Marilyn Monroe, właściwie Norma Jeane Mortenson, przyszła na świat w Los Angeles 1 czerwca 1926 roku, natomiast zmarła również w Los Angeles 5 sierpnia 1962 roku. Była amerykańską modelką i bardzo popularną aktorką filmową, można śmiało powiedzieć – ikoną popkultury, bowiem seksbombą lat 50. i 60.
Spis treści
Krótki życiorys Marilyn Monroe
Marilyn Monroe, właściwie Norma Jeane Mortenson, urodziła się 1 czerwca 1926 roku w Los Angeles. W latach czterdziestych pracowała jako pin-up girl. Pracowała dla 20th Century Fox, następnie Columbia Pictures w 1948 roku. Ostatecznie jednak związała się z firmą Fox, nagrywając takie filmy jak „Mężczyźni wolą blondynki”, „Małpia kuracja”, „Niagara” i „Słomiany wdowiec”. Studiowała aktorstwo w Actors Studio u samego Lee Strasberga. Dzięki temu założyła własną wytwórnię o nazwie MMP, czyli Marilyn Monroe Productions. Otrzymała nagrody Crystal Star Award i David di Donatello za rolę Elsie w filmie „Książę i aktoreczka”, natomiast Złoty Glob za rolę w filmie „Pół żartem, pół serio”. Tymczasem udana kariera wcale nie znajdowała dla niej szczęścia w życiu osobistym, raczej przeciwnie – wikłała się, owszem, w związki, lecz po pierwsze krótkie, a po drugie problem tkwił w niej samej, co też pewnie odzwierciedlały bardzo częste wizyty u psychologa. Niestety Malilyn Monroe była uzależniona od środków zmieniających świadomośc jak alkohol oraz leki i opiaty. W efekcie Monroe nie doczekała się dzieci. Tytuł „Skłóceni z życiem” pojawił się u niej jako ostatni i brzmiał wymownie, bo również na temat jej samej. Zmarła nagle i nieoczekiwanie w Los Angeles, 5 sierpnia 1962 roku.
Biografia rozszerzona Marilyn Monroe
Obiecujące początki
Lata czterdzieste były dla Marilyn Monroe czasem wytężonej pracy w charakterze pin-up girl. Dzięki temu mogła następnie trafić na srebrny ekran, pracując nie dla wytwórni drugoligowej, bowiem dla samego 20th Century Fox, co potrwało w ramach jej pierwszych dwóch lat współpracy, by przejść pod skrzydła Columbia Pictures w 1948 roku, lecz również nie docelowo. Okazało się szybko, że pisany jest jej związek z Fox, czyli istna trampoliną jej kariery, a to poprzez takie produkcje jak „Mężczyźni wolą blondynki”, „Niagara”, „Małpia kuracja” oraz słynny „Słomiany wdowiec”. Być może faktycznie była w jej kreacjach wiodąca i stereotypowa nuta, która nadała jej image typowej blondynki, jednak nie obyło się bez ról bardziej wymagających i mniej jednostronnych, które wymagały warsztatu. W tym celu w roku 1955 podjęła studia aktorstwa w Actors Studio u samego Lee Strasberga. Wkrótce i dzięki temu mogła założyć własną wytwórnię o nazwie MMP, czyli Marilyn Monroe Productions.
Rozkwit kariery
Znamienna była na przykład rola Elsie w filmie „Książę i aktoreczka”,otrzymując za to nagrody Crystal Star Award i David di Donatello, natomiast za rolę w filmie „Pół żartem, pół serio” otrzymała Złoty Glob. Tymczasem zdawało by się szczęśliwe życie, a przynajmniej tak jak można by wnioskować z aparycji aktorki, nie odnajdywało dla niej udanych związków, które mogły by oznaczać uczuciową stabilizację. Było bowiem wręcz przeciwnie – życie prywatne Marilyn Monroe było pełne nagłych zwrotów akcji, niekoniecznie z korzyścią dla niej samej. Aktorka zmagała się z uzależnieniami, jak choćby od alkoholu i środków przeciwbólowych, a także z problemami psychicznymi. Wprawdzie była trzykrotnie zamężna, jednak nie miała dzieci. Ostatnim w jej karierze filmem był tytuł „Skłóceni z życiem”. Śmierć nadeszła nieoczekiwanie w Los Angeles w roku 1962.
Ciekawostki o Marilyn Monroe
Cytaty Marilyn Monroe
- „Prawdę można sobie tylko przypomnieć, ale jej się nie wymyśli.”
- „Problem nadwrażliwców polega właśnie na tym, że mogliby istnieć w wielu wersjach, ale życie jest tylko jedno i zmusza do tego, żeby byli przede wszystkim tymi, za których biorą ich inni.”
- „Teraz chciałabym dostać szansę w trzecim akcie – niepodejrzewający niczego mężczyzna i mściwa kobieta, ale to jest oszukiwanie samej siebie, bo jeśli dostanę szansę na ostatni akt, odegram heroinę, która dzielnie cierpi i gromadzi to wszystko, aby odgrodzić się tym, jak zaporą od mężczyzny, który stał się jej obcy.”
- „To wcale nie jest śmieszne, kiedy znasz samego siebie zbyt dobrze albo sądzisz, że znasz – każdy potrzebuje trochę próżności, aby przetrwać i podnieść się po porażkach.”