Politycy

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Andrzej Sebastian Duda przyszedł na świat w Krakowie 16 maja 1972 roku. Jest polskim politykiem i prawnikiem – Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, wybranym na ten urząd 6 sierpnia 2015 roku.

Krótki życiorys Andrzeja Dudy

Andrzej Sebastian Duda przyszedł na świat 16 maja 1972 roku w Krakowie. Ma żonę Agatę oraz córkę Kingę. W 1996 roku został absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie również tymi ślady uzyskał stosunkowo szybko stopień naukowy – doktora nauk prawnych. W roku 2005 tymczasem Duda na dobre rozpoczął swą działalność polityczną, wiążąc się z programem i tym samym Klubem Parlamentarnym Prawo i Sprawiedliwość. Już rok później dzięki temu został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (kierowanego przez Zbigniewa Ziobro). Wkrótce też został powołany w skład Trybunału Stanu, a następnie działał jako podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W roku 2011 Andrzej Duda został posłem na Sejm z listy wyborczej ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość. Z kolei w roku 2014 również z ramienia tego ugrupowania uzyskał Duda mandat eurodeputowanego w Parlamencie Europejskim. Pod koniec tamtego też roku rada polityczna PiS namaściła Andrzeja Dudę by był kandydatem partii w zbliżających się wyborach prezydenckich. Po dwóch turach wyborów jakie miały miejsce w trakcie głosowania w maju 2015 roku, Andrzeja Dudę wybrano na urząd prezydenta RP, bowiem pokonał on Bronisława Komorowskiego.

Biografia rozszerzona Andrzeja Dudy

Żoną Andrzeja Dudy jest Agata Kornhauser, mają razem córkę Kinge. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, na którym to ukończył studia prawnicze – uzyskując również stopień doktora nauk prawnych.

Swą działalność polityczną rozpoczął na dobre w 2005 roku, kiedy to związał się z ugrupowaniem Prawo i Sprawiedliwość. W 2006 roku jako podsekretarz stanu Ministerstwa Sprawiedliwości, był podwładnym ówczesnego ministra sprawiedliwości – Zbigniewa Ziobry. Lecz czas zweryfikował jego działania szybko, bowiem jako sprawny polityk awansował, dostając się do składu ówczesnego Trybunału Stanu.

Tymczasem urzędujący wówczas prezydent Lech Kaczyński powierzył mu również funkcje podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Odwołany z tej funkcji po wyborach prezydenckich w 2010 roku, zdecydował się Andrzej Duda wystartować do fotela prezydenta miasta Krakowa, jednak wybory przegrał, zostając zaledwie radnym tego miasta.

Rok 2011 oznacza w biografii Andrzeja Dudy czas objęcia funkcji posła na Sejm, który wystartował z listy wyborczej PiS. Związek z tą partią okazał się być jeszcze bardziej owocny, niż w 2011 mógł przypuszczać, ponieważ w 2014 roku Andrzej Duda dostał się do Parlamentu Europejskiego jako eurodeputowany. Jeszcze tego samego roku zapadły w Prawie i Sprawiedliwości kluczowe decyzje dotyczące kandydata tej partii do zbliżających się wyborów prezydenckich – Andrzej Duda został więc kandydatem PiS. W efekcie wybór okazał się być znakomity, bowiem okazało się w maju 2015 roku, że Andrzej Duda jest w stanie pokonać swego najważniejszego konkurenta – Bronisława Komorowskiego, tym samym został prezydentem RP.

Prezydent Andrzej Duda, jak wiadomo na stan faktyczny końca 2018 roku, cieszy się wysokimi słupkami poparcia w kolejnych odbywających się sondażach. Zaciekawia to i przekonuje tym bardziej, iż poparcie dla partii PiS, z której Duda się wywodzi, również nie maleje pomimo okresowych wahań. Z pewnością przemawia za tym już samo podejście Prezydenta RP do swych obietnic przedwyborczych, którym stara się faktycznie sprostać. Warto tez nadmienić, że jak dotąd opozycja parlamentarna zdaje się nie dysponować kimś, kto mógłby zagrozić Andrzejowi Dudzie, zwłaszcza, że jego wizerunek jest na pewno jego mocnym punktem.

Ciekawostki o Andrzeju Dudzie

  • Andrzej Duda ma świetne korzenie. Jego dziadek pełnił funkcje kawalerzysty i walczył w wojnie dwukrotnie – w tej polsko-bolszewickiej z 1920 roku oraz we wrześniu 1939 r., by ostatecznie zasilić szeregi Armii Krajowej. Ojciec Dudy z kolei był współzałorzycielem „Solidarności”, a po wprowadzeniu stanu wojennego był jednym z organizatorów strajku na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.
  • Wśród znajomych bliższych i kolegów ma ksywę „Duduś”.
  • Politycy PiS nie są jednogłośni co do towarzyskich walorów prezydenta. „Opowiada dowcipy najlepiej w PiS” – zapewnia natomiast Beata Kempa. Inni z kolei są zdania, że Andrzej Duda to typ nudnego prymusa.
  • „Ziobryści” próbowali wyciągnąć Dudę z PiS, gdy zakładali swą Solidarną Polskę. Duda wprawdzie jakiś czas wahał się, jednak ostatecznie oświadczył, że woli pozostać „wierny Lechowi Kaczyńskiemu”.
  • Jego notowania w kancelarii Lecha Kaczyńskiego nie od razu były duże, bowiem zwalczał go Michał Kamiński. Wzrosły natomiast, gdy Michał Kamiński udał się do Brukseli.
  • Do polityki wciągnął go nie kto inny, a Arkadiusz Mularczyk.

Cytaty Andrzeja Dudy

„Mieszkańcy Śląska! Śląsk potrzebuje zmiany. Śląsk potrzebuje dobrych i odpowiedzialnych decyzji. Górnicy zaś zasługują na to, by ich praca i codzienny trud były szanowane i doceniane. By w strajkach nie musieli bronić swoich miejsc pracy, swojego bytu.”

„Dla emerytów i rencistów przede wszystkim należy podwyższyć kwotę wolną od podatku. Deklaruję, że to będzie zrobione!”

„To jest niezwykle ważne przesłanie, które niesie religia chrześcijańska. Każdy może przyjść do Boga, nawet jeżeli ma inne przekonania. To nieważne, czy jest biały, czy jest śniady, czy ma ciemną skórę. Jest człowiekiem, któremu my, jako chrześcijanie, jesteśmy winni szacunek, uznanie jego godności ludzkiej i tego samego w związku z tym oczekujemy od niego.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest KG PSP. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.