Piłkarze

Zlatan Ibrahimowić

Zlatan Ibrahimović przyszedł na świat w Malmö, 3 października 1981 roku. Jest synem bośniackich emigrantów, którzy emigrowali osiedlając się w Szwecji. Jest znanym szwedzkim piłkarzem grającym na pozycji napastnika. Obecnie jest zawodnikiem drużyny Paris Saint-Germain F.C.

Biografia i życiorys Zlatana Ibrahimowvić’a

Jest w związku ze znaną modelką Heleną Seger. Jest szczęśliwym ojcem dwójki dzieci z tego związku.

Zlatan Ibrahimović debiutował grając w 1999 roku w szwedzkiej ekstraklasie – w klubie Malmö FF. W 2001 roku piłkarz przeszedł do Ajaxu Amsterdam, gdzie osiągnął pierwsze poważne sukcesy – dwukrotne mistrzostwo Holandii, jak również Puchar i Superpuchar Holandii.

Później grał również w Juventusie, Interze Mediolan, FC Barcelonie czy AC Milanie. W lipcu 2012 roku podpisał natomiast całkiem intratny kontrakt z PSG, dzięki któremu został najlepiej zarabiającym francuskim piłkarzem.

Zlatan Ibrahimović jest wprawdzie obecnie kapitanem drużyny reprezentacji Szwecji, lecz jego kariera w tym obszarze nie zawsze była wzorcowa. Podczas swej kilkuletniej kariery reprezentacyjnej mógł uczestniczyć w mistrzostwach świata w roku 2002 i w roku 2006, jak również w mistrzostwach Europy w roku 2004 i 2008. Jednak w 2009 roku Ibrahimović podjął decyzję o rezygnacji z gry w drużynie narodowej. Powrócił do niej jednak w 15 lipca 2010.

Ciekawostki o Zlatanie Ibrahimović’u

  • Zlatan Ibrahimović niemal doskonale radzi sobie w obszarze języków obcych. Posługuje się językiem szwedzkim, angielskim, włoskim, serbsko-chorwackim oraz holenderskim.
  • Wykazał się talentem pisarskim, ponieważ napisał książke autobiograficzną zatytułowaną „Ja, Ibra”, która została przyczyną wielu kontrowersji, ujawniła bowiem szczegóły jego konfliktu ze szkoleniowcem katalońskiej drużyny.
  • Jako zawodnik PSG był najlepiej zarabiającym piłkarzem we Franci.
  • Jego żona, modelka, była równocześnie z karierą na wybiegach dyrektorem linii lotniczych.
  • Idolem Ibrahimović’a niezrównanym był Muhammad Ali.

Cytaty Zlatana Ibrahimović’a

„Kontuzjowany Zlatan to poważna sprawa dla każdej drużyny.”

„Nie będę królem Manchesteru. Będę bogiem Manchesteru.”

„To co Carew robi z piłką, ja mogę zrobić z pomarańczą.”

Źródła

  • https://gol24.pl/zlatan-ibrahimovic-boiskowy-gangster-o-ktorym-mowi-caly-swiat/ar/9614772
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Zlatan_Ibrahimovi%C4%87
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Zlatan_Ibrahimovi%C4%87

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Frankie Fouganthin. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.