się do Włoch. Po ukończeniu szkoły w Anglii, w wieku trzynastu lat zadebiutowała jako aktorka w filmie „Mènage all’italiana”.

W 1966 roku uzyskała swój pierwszy kontrakt płytowy z ARC. A sprawy potoczyły się gładko, bowiem na jej drodze spotkała przyszłego męża i partnera wokalnego Ala Bano…więc stało się – nagrali wiele płyt przez okres kilku dekad, zostając też gwiazdami kina.

Biografia rozszerzona Rominy Power

W 1967 roku została obsadzona w filmie „Assicurasi vergine”; w tym samym okresie, podczas kręcenia filmu „W słońcu”, poznała Albana Carrisiego na filmowym planie: od tej chwili oboje tworzą parę zarówno w życiu, jak i w pracy.

W następnym roku, Romina wystąpiła z Al Bano w filmie „Tyle złota na świecie” w reżyserii Aldo Grimaldi. W 1969 roku z kolei znalazła się w obsadzie filmu „Justine lub nieszczęścia cnoty”, natomiast jako wokalistka wygrała w sekcji Disco Verde na Festivalbar, wykonując piosenkę „Acqua di mare”, napisaną przez Al Bano.

W tym samym roku nagrała także „12 piosenek i wiersz”: to pierwszy solowy album Rominy Power.

Lata 70

W 1970 Romina poślubiła Al Bano i stała się matką swojej pierwszej córki, Ylenia. Ponadto, znalazła się w Al Bano w dwóch filmach Ettore Maria Fizzarotti, mianowicie „Midnight Love” i „Aniołów bez raju”, jednocześnie uczestnicząc w wokalach „płyty na lato” z „Harmony”.

W 1972 roku ukazała się jej płyta „Un disco per l’estate” z piosenką „Nostalgia”, zaś w następnym roku została matką jedynego syna, Yari. Później opublikowała „Listen, I’ll tell you about a love”, jego drugi album, a Al Bano uczestniczył w „Un disco per l’estate”.

W 1975 roku pojawiła się w filmie telewizyjnym „La signora Ava”, po czym powróciła do studia nagraniowego na swój trzeci album, reinterpretując utwór „Here, there and everywhere” zespołu The Beatles. W 1976 r. znalazła się na festiwalu „San Remo” z „Non due” i uczestniczy z Albano na „Konkursie piosenki Eurowizji”, który odbywa się w Hadze, docierając na szóste miejsce; w następnym roku zagrała natomiast w filmie telewizyjnym „Człowiek ze skarbu Priama”.

Lata 80

W 1982 roku Power wzięła udział z Al Bano w Sanremo z piosenką „Happiness”, która jest na drugim miejscu; dwa lata później, podczas gdy w kinie wychodzi film Aldo Grimaldiego „Champagne in paradiso”, na festiwalu „San Remo” zwycięża jej piosenka „Ci sarà”.

W 1985 roku para jest w Göteborgu, aby wziąć udział w „Konkursie Piosenki Eurowizji”, który obsadza ją na siódmym miejscu.

W 1987 Al Bano i Romina wrócili do Ariston z „Nostalgia Rogue”, która zajęła trzecie miejsce; dwa lata później na Festiwalu pojawia się utwór „Cara terra mia”.

Lata 90

W 1991 roku został wystawiony ostatni występ w konkursie pary w Sanremo: utwór „Oggi sposi” nie wychodzi jednak poza ósme miejsce. W 1994 roku dwójka zetknęła się z zaginięciem córki Ylenia, która zniknęła w tajemniczych okolicznościach w Nowym Orleanie: prawdopodobnie ponosi śmierć w wodach rzeki Missisipi.

Dwa lata później Romina wraca do telewizji, by zagrać w filmie „Powrót Sandokana”.

W 1998 roku wystąpiła po raz ostatni z Alem Bano na stadionie Maracana w Rio De Janeiro przed Papieżem Janem Pawłem II; w tym samym roku on zaczął prowadzić na Raiuno „For life”, wraz z Fabrizio Frizzi: mianowicie doświadczenie, które potrwa do 2000 roku. W międzyczasie legalnie bierze rozwód z Al Bano, po dwudziestu dziewięciu latach małżeństwa.

Lata 2000

W 2002 roku jest obok Mara Venier w filmie „Most między gwiazdami – The Befana dzieci ofiar wojny i terroryzmu”, na Raiuno, śpiewając włoską wersję głównej piosenki z filmu „La vita è bella”; w następnym roku recytowała natomiast w „Wszystkich marzeniach świata”.

W 2007 roku pracowała nad filmem „Go Go Tales” Abla Ferrary, który został pokazany na festiwalu w Cannes poza konkursem. W następnym roku przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, aby pozostać blisko swojej matki, chorującej na raka okrężnicy, podczas gdy w 2010 roku wzięła udział w drugiej edycji programu Raiuno „Ciak ?? si sing!”, Z piosenką „Acqua di mare”.

Lata 2010

W 2012 roku, pokonując żałobę za utratę zmarłej matki rok wcześniej, wróciła do wydawnictwa muzycznego, poprzez Creative and Dreams, czyli albumu „Da lontano” (który został zarejestrowany pod koniec lat dziewięćdziesiątych), który można kupić tylko w iTunes i Amazon.

W październiku 2013 roku wróciła do występu z Al Bano piętnastu latach, po raz ostatni na trzech koncertach na scenie w Crocus Hall w Moskwie, organizowanych przez impresario Andreja Agapova: na tej imprezie para śpiewała ” Wolność „,” Jakim jesteś aniołem „,” Dialog „,” Szczęście „i” Sharazan „.

Następnie zorganizowano „Al Bano & Romina Power Reunion Tour 2014”, która prowadzi ich od kwietnia do maja w Atlantic City, Montrealu i Niagara Falls, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

W tym samym roku Power powraca do kina, grając w filmie „Tajemnica Włoch”, obrazie poświęconym masakrze Codevigo: film jest gorzko krytykowany przez ANPI, który oskarża Romina Power o bycie faszystką.

Ciekawostki o Rominie Power

  • Jej najstarsza córka Ylena Carrisi, która urodziła się w 1970 roku, zaginęła prawdopodobnie w wodach rzeki w Nowym Orleanie. Do dzisiaj ciała jej niestety nie odnaleziono. Poszlaki każą jednak wziąć pod uwagę bardzo poważną wersję, iż pod wpływem narkotyków wskoczyła ona do rzeki Missisipi, w której utonęła.
  • Romina Power zagrała, co jest do dziś rekordem wśród gwiazd śpiewających, w aż osiemnastu produkcjach filmowych.
  • Jej związek z Albano budził duże wątpliwości, poniekąd mezalians, tak wśród obu ich rodzin, dających małe szanse parze na przetrwanie, jak i szerszego otoczenia, a to z powodu chociażby drastycznych różnic w pochodzeniu pary (ona wychowana w hollywoodzkim luksusie Los Angeles, a on pochodzący z ubogiej oraz wiejskiej rodziny Albano).
  • Pierwszy wspólny występ od 15 lat, rzecz jasna Rominy i Al Bano, a to z okazji 70. rocznicy urodzin Albano Carrisiego, odbył się 17/18 października 2013 roku.
  • W związku z rozwodem Albano i Rominy, ona miała sporo zastrzeżeń czy też istotnych pretensji finansowych w związku z podziałem majątku.

Cytaty Rominy Power

„Dzieci

Dzieci w słońcu, w ciemności, przez lód do tropików
Wszystkie mają oczy niewinne, kto tego nie wie
Zawsze mają ochotę na pieszczoty odpowiednią do swoich loków
Śnić, spać, bawić się dopóki chcą

Dzieci kupione, sprzedane za parę groszy
Szkolone kraść, okłamywać się, wyrzucać się
Dzieci w Boże Narodzenie czekają na cud
Choć miliony z nich nie wiedzą w który jest to dzień

Ale co to za rodzaj świata jest
który nie respektuje już
odmienności i naiwności malutkich
Ale co to za rodzaj wiatru jest
Czuję, że nas porywa i rzuca o ziemię
Niewinność, która nie wróci już nigdy

Dzieci mają twarze różne ale serce podobne
Dla ogrzania potrzebują tylko człowieczeństwa
Bo inaczej odnajdą świat który nie daje latać aniołom
I jak strzały, czas je rzuci w dal….

Opowiedz mi bajkę, opowiedz mi ją
Jeśli nie, to nie zasnę
Wymyśl bajkę, powiedz mu ją
Uczyń, żeby śnił, trochę dłużej…”