Pisarze

Joanna Chmielewska

Joanna Chmielewska, a właściwie Irena Barbara Kuhn, z domu Becker, przyszła na świat w Warszawie 2 kwietnia 1932 roku, zmarła w Warszawie 7 października 2013 roku. Była polską pisarką, autorką powieści sensacyjnych, kryminalnych, pisała też komedie obyczajowe oraz książki dedykowane najmłodszym.

Biografia i życiorys Joanny Chmielewskiej

Dorastała w Grójcu i Warszawie, później również w Bytomiu. Była zorientowana na pisarstwo od swych najmłodszych lat. Chodziła do gimnazjum. Do ważnych o ile nie najważniejszych dla jej pisarstwa znajomości należała ta z jej przyjaciółką Janką, która to została postacią główną kilku jej książek, tym nie mniej odsłonę fabularną swych powieści osadzała także na postaciach wzorowanych na członkach swej rodziny.

Rodzina Chmielewskiej tymczasem pragnęła, żeby młoda Joanna została raczej lekarzem, jednak jeszcze w czasach swych licealnych Chmielewską interesowała na przykład architektura i ją też właśnie wybrała później jako kierunek swych studiów. W czasach szkoły średniej poznała również swojego przyszłego męża, Stanisława. Wcześnie zatem zaszła w ciążę, biorąc ze Stanisławem ślub. Studia zaczynała już będąc mężatką, by wkrótce (w 1951 roku) urodzić pierwszego syna.

Ukończyła studia na Politechnice Warszawskiej, na Wydziale Architektury, zdobywając tytuł inżyniera architekta. Pracowała później m.in. w Samodzielnej Pracowni Architektoniczno-Budowlanej „Blok”, również w Energoprojekcie, jak i w Biurze Projektów „Stolica”. Brała udział w budowie np. stołecznego Domu Chłopa.
Jako prozaik Chmielewska debiutowała w roku 1958, a to na łamach popularnego czasopisma „Kultura i Życie”. Pewien wówczas czas poświęciła też na pisanie do „Kultury u Sztuki”, pisząc tam na kwestie związane z architekturą wnętrz. Wreszcie w 1964 miał miejsce debiut pisarski Chmielewskiej – wydała wówczas sensacyjną powieść „Klin”. Od 1970 zajmowała się już wyłącznie twórczością literacką. Łączny nakład jej powieści w kraju został oszacowany na przeszło 6 mln egzemplarzy, natomiast w Rosji – gdzie uważana jest po dziś dzień za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną – zawrotnych 8 mln. Przy tym książki Joanny Chmielewskiej tłumaczono na języki obce w sumie 107 razy.

Zmarła w Warszawie 7 października 2013.

Ciekawostki o Joannie Chmielewskiej

  • Jej książki zostały przetłumaczone na co najmniej osiem języków, natomiast tłumaczenia te podejmowano aż 106 razy.
  • Tematyka związana z pracą jej architektoniczną pojawiała się później w jej powieściach.
  • 3 maja 2004 roku Joanne Chmielewską odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • Czerpała z jednej zwłaszcza znajomości, mianowicie z przyjaciółką ze szkolnej ławy imieniem Janka, która została prototypem postaci w jej powieściach.

Cytaty Joanny Chmielewskiej

„Moja doprowadzona do ostateczności dusza doszła do głosu. Z zimną furią, z pełną świadomością tego co robię, przestałam panować nad sobą.”

„Mężczyzna, jak wiadomo, składa się głównie z żołądka.”

„Ja też człowiek, chociaż policjant, i nigdzie nie jest powiedziane, że policjant musi być ślepy.”

„Jako dziecko, podobno byłaś inteligentna, dopiero później ci przeszło.”

„(…) prawie każda kobieta, odruchowo i bezmyślnie, butelkę do otwierania poda temu mężczyźnie, który jej się najbardziej podoba.”

„Któryż normalny mężczyzna odruchowo i bez żadnego dopingu wstąpi, wracając z pracy, do sklepu z apaszkami, chusteczkami, ściereczkami i bielizną pościelową? Któryż, przekroczywszy progi domu, swoje pierwsze kroki skieruje do kuchni i zajmie się umieszczeniem nabytych po drodze produktów spożywczych w lodówce, nie dostrzegając, na przykład, obecności włamywacza w jakimkolwiek innym pomieszczeniu…?
A kobieta…?”