Elon Reeve Musk przyszedł na świat 28 czerwca 1971 roku w Pretorii. Jest jednym z najwybitniejszych współczesnych przedsiębiorców, którego misja inwestycyjna i biznesowa oznaczona jest takimi markami jak „PayPal”, „SpaceX”, „Tesla Inc.”, „Boring Company” i „Neuralink”. Na rok 2016 jego majątek oszacowano na przeszło 13 mld. USD.
Spis treści
Krótki zyciorys Elona Muska
Elon Musk, czyli najbardziej znany przedsiębiorca południowoafrykański oraz filantrop cieszący się wielkim uznaniem. Przyszedł na świat w Pretorii 28 czerwca 1971 roku. Zasłynął jako założyciel firmy PayPal, ale i SpaceX czy wreszcie Tesla Motors.
Elon Musk urodził się w RPA. Tam też dorastał. Jego ojciec trudnił się pracami inżynieryjnymi, natomiast jego matka zajmowała się modelingiem i dietetyką. Do ciekawostek należy fakt, że od swoich lat najmłodszych, Alon Musk przejawiał całkiem nietypowe zainteresowania. Już na przykład w wieku swych 10 lat, mianowicie tuż po zakupie pierwszego komputera młodego Muska zafascynowało oprogramowanie, którego zaczął się z pasją uczyć. Skutkiem tego była juz wkrótce, bo sprzedana w wieku jego zaledwie dwunastu lat, gra komputerowa o nazwie Blastar. Jej wartość wynosiła wtedy około 500 USD.
Po ukończeniu liceum, czyli mając 17 lat, Elon Musk wyemigrował do Kanady, gdzie mieszkała wówczas rodzina jego matki. W jego planach było, aby później przenieść się do Stanów Zjednoczonych. W Kanadzie podejmował z początku różne prace fizyczne.
Pierwszym całkiem poważnym sukcesem Elona Muska było to, iż założył on do spółki z innymi osobami internetowy serwis płatniczy o nazwie X.com, który po wykupie został następnie przekształcony w powszechnie dziś znany system Pay Pal. Poza tym Elon Musk to dyrektor generalny i techniczny w SpaceX, dyrektor generalny i główny architekt w Tesla Motors oraz członek zarządu w SolarCity. Nie wypada również nie wspomnieć o jego zaangażowaniu filantropijnym, w ramach którego wspiera on edukację naukową, udzielając też pomocy i badań nad czystą energią.
Biografia rozszerzona Elona Muska
Bardzo obiecujące początki
Elon Musk przyszedł na świat w Pretorii, w Afryce Południowej, gdzie również dorastał. Jego ojciec to rodowity biały Afrykaner, matka natomiast pochodzi z Kanady. Już mając 10 lat pojął programy komputerowe oraz posiadł umiejętność programowania na swym pierwszym zakupionym komputerze. W efekcie po dwóch latach zaprogramował swą pierwszą grę komputerową, którą sprzedał, wyceniając program na około 500 USD. Szkołę średnią ukończył w wieku 17 lat. Następnie emigrował czasowo do Kanady, a to celem uniknięcia wcielenia do Południowoafrykańskich Sił Obronnych. Tam też pracował u rodziny przy typowo fizycznych zajęciach farmerskich jak wyrąb lasu, praca w tartaku lub zabiegi sanitarne. Trwało to dwa lata.
Narodziny wielkich wizji
Następnie przyjął posadę w banku w Toronto, jednocześnie aplikując do Queens University. W wieku dziewiętnastu lat uzyskał stypendium Uniwersytetu Pensylwania. Zdobył tam licencjat z dziedziny ekonomii, a niedługo potem z fizyki. Nadszedł wreszcie czas na Stanford University, przy czym zrezygnował z dalszego kształcenia na rzecz własnej działalności gospodarczej. Cel jego działań stanowiły serwisy informacyjne, wykorzystujące specjalne do tych celów oprogramowanie, które sam tworzył. Przełomowy był dla niego rok 1999, kiedy to jego firmę „Zip2” wykupił „CompaqAltaVista” za prawie 350 mln USD.
PayPal
Marzec 1999 jest w biografii Elon’a Musk’a decydujący, wówczas bowiem został jednym z założycieli „X.com”. Czyli internetowego serwisu płatniczego. W ten sposób w 2001 roku mógł pojawić się na rynku pod zmienioną nazwą „PayPal”. Rok później doszło do znakomitej transakcji, ponieważ „eBay” wykupił „PayPal” za 1,5 mld USD w opcjach. Godny podkreślenia jest fakt, iż w momencie przejęcia Musk posiadał aż 11,7% akcji „PayPal”, co zostało przeliczone na 180 mln USD.
SpaceX
„SpaceX”, czyli Space Exploration Technologies, zostało w roku 2002 trzecim przedsiębiorstwem Musk’a. Jako dyrektor generalny i techniczny stoi na czele projektowania i konstruowania rakiet nośnych z przeznaczeniem dla rozwiązań kosmicznych takich jak m.in. pojazdy. Powzięty został wówczas cel radykalnego obniżenia kosztów lotów kosmicznych, mowa była nawet o stukrotnym obniżeniu tych kosztów. W efekcie pojawiła się rakieta Falcon 1, która umieściła satelitę na orbicie Ziemi w roku 2009. Rok później pojawiła się rakieta Falcon 9, jako odpowiedź na zapotrzebowanie zaopatrzeniowe orbitujących stacji kosmicznych. W planach „SpaceX” jest też pojazd transportujący na Marsa, nie tylko sprzęt, bo przede wszystkim załogę.
Trampolina rozwoju cywilizacyjnego
W roku 2008 „SpaceX” podjęło kontrakt na wahadłowce kosmiczne zaopatrujące od 2011 roku Międzynarodową Stację Kosmiczną. Musk jako wizjoner postrzega badania kosmosu w kategoriach środka przetwarzającego ludzką świadomość. Dostrzega w kolonizacji innych miejsc wielką możliwość na uniknięcie zagrożeń związanych z uderzeniem w Ziemie planetoidy, ale i jako remedium na wojnę biologiczną i atomową, globalne ocieplenie oraz inne czynniki, w tym ściśle ludobójcze, stwarzające zagrożenie gatunkowe.
Tesla Motors
Musk to współzałożyciel i dyrektor generalny przedsiębiorstwa o nazwie „Tesla Motors”, jest też głównym architektem produktów tej firmy. Produktem jest w tym przypadku Tesla Roadster, czyli w pełni elektryczny samochód sportowy. Celem jest masowa produkcja takich samochodów, dostępnych klientom korzystającym dotąd z klasycznych rozwiązań, jako bardzo atrakcyjna alternatywa. Zakup pojedynczego modelu ma dostarczyć w zamyśle przedsiębiorstwa środki na badania coraz tańszych i bardziej efektywnych modeli. Pojawiły się też modele typu crossover oraz sedan, na bazie tego samego rozwiązania. Natomiast Model 3 zaprezentowany w roku 2016 kosztuje obecnie 35 tys. USD. Rozwiązania uchodzą za rewolucyjne i doczekały się porównań z rewolucyjną myślą samego Henry’ego Ford’a.
Hyperloop
W dniu 12 sierpnia 2013 r. Musk zaprezentował nowoczesną i w pełni innowacyjną formę komunikacji między całą aglomeracją Los Angeles oraz grupą miast San Francisco, opartą na dużych prędkościach. Nazwał rozwiązanie „Hyperloop”. W efekcie projekt byłby w stanie zagwarantować poruszenie się pomiędzy tymi miejscami w czasie krótszym niż 30 min., co dawało by rezultat lepszy niż klasyczna komunikacja samolotowa. U podstaw rozwiązania technicznego jest wykorzystanie energii podciśnienia celem zmniejszenia oporu powietrza, a zatem generowanie dużych prędkości przy zaangażowaniu relatywnie niskiej mocy. Źródłem mocy ma być energia słoneczna. Koszt rozwiązania to 6 miliardów dolarów.
Ciekawostki o Elonie Musku
- Jest osobą zaangażowaną w rozwój edukacji naukowej, pomocy pediatrycznej i badania nad czystą energią oraz rozwiązaniami pomocnymi w inżynierii medycznej.
- Jest obecnie już trzeci raz żonaty. Ma pięciu synów.
- Jakkolwiek trudno o podobny sukces komukolwiek, to kariera Muska pomogła osiągnąć niebagatelne sukcesy również jego rodzeństwu – siostrze, czyli założycielce „Musk Enterteiment” i bratu, właścicielowi przedsiębiorstwa „OneRiot”.
- W 2001 roku Musk był autorem projektu „Mars Oasis”. Celem miało być umieszczenie na powierzchni Marsa miniaturowej szklarni i badanie rozwoju roślin. Okazało się przy tym, że koszty transportu wielokrotnie przewyższyłyby wszystkie inne koszty. Doskonałą alternatywą w ramach tych kosztów okazał się rozwój SpaceX.
- Ma na swym koncie już trzy doktoraty honoris causa.
- Otrzymał nagrodę Automotive Executive of the Year Award w 2010 roku, a to w związku z osiągnięciami w ramach Tesla Motors. Okazał się przy tym być najmłodszym w historii odbiorcą tej nagrody.
- Został umieszczony na liście tygodnika „Time” 100 osób o największym wpływie na świat w 2010 roku, natomiast na liście 75 najbardziej wpływowych ludzi XXI wieku stworzonej przez miesięcznik „Esquire”.
- Otrzymał nagrody: George’a Low; Von Brauna; National Conservation Achievement, jednocześnie jako wyróżniony przez tygodnik „Aviation Week” w 2008 roku; jako Wynalazca Roku 2007 przez „R&D Magazine”; jako Przedsiębiorca Roku 2007 od miesięcznika „Inc.”
- Zagrał epizodyczną rolę w filmie „Iron Man”. Było to związane z faktem, iż zdjęcia do tego filmu były kręcone w fabryce należącej do SpaceX.
- Musk był właścicielem samochodu McLarenF1. Auto kosztowało go około milion USD. Sprzedał pojazd w 2007 roku z zyskiem, ponieważ za około 1,5 miliona USD. Posiada obecnie dwa prywatne samoloty.
- Pojawił się również na planie filmu „Transcendencja”. Zagrał samego siebie w filmie „Maczeta zabija”. Pojawił się też na planie serialu „Teoria wielkiego podrywu” jako wolontariusz stołówki dla ubogich. Był też odtwórcą roli w słynnych Simpsonach.
Cytaty Elona Muska
„Hyperloop nie potrzebuje torów, nie ma się o co rozbić, jest zasilany energią ze słońca i 560 km pokona w pół godziny. (…) Możliwe, że przygotuję prototyp i przekażę go komuś innemu, bo muszę skupić się na pracach moich firm. (…) Nie zamierzam namawiać innych do inwestowania w coś, jeśli sam nie jestem na to gotowy. Nie zależy mi, aby zarobić na Hyperloop dużych pieniędzy. Mogę nie zarobić nic, ale chciałbym zobaczyć, jak działa alternatywna forma transportu.”
„Nie musimy się spieszyć, ludzkość nie jest skazana na natychmiastową zagładę, nie sądzę, żeby koniec był bliski. Uważam jednak, że istnieje ryzyko groźnych wydarzeń. To trochę jak wykupienie polisy ubezpieczeniowej na samochód lub na życie. Człowiek nie robi tego dlatego, że jest przekonany, iż umrze następnego dnia, ale dlatego, że tak się może zdarzyć.”
„Większość ludzi nie docenia wagi zagrożenia. Proces topnienia lodowców postępuje bardzo wyraźnie. Planeta podgrzewa się jak garnek. Jedynym istotnym przeciwdziałaniem jest nałożenie podatku od węgla.”
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Steve Jurvetson. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.
Polecamy firmę LJSerwis: Instalacje elektryczne Bielsko-Biała