Dziennikarze Podróżnicy

Tony Halik

Tony Halik, a właściwie Mieczysław Sędzimir Antoni Halik (1921 – 1998) był polskim podróżnikiem, dziennikarzem, pisarzem, operatorem filmowym oraz autorem popularnych programów telewizyjnych, których tematyką były podróże do wielu zakątków świata.

Krótki życiorys Tony’ego Halika

Tony Halik przyszedł na świat w Toruniu w roku 1921. Miał korzenie szlacheckie. Uczył się w liceum. W czasie wojny został wcielony do Luftwaffe, stacjonował we Francji. Następnie działał w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie Tony Halik ożenił się. Był w Kenii jako pracownik budowlany. Tam podjął pierwsze swe próby dokumentujące życie plemion. Został obywatelem Argentyny, jako fotograf samego Juana Perona.. Zainteresował sobą magazyn „Life” i telewizje, m.in. rozpoczął prace dla NBC. Podejmował szereg wypraw odkrywczych w Amazonii. W 1957 odbył słynną podróż jeepem wiodącą z Ziemi Ognistej aż po Alaske. Lata sześćdziesiąte oznaczały dla niego zwłaszcza prace korespondenta NBC w Ameryce Łacińskiej. Później zaczął bywać i w Polsce. W roku 1974 poznał Elżbietę Dzikowską, która miała za zadanie przeprowadzić wywiad z Halikiem. To sprawiło, że znajomośc przerodziła się w przyjaźń powodującą jego zainteresowanie Polską. W roku 1975 Tony Halik wrócił do Polski, łącząc z Dzikowską swe pasje życia w podróży. Razem odkryli później w Ameryce Południowej dowody na istnienie tam niegdyś pierwszej stolicy Inków. Tony Halik prowadził w Telewizji Polskiej bardzo popularny program podróżniczy zatytułowany „Pieprz i wanilia”. Jednocześnie był korespondentem z wydarzeń dotyczących m.in. „Solidarności” oraz rzeczywistości stanu wojennego. Był słynny z eksponowania swoich podróżniczych trofeów, które demonstrował telewidzom. Ponadto jako zapalony żeglarz pływał na wodach Bałtyku. Zmarł 23 maja 1998 roku w Warszawie, po długiej chorobie.

Biografia rozszerzona Tony’ego Halika

Czasy wojenne

Tony Halik przyszedł na świat w Toruniu. Był synem właścicieli majątków ziemskich. Wpierw dorastał w miejscowości Żabin, później przenieśli się do Płocka. Tam też uczył się w liceum. W czasie wojny służył w Luftwaffe, stacjonował we Francji. Podjął tam decyzję o dezercji, przyłączając się do francuskiego ruchu oporu. Następnie wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Już wówczas interesował się fotografią, robiąc zdjęcia samolotów. Polubił też dziennikarstwo, pisząc listy do przyjaciela – opowiadał o swych przeżyciach wojennych, listy, które publikowało jedno z angielskich czasopism. Został odznaczony francuskim Medalem za Wojnę i Krzyżem Wojennym.

Wybitny podróżnik

Tuż po wojnie Tony Halik ożenił się z Pierrette Andrée Courtin. Trafił wkrótce do Afryki jako członek zespołu budującego mosty i lądowiska. Był w Kenii. Tam podjął hobbystyczne czynności filmujące dzikie zwierzęta, miał też pierwszy bezpośredni kontakt z afrykańskimi plemionami. Jeszcze w końcówce lat czterdziestych związał się z Argentyną, otrzymując obywatelstwo tego kraju. Był fotografem w ekipie Juana Perona. Pojawiła się wówczas u niego nieodparta fascynacja Amazonią, do której podróżował. Nawiązał współpracę z magazynem „Life” i telewizją, m.in. pracował dla NBC. Tam też otrzymał zdrobniałe imię Tony. Przebywał dłuższy czas w tak zwanym amazońskim „Zielonym Piekle”, podejmując szereg wypraw odkrywczych, w efekcie dokonując odkryć dziewiczych tuneli i jaskiń. Pomagał mu w tym fakt, iż był poliglotą. W 1957 odbył podróż jeepem z Ziemi Ognistej do Alaski. W latach sześćdziesiątych był korespondentem NBC w Ameryce Łacińskiej. Bywał w Polsce występując w telewizji.

Z Elżbietą Dzikowską

Elżbietę Dzikowską poznał w roku 1974, kiedy to przeprowadziła z nim wywiad. Ostatecznie w roku 1975 przeniósł się do Polski, łącząc z Dzikowską swe życie podróżnika. Razem odkryli dowody znaczące pierwszą stolicę Inków. Tony Halik prowadził w Telewizji Polskiej bardzo popularny program „Pieprz i wanilia”, będąc jednocześnie korespondentem z wydarzeń polskich, dotyczących m.in. „Solidarności” oraz stanu wojennego. Był słynny ze swych trofeów, które przywoził do Polski by pokazać je w programie telewidzom. Ponadto był zapalonym żeglarzem, również na wodach Bałtyku. Zmarł 23 maja 1998 roku w Warszawie, po długiej chorobie.

Ciekawostki o Tonym Haliku

  • Był poliglotą. Rozmawiał po hiszpańsku, angielsku, francusku, portugalsku, włosku, rosyjsku i niemiecku. Znał też kilka języków indiańskich.
  • Odkrył wiele amerykańskich jaskiń. Jedną z nich, ze względu na ciekawą kompozycje stalaktytów nazwał Jaskinią Orła Białego.
  • Wyprawa z Ziemi Ognistej do Alaski kosztowała jego i Elżbietę Dzikowską 80 tys. dolarów.
  • Wiele lat później Halik dowiedział się, iż na trasie jego podróży powstała miejscowość Puente Halik (Most Halika), a to ponieważ by przejechać przez rzekę zbudował most wbijając na jego oznaczenie tabliczkę ze swym nazwiskiem.
  • Podczas jednej z wypraw urodził się jego syn Ozana. Otrzymał imię na cześć Indianina, który uratował Halikowi życie podczas walki dwóch zwaśnionych plemion.
  • Został prezydentem Związku Dziennikarzy Zagranicznych, szczególnie zaangażowanym w tematyce Indian, których bronił.
  • Czytywał Danikena i interesował się tematyką UFO.
  • Odbył rozmowy z takimi osobistościami jak Henry Kissinger, Fidel Castro, i Lech Wałęsa. W roku 1972 towarzyszył prezydentowi Richardowi Nixonowi podczas pobytu w Polsce.
  • Jest patronem czternastu szkół w Polsce.
  • W 2002 wykonano na jego grobie pomnik z granitu, na którym widnieje krzyż z zawieszonym na nim plecakiem – autorem jest polski rzeźbiarz profesor Gustaw Zemła.
  • W Chałupach i Pucku odbywają się doroczne regaty łodzi kaszubskich jego imienia.
  • Od 2010 w Obornikach Śląskich odbywa się „Festiwal Kultur Świata im. Tony’ego Halika”, którego celem jest przybliżanie widzom interesujących obrazów codziennego i niecodziennego życia mieszkańców różnych zakątków świata.

Cytaty Tony’ego Halika

„Śmierć latała ze mną podczas wojny przycupnięta na siedzeniu mojego spitfire’a, towarzyszyła mi też, gdy rozwścieczone fale były w zmowie z wiatrem i czyhały na chwilę słabości kruchej żaglówki. Śmiertelne zagrożenie przynosiły mi polowania na dzikie zwierzęta i wizyty wśród wrogich i pierwotnych plemion indiańskich. Śmierć kryła się w kulach rabusiów, w zatrutych strzałach, w pełnych jadu zębach węży. W dziewiczej selwie, na drogach i bezdrożach, w wodzie i w górach miałem szansę walczyć ze śmiercią. Na kulę mogłem odpowiedzieć kulą, a furię Przyrody mogłem pokonać mięśniami, zręcznością i pomysłowością. Tutaj, w selwie żelaza i betonu, czułem się bezradny, nie znałem dostatecznie świata kłamstw.”

Książka Tony’ego Halika

„Tony Halik. 180 000 kilometrów przygody” autorstwa Tony’ego Halika jest wspaniałą książką opisującą jego niepowtarzalną podróż.