Aktorzy Politycy Sportowcy

Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger

Urodzony 30 lipca 1947 roku, w Thal (miejscowości austriackiej), Arnold Schwarzenegger to utytułowany kulturysta, następnie aktor oraz polityk. Bez wątpienia należy do osób niezwykle popularnych i rozpoznawalnych.

Krótki życiorys Arnolda Schwarzeneggera

Arnold Schwarzenegger przyszedł na świat 30 lipca 1947 r. w Thal, w Austrii. Dorastał w kraju zrujnowanym wojną. Ojciec był policjantem, matka dbała o gospodarstwo domowe. Młody Arnold chodził do miejscowej szkoły. W wieku 21 lat wyjechał do USA. Był rok 1968 a Scharzenegger dojrzał do kariery – brał udział w konkursach kulturystycznych, takich jak Mr Universe, lecz był to przedwstęp, bowiem później zasilił prestiżowe Mr Olympia i Mr Europe, czy też Mr World oraz Mr International. Wreszcie mając 23 lata zagrał w filmie, był nim „Herkules w Nowym Jorku”. Wielka kariera jednak to dopiero początek lat osiemdziesiątych XX wieku – zagrał w filmie „Conan Barbarzyńca”, gdzie eksponował swe atuty. Rok 1984 oznaczał dla Schwarzenegerra rolę w filmie „Terminator”. W roku 1986 ożenił się z Marią Shriver, mianowicie siostrzenicą prezydenta J.F. Kennedy’ego. Mają razem czwórkę dzieci. Rok 1987 to jego rola w filmie „Predator”. Ale były też komedie, jak na przykład „Gliniarz w przedszkolu” z roku 1990. Wreszcie pojawił się film „Pamięć absolutna”, cztery lata później „Prawdziwe kłamstwa”. W 2003 r. Schwarzenegger został gubernatorem stanu Kalifornia. Pozostawał na stanowisku aż do 2011 roku. Przyszła później pora na pewne role epizodyczne, lecz wiek sprawił, że Arnold zapachniał emeryturą, zwłaszcza, że zaczął cierpieć na problemy kardiologiczne.

Biografia rozszerzona Arnolda Schwarzeneggera

Młodość

Jest zatem zarówno amerykańskim aktorem, jak również kulturystą i politykiem, który przyszedł na świat 30 lipca 1947 r. w miejscowości Thal na przedmieściach Grazu, w Austrii, a ściślej tej jej części, która w tamtym czasie była pod okupacją Aliantów. We wspomnianej „Pamięci absolutnej” Arnold mówi o trudnościach aprowizacyjnych, bowiem kraj zrujnowany wojną, a obciążony okupacją, nie był pewnie najlepszym miejscem do snucia wielkiej kariery. Wspomina, że wiele zawdzięcza ojcu, wówczas policjantowi, jak i matce, która odbywała dalekie podróże po austriackich gospodarstwach rolnych, by zdobyć prowiant.

Emigracja i sukces sportowy

Przełomowy był rok 1968, kiedy to Schwarzenegger wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Silnie zmotywowany wziął tam udział w konkursie zwanym Mr. Universe, co stanowiło dopiero swoisty przedwstęp, bowiem czas pokazał, że późniejsze starty w konkursach takich jak Mr. World, czy Mr. International, a wreszcie Mr. Europe i Mr. Olypmia, przyniosły nie tylko osłodę trudów treningowych, ale bramę do prawdziwej światowej kariery.

Sukces kinowy i małżeństwo – na miarę USA

W 1970 roku Schwarzenegger pojawił się w produkcji „Herkules w Nowym Jorku”, lecz bynajmniej nie jako postać drugoplanowa. Jego muskulatura w tamtym czasie zrobiła furorę, tak samo jak nie najgorszy warsztat aktorski. Musiało jednak upłynąć przeszło dziesięć lat, by muskulatura i ambicja zostały trampoliną do sukcesu. Przychodzi wtedy początek lat osiemdziesiątych XX wieku, a dla niego rola w pierwszoligowej produkcji filmowej „Conan Barbarzyńca”. Rola naznaczona nieznaczną naiwnością, ale w której tkwił właśnie urok muskularnego Schwarzeneggera.

W 1984 roku pojawił się w kinach Terminator, i nie było już miejsca na żarty. Kreacja aktora jest po prostu dobra, co okazało się w ilości sprzedanych biletów. Pewnie spełnieniem jego ambicji zostało też małżeństwo, bo oto w roku 1986 Arnold poślubił piękną prezenterkę telewizyjną, Marię Shriver, której status jest o tyle ważny, że jest to siostrzenica prezydenta J.F. Kennedy’ego. Z tego związku pojawiło się na świecie czworo dzieci.

Kolejne filmy Arnolda Schwarzeneggera to „Predator”, z roku 1987, film z pogranicza sensacji i horroru, następnie zagrał w roku 1990 w komedii „Gliniarz w przedszkolu”, czy wreszcie fantastycznym filmie „Pamięć absolutna”, którego tytuł posłużył później za klucz autobiografii. Tym nie mniej talenty komediowe udowodnił w roku 1994 w filmie „Prawdziwe kłamstwa”, co ostatecznie przełamało jego wizerunek twardziela – terminatora.

Sukces ma na imię Arnold

Później Schwarzenegger rozpoczął karierę polityczną i zrezygnował z pracy aktorskiej. W 2003 r. został gubernatorem stanu Kalifornia. I wprawdzie mówi się, że wygrał dzięki rodzinie żony, to jednak sam fakt, że pozostawał na stanowisku aż do 2011 roku jest dobitnym przykładem na to, że Schwarzenegger jest i chyba na zawsze pozostanie w „pamięci absolutnej” człowiekiem sukcesu, zgodnie z powiedzeniem „od pucybuta do milionera”. Po prostu konsekwentnie dążył do celu, a jego biografia z całą pewnością nadaje się na podręcznik motywacyjny.

– Zawsze chciałem inspirować ludzi, ale nigdy nie zamierzałem być wzorem do naśladowania dla wszystkich – wyjawia na łamach swojej autobiografii, gdzie jest, a przynajmniej powinno być też miejsce w końcu na palenie trawki, sterydy, nazistowską przeszłość ojca czy wreszcie zdrady małżeńskie. Tym nie mniej udowadnia tylko, że nic co ludzkie, nie jest mu obce, nawet jeśli nie mówi o tym otwarcie.

Ciekawostki o Arnoldzie Schwarzeneggerze

  • Wiele ofert filmowych odrzucił, do wielu był brany pod uwagę. Jednak ostatecznie to on decydował o swoich angażach.
  • Zagrał w ponad dziesięciu reklamach.
  • Jest zwolennikiem koncepcji neoliberalnych.
  • Film „Bohater ostatniej akcji” przyniósł Schwarzeneggerowi 15 milionów dolarów.
  • W uznaniu zasług otrzymał francuski Order Legii Honorowej.

Cytaty Arnolda Schwarzweneggera

„Miałem wygłosić przemówienie do absolwentów w Arizonie, ale się bałem, że z moim akcentem zostanę deportowany.”

„Naprawdę kocham Polskę.”

„Nie potrzebujemy dróg republikańskich ani dróg demokratycznych. Potrzebujemy po prostu dróg. Nie potrzebujemy republikańskiego czystego powietrza ani demokratycznego czystego powietrza. Potrzebujemy po prostu czystego powietrza.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Georges Biard. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.