Aktorzy

Marilyn Monroe

Marilyn Monroe

Marilyn Monroe, właściwie Norma Jeane Mortenson, przyszła na świat w Los Angeles 1 czerwca 1926 roku, natomiast zmarła również w Los Angeles 5 sierpnia 1962 roku. Była amerykańską modelką i bardzo popularną aktorką filmową, można śmiało powiedzieć – ikoną popkultury, bowiem seksbombą lat 50. i 60.

Krótki życiorys Marilyn Monroe

Marilyn Monroe, właściwie Norma Jeane Mortenson, urodziła się 1 czerwca 1926 roku w Los Angeles. W latach czterdziestych pracowała jako pin-up girl. Pracowała dla 20th Century Fox, następnie Columbia Pictures w 1948 roku. Ostatecznie jednak związała się z firmą Fox, nagrywając takie filmy jak „Mężczyźni wolą blondynki”, „Małpia kuracja”, „Niagara” i „Słomiany wdowiec”. Studiowała aktorstwo w Actors Studio u samego Lee Strasberga. Dzięki temu założyła własną wytwórnię o nazwie MMP, czyli Marilyn Monroe Productions. Otrzymała nagrody Crystal Star Award i David di Donatello za rolę Elsie w filmie „Książę i aktoreczka”, natomiast Złoty Glob za rolę w filmie „Pół żartem, pół serio”. Tymczasem udana kariera wcale nie znajdowała dla niej szczęścia w życiu osobistym, raczej przeciwnie – wikłała się, owszem, w związki, lecz po pierwsze krótkie, a po drugie problem tkwił w niej samej, co też pewnie odzwierciedlały bardzo częste wizyty u psychologa. Niestety Malilyn Monroe była uzależniona od środków zmieniających świadomośc jak alkohol oraz leki i opiaty. W efekcie Monroe nie doczekała się dzieci. Tytuł „Skłóceni z życiem” pojawił się u niej jako ostatni i brzmiał wymownie, bo również na temat jej samej. Zmarła nagle i nieoczekiwanie w Los Angeles, 5 sierpnia 1962 roku.

Biografia rozszerzona Marilyn Monroe

Obiecujące początki

Lata czterdzieste były dla Marilyn Monroe czasem wytężonej pracy w charakterze pin-up girl. Dzięki temu mogła następnie trafić na srebrny ekran, pracując nie dla wytwórni drugoligowej, bowiem dla samego 20th Century Fox, co potrwało w ramach jej pierwszych dwóch lat współpracy, by przejść pod skrzydła Columbia Pictures w 1948 roku, lecz również nie docelowo. Okazało się szybko, że pisany jest jej związek z Fox, czyli istna trampoliną jej kariery, a to poprzez takie produkcje jak „Mężczyźni wolą blondynki”, „Niagara”, „Małpia kuracja” oraz słynny „Słomiany wdowiec”. Być może faktycznie była w jej kreacjach wiodąca i stereotypowa nuta, która nadała jej image typowej blondynki, jednak nie obyło się bez ról bardziej wymagających i mniej jednostronnych, które wymagały warsztatu. W tym celu w roku 1955 podjęła studia aktorstwa w Actors Studio u samego Lee Strasberga. Wkrótce i dzięki temu mogła założyć własną wytwórnię o nazwie MMP, czyli Marilyn Monroe Productions.

Rozkwit kariery

Znamienna była na przykład rola Elsie w filmie „Książę i aktoreczka”,otrzymując za to nagrody Crystal Star Award i David di Donatello, natomiast za rolę w filmie „Pół żartem, pół serio” otrzymała Złoty Glob. Tymczasem zdawało by się szczęśliwe życie, a przynajmniej tak jak można by wnioskować z aparycji aktorki, nie odnajdywało dla niej udanych związków, które mogły by oznaczać uczuciową stabilizację. Było bowiem wręcz przeciwnie – życie prywatne Marilyn Monroe było pełne nagłych zwrotów akcji, niekoniecznie z korzyścią dla niej samej. Aktorka zmagała się z uzależnieniami, jak choćby od alkoholu i środków przeciwbólowych, a także z problemami psychicznymi. Wprawdzie była trzykrotnie zamężna, jednak nie miała dzieci. Ostatnim w jej karierze filmem był tytuł „Skłóceni z życiem”. Śmierć nadeszła nieoczekiwanie w Los Angeles w roku 1962.

Ciekawostki o Marilyn Monroe

 • Instytut Filmu Amerykańskiego umieścił Marilyn Monroe na szóstym miejscu na liście największych aktorek wszech czasów.
 • Jej ulubioną aktorką była Jean Harlow, na której to opierała kreowanie swego wizerunku.
 • Do swych największych politycznych ulubieńców zaliczała Abrahama Lincolna. Natomiast w dziedzinie sztuki zdawał jej się bezkonkurencyjny Francisco Goia.
 • Pewien stereotyp na jej temat obalają dwa fakty. Otóż po pierwsze: w wolnych chwilach lubiła czytać książki, których miała pokaźną kolekcję (kilkaset tytułów). Często chodziła do biblioteki i księgarni. Po drugie – bardzo lubiła gotować.
 • Miała zwyczaj udzielać wywiadów, a nawet pojawiać się publicznie bez bielizny pod spodem.
 • Była jedną z pierwszych gwiazd filmowych, które przyznały, że praktykują jogę. W 1956 r. powiedziała w wywiadzie, że jogę ćwiczy codziennie, a jej ulubioną pozycją jest… stanie na rękach
 • Monroe była sporo niższa od przeciętnej, współczesnej modelki, licząc sobie 166 cm wzrostu.
 • Potrafiła odbywać ze swym psychologiem nawet codzienne, pięciogodzinne sesje. Przy tym na uwagę zasługuje fakt, iż obecnie metody jej psychologa Greensona uznawane są za błędne, czy nawet niewłaściwe, do tego stopnia, że istnieje przypuszczenie jakoby mogły one mieć wpływ na udaną próbę samobójczą aktorki.
 • W roku 1961 aktorka, wbrew swojej woli, trafiła do zamkniętego zakładu leczenia psychiatrycznego Payne Whitney Psychiatric Clinic, w Nowym Jorku. Miała wówczas w przypływie złych emocji wykrzyczeć do opieki ośrodka: „Jeśli będziecie mnie traktować jak wariatkę to będę się tak zachowywać”.
 • Była trzykrotnie w ciąży, ale każda z nich zakończyła się poronieniem. Cierpiała na endometriozę.
 • Cytaty Marilyn Monroe

  • „Prawdę można sobie tylko przypomnieć, ale jej się nie wymyśli.”
  • „Problem nadwrażliwców polega właśnie na tym, że mogliby istnieć w wielu wersjach, ale życie jest tylko jedno i zmusza do tego, żeby byli przede wszystkim tymi, za których biorą ich inni.”
  • „Teraz chciałabym dostać szansę w trzecim akcie – niepodejrzewający niczego mężczyzna i mściwa kobieta, ale to jest oszukiwanie samej siebie, bo jeśli dostanę szansę na ostatni akt, odegram heroinę, która dzielnie cierpi i gromadzi to wszystko, aby odgrodzić się tym, jak zaporą od mężczyzny, który stał się jej obcy.”
  • „To wcale nie jest śmieszne, kiedy znasz samego siebie zbyt dobrze albo sądzisz, że znasz – każdy potrzebuje trochę próżności, aby przetrwać i podnieść się po porażkach.”