Pisarze

Alfred Szklarski

Alfred Szklarski urodził się w Chicago 21 stycznia 1912 roku. Odszedł w Katowicach 9 kwietnia roku 1992. Był twórcą literatury dedykowanej zwłaszcza młodzieży,  popularyzatorem literackiej wiedzy o polskich podróżnikach i przyrodnikach.

Biografia i życiorys Alfreda Szklarskiego

Ojciec Alfreda Szklarskiego będąc działaczem Organizacji Bojowej PPS został zmuszony aby w 1908 roku emigrować właśnie za Ocean, w związku z czym Andrzej Szklarski urodził się w USA. Z kolei matką Alfreda Szklarskiego była Maria, nazwiskiem z domu – Karkosik. Dorastał do pewnego momentu w USA, lecz mając lat szesnaście rodzice jego zadecydowali by wraz z matką mógł powrócił na tereny polskie, co związało się bezpośrednio z odzyskaniem niepodległości.W ten sposób Alfred znalazł się w kraju, a ściślej – trafił do Włocławka, by następnie móc wyemigrować do stolicy, w której to mógł następnie podejmować na przestrzeni lat 1932-1938 studia – w Szkole Nauk Politycznych Wydziału Konsularno-Dyplomatycznego. Na tychże studiach poznał swą przyszłą żonę, Krystynę, z którą przyszło mu zawrzeć związek małżeński w Warszawie, 1 września 1939.

Lata okupacji w Polsce były dla Szklarskiego określone literacką  twórczością – pisywał i publikował wówczas powieści o charakterze erotycznym, wśród których znalazły się takie pozycje, którym dał na przykład tytuł „Miłość marynarza” czy też „Piękna nieznajoma”. Następnie pod artystycznym pseudonimem A. Murawski opublikował Szklarski trzy przygodowe książki dla dorosłych, pośród których znalazła się ta zatytułowana „Żelazny pazur”, a wydana w roku 1942, rok później natomiast „Krwawe diamenty”, by przyszła i kolej na opublikowanie „Tajemnicy grobowej”. Powieści te udało się Szklarskiego wydrukować siłą mocy publikacyjnych okupanta, który spojrzawszy na jego literaturę oczyma przychylnymi, wypuścił książki w wersjach polskich.

Alfred Szklarski brał też udział w działaniach Armii Krajowej, w której był członkiem ukrywającym się jako ten o pseudonimie „Szklarz”, dzięki czemu brał następnie udział w przygotowaniach i przebiegu powstania warszawskiego. Później „Szklarz” zamieszkał w Krakowie, by następnie przenieść się i na stałe już osiąść w Katowicach.

W roku 1949 za sprawą twórczości opublikowanej w tak zwanych gadzinówkach Alfred Szklarski został skazany na karę okrągłych ośmiu lat więzienia. Tymczasem w 1951 utwory Alfreda Szklarskiego, które pisarz wydał pod pseudonimem Alfred Bronowski, objęto niezwłocznie cenzurą i wycofano z krajowych bibliotek. Zwolniono Szklarskiego z odbywania kary na mocy amnestii jaka miała miejsce po śmierci Stalina w roku 1953. Na przestrzeni lat 1954–1977 podejmował później pracę jako etatowy redaktor katowickiego tytułu „Śląsk”. Od 1957 siłami nakładu tego właśnie wydawnictwa mogły wyjść na półki sklepowe kolejne powieści, a to te z cyklu opowiadającego o słynnej postaci przez niego stworzonej – mianowicie o Tomku Wilmowskim. Lata siedemdziesiąte to już czas trylogii napisana przez Szklarskiego wspólnie z żoną, czyli pozycja pod tytułem „Złoto Gór Czarnych”.

Ciekawostki o Alfredzie Szklarskim

  • Publikował także pod pseudonimami Alfred Bronowski, Fred Garland, Alfred Murawski, Roman Szklarski oraz Henryk Szklarski.
  • Alfred Szklarski to autor słynnych powieści, których bohaterem został nie mniej słynny bohater – Tomek Wilmowski.
  • Alfred Szklarski publikował za okupacji, co było później źródłem aż ośmioletniego wyroku pozbawienia wolności.
  • Swą niezwykle popularną trylogię o Tomku Wilmowskim napisał wraz z żoną Krystyną.

Cytaty Alfreda Szklarskiego

„Ciekawość ciekawością, a podsłuchiwanie i podglądanie przez dziurkę od klucza nie zasługuje na pochwałę. Skoro jednak to robicie, lepiej będzie, jeśli razem oberwiemy burę.”

„Wystarczy jechać za strusiem i tłuc go batem, aż padnie martwy ze zmęczenia. To najlepszy sposób.”

„Musisz jednak zrozumieć, że posłuszeństwo nie oznacza ograniczenia samodzielności.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Alfred_Szklarski
  • https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1749670,Alfred-Szklarski-%e2%80%93-swiat-mlodzienczych-przygod
  • https://wypracowania24.pl/jezyk-polski/4120/alfred-szklarski-biografia-zyciorys

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Michał Bulsa. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.