Aktorzy

Mel Gibson

Mel Gibson

Mel Columcille Gerard Gibson przyszedł na świat w Peekskill 3 stycznia 1956 roku. Jest australijsko-amerykańskim aktorem, reżyserem i producentem filmowym.

Krótki życiorys Mela Gibsona

Mel Gibson jest urodzonym 3 stycznia 1956 r. w Peekskill w stanie Nowy Jork aktorem australijsko-amerykańskim, reżyserem oraz producentem filmowym. W 1968 r. rodzina Gibsonów, ze względu na wojne w Wietnamie, wyemigrowała do dalekiej Australii. Mel rozpoczął wówczas swe studia aktorskie w Sydney. Tam też zaczął pokazywać się na deskach teatralnych. W 1976 r. Gibson mógł natomiast pojawić się na srebrnym ekranie – zagrał wówczas to jedną z ról serialowych (w serialu pod tytułem „The Sullivans”). W tym samym roku zdążył jeszcze zagrać również w filmie pod tytułem „Summer City”. Jednak dopiero występ w kolejnych trzech częściach jakże słynnej dziś już produkcji pt. „Mad Max” sprawiła, że o Melu Gibsonie po prostu zrobiło się całkiem głośno. Na początku lat 80. wypróbował swoje siły w Hollywood. Aktorem sławy międzynarodowej został się dzięki roli policjanta w produkcji „Zabójcza broń”. Posypały się zatem kolejne kontrakty, dzięki którym zagrał m.in. w „Ptaszku na uwięzi”, „Mavericku”, czy też „Patriocie”. W latach 90. zaistniał będąc reżyserem i producentem filmowym – z bardzo dobrymi skutkami. Jego „Braveheart”, zdobył jak wiadomo wiele filmowych nagród, w tym dwa prestiżowe Oscary (jeden za reżyserię, drugi za najlepszy film). W 2004 r. wyreżyserował i wyprodukował swą „Pasje”. Dwa lata później kolei zrealizował „Apocalypto”.

Biografia rozszerzona Mela Gibsona

Większą część swego dzieciństwa i wczesnej młodości Gibson spędził w Australii. W roku 1968 rodzina Gibsonów przeprowadziła się z USA do Australii, a to w ramach protestu jego ojca przeciwko prowadzonej wówczas przez USA wojnie w Wietnamie. W Australii zatem Mel Gibson podjął naukę w szkole, kończąc ją dyplomem prestiżowej, bo najlepszej w kraju, „National Institute of Dramatic Arts” – w roku 1977.

Na małym ekranie Mel Gibson zadebiutował w telewizyjnym serialu zatytułowanym „The Sullivans”. Zatem jego pierwsza filmowa rola to odegrana postać Mad Maksa w filmie pod tym samym tytułem. Z kolei kultowy już dziś „Mad Max” przyniósł Melowi Gibsonowi dużą popularność wśród widzów (wystąpił również w kolejnych częściach wspomnianego filmu), ale krytykom bardziej przypadł do gustu jego następny film, a mianowicie „Gallipoli”, reżyserowany przez Petera Weira. Z kolei w roku 1984 wystąpił w amerykańskim filmie pt. „Bunt na Bounty”, odgrywając tam rolę Fletchera Christiana.

Kolejny film Gibsona to już seria pt. „Zabójcza broń”. W filmie Franca Zeffirellego Gibson wcielił się w postać Hamleta. Ma na swoim koncie również role w filmach komediowych takich jak „Czego pragną kobiety” i „Maverick”.
Rok natomiast 1996 przyniósł Gibsonowi aż dwa Oskary, mianowicie dla najlepszego reżysera filmowego oraz za najlepszy film roku. Przedmiotem gratulacji był zatem jego słynny „Braveheart. Waleczne serce” – fil oparty został na historii życia sir Williama Wallace’a.

Wreszcie w 2004 roku Mel Gibson wyprodukował i wyreżyserował znakomity film „Pasja”, opowiadający o ostatnich 12 godzinach z życia Jezusa Chrystusa. W kolejnym zaś 2006 roku Mel Gibson wyreżyserował film zatytułowany „Apocalipto”.

7 czerwca 1980 Mel Gibson wziął ślub z Robyn Gibson, z którą ma aż siedmioro dzieci (sześciu synów oraz jedną córkę). Po 28 latach małżeństwa aktor jednak rozwiódł się, wiążąc z rosyjską piosenkarką nazwiskiem Oksana Grigorieva, z którą ma również córkę, Lucię. Związek z Oksaną trwał trzy lata.

Trzeba przy tym powiedzieć słowo o faktach wprost ze świata kina. Otóż Mel Gibson jest wziętym aktorem i reżyserem, czego nie mogą zarzucić mu nawet zagorzali krytycy od czarnej prasy. Przy czym faktem jest, że celuje on w postaciach heroicznych, ale i tchnącym pewną dozą naiwności. To spory plus zważywszy na fakt, iż takowi są w cenie i kinie amerykańskim. Z drugiej jedna strony, charakterystyka kina na przykład europejskiego potrafi Gibsona skutecznie dyskwalifikować.

Ciekawostki o Melu Gibsonie

  • W 1997 roku otrzymał prestiżowy Order of Australia, czyli najwyższe odznaczenie państwowe w Australii.
  • Mel Gibson ma bardzo liczne rodzeństwo, bo aż 5 sióstr i 5 braci.
  • Cierpiał na depresję o charakterze dwubiegunowym. Choroba ta charakteryzuje się objawami takimi jak stany depresyjne pojawiające się na zmianę ze stanami silnego pobudzenia. Te depresyjne stany potrafią przykuć chorego do łóżka na wiele tygodni, natomiast stany pobudzenia mogą mieć nawet pewne cechy maniakalne, w których chory ma uczucie wszechmocy i zdolności osiągania wielkich sukcesów.
  • Odrzucił tytułową rolę w filmie w kultowym już dziś filmie „Robin Hood. Książe złodziei”. Propozycje przyjął natomiast wówczas Kevin Costner.

Cytaty Mela Gibsona

„Na czym polega męski urok? Nie ma chyba jednej takiej cechy. Nie wiem. Aktorzy tacy jak Gary Grant, Gary Cooper, Spencer Tracy byli charyzmatyczni. Kamera po prostu lubi niektórych ludzi, oni nie muszą w zasadzie niczego robić. Montgomery Cliff na przykład był minimalistą, jeżeli chodzi o grę, jednak kamera go uwielbiała. Głowa Arnolda Schwarzeneggera wygląda świetnie z każdej strony. On ma charyzmę, a nie jest Johnem Gielgudem czy Lawrence’em Olivierem. Nie wiem, jak to wytłumaczyć. Nie wiem, dlaczego jedni wypadają tak świetnie przed kamerą, a inni nie. To jest chyba jakaś nienamacalna cecha.”

„Każdy ma prawo wybierać swój styl życia, ale byt narodu musi opierać się na niezłomnych zasadach. Ja osobiście nie uznaję ostatnio tak modnego relatywizmu moralnego. W najważniejszych sprawach czarne jest czarne, a białe białe. A największą wartością jest rodzina.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Georges Biard. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.