Piotr Aleksander Adamczyk, przyszedł na świat w Warszawie 21 marca 1972 roku. Jest polskim aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjnym i dubbingowym.
Spis treści
Biografia i życiorys Piotra Adamczyka
Piotr Adamczyk jest absolwentem warszawskiego XXX LO, jak również warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Na drugim roku studiów Piotr Adamczyk podjął stypendium zagraniczne wyjeżdżając do Londynu – do Brytyjsko-Amerykańskiej Akademii Teatralnej. Tam też mógł w przedstawieniu dyplomowym zagrać tytułową rolę w słynny Hamlecie (co odbyło się rzecz jasna w języku angielskim). Od 1995 roku natomiast występował w warszawskim Teatrze Współczesnym (w sztukach takich jak choćby „Tango”, „Namiętna Kobieta”, czy „Łazarz”) oraz wystąpił też gościnnie m.in. na deskach Teatru Polskiego w Warszawie (w sztuce „Don Juan”) i w Teatrze Narodowym w Warszawie jako aktor przestawienia Władza Nicka Deara („Ludwik XIV”). Zagrał także postać w „Emigrantach” Sławomira Mrożka, a to na deskach teatru Sala Uno w Rzymie.
Piotr Adamczyk Występował również, a pewnie i przede wszystkim, w filmach i filmowych serialach, takich jak „Boża podszewka”, „Sława i chwała” oraz „Cwał”. Zagrał również tytułową rolę w ekranizacji Jerzego Antczaka pt. „Chopin”. „Pragnienie miłości” było natomiast tą produkcją, która otworzyła mu drogę ku karierze na dużym ekranie. Wystąpił także w słynnych międzynarodowych koprodukcjach takich jak „Karol. Człowiek, który został papieżem” i „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”, gdzie zagrał samego Karola Wojtyłę. Znany jest również z ról w Teatrze Telewizji, m.in.: „Ketchup Schroedera”, „Portret wenecki”, „Legenda o św. Antonim”, „Tango”, „Dwa teatry”, „Sprawa Stawrogina”, „Wyzwolenie” i „Wniebowstąpienie”. Jest przy tym trzykrotnym laureatem nagrody Telekamera w kategorii najlepszy aktor. W 2011 r. wyróżniono Piotra Adamczyka za rolę w serialu „Przepis na Życie”.
Ciekawostki o Piotrze Adamczyku
- Piotr Adamczyk wszedł w skład komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego w przyspieszonych wyborach prezydenckich 2010 roku.
- Był Ambasadorem Mistrzostw Polski w triathlonie dystansu długiego Herbalife Susz Triathlon w 2011 roku.
- 11 kwietnia 2014 udekorowano go srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
- Piotr Adamczyk był narzeczonym Anny Czartoryskiej.
- Był brany pod uwagę do roli wampira w popularnym filmie Neila Jordana „Wywiad z wampirem”.
- Wraz z dyplomem ukończenia studiów otrzymał nagrodę dla najlepszego studenta od fundacji Artyści dla Artystów.
Cytaty Piotra Adamczyka
„Po ukończeniu szkoły byłem zdecydowany poświęcić się teatrowi i brać udział tylko w ambitnych przedsięwzięciach. W pewnym momencie zorientowałem się, jak bardzo zmienił się rynek, i że słowo sukces nabrało zupełnie innego znaczenia. Zauważyłem to, ale długo się z tym nie zgadzałem. Nie chciałem zaakceptować tego, że za sukces uważa się zdjęcie na okładce magazynu albo udział w telenoweli. Ważniejsze było dla mnie, i wciąż jest, uznanie widza spotkanego gdzieś przypadkiem. Jednak po jakimś czasie uświadomiłem sobie, że jeśli nie będę odnosił sukcesów komercyjnych, ominie mnie wiele szans. Źle się czułem, kiedy odmawiano mi jakiejś roli, tłumacząc: „Pana nikt nie zna, potrzebujemy znanej twarzy.””
„Wyspiański pięknie pokazał człowieka teatru i jego poczucie, że robimy rzeczy ulotne. Żałujemy naszej pracy, gdy kończy się przedstawienie, bo prawie nic po nim nie zostaje – poza recenzją, bywa, że niesprawiedliwą.”
„Posiadanie knajpy to dość powszechne marzenie. Wiele osób odpowie, że zawsze o czymś takim marzyło. Ja też.”
„Gdyby Chopin nie był egoistą, gdyby nie zajął się sobą i tym, co „mu w duszy grało”, nie stworzyłby takiej muzyki.”
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Adamczyk
- https://www.filmweb.pl/person/Piotr.Adamczyk/trivia
- https://pl.wikiquote.org/wiki/Piotr_Adamczyk
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Stawrogin. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC0 1.0.