Dziennikarze

Katarzyna Zdanowicz

Katarzyna Ewa Zdanowicz–Cyganiak jest polską poetką i dziennikarką, która przyszła na świat w Białymstoku w roku 1979.

Biografia i życiorys Katarzyny Zdanowicz

Katarzyna Zdanowicz jest absolwentką filologii polskiej, którą ukończyła na białostockim uniwersytecie. W dziedzinie literatury była dwukrotnie, bo w roku 1997 i 2003, stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Została następnie asystentem na katowickim Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. W roku 2009 Katarzyna Zdanowicz zdobyła doktorat nauk z humanistycznych, a to w oparciu o rozprawę zatytułowaną „Kategorie: Inna – Obca – Wykluczona we współczesnej poezji kobiecej”. Pracuje w katowickim Uniwersytecie Ekonomicznym w Katedrze Dziennikarstwa Ekonomicznego i Nowych Mediów. Jest również Zdanowicz członkiem krakowskiego Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej.
Publikacje swoje z reguły opatruje podpisem „Katarzyna Ewa Zdanowicz”. Wyjątek uczyniła ze swego zbioru „Deadline”, który sygnowała nazwiskiem Katarzyna Zdanowicz-Cyganiak.
W uznaniu twórczości, za tomik „Szkliwo”, w 200 roku Zdanowicz została Laureatką Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku, jak również za tomik „Jak umierają małe dziewczynki” została wyróżniona przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych „Lato 2003”, który organizuje Biblioteka Raczyńskich. Natomiast za książkę „Ciemność. Resort SPA”, w 2014 roku figurowała jako finalistka Nagrody Literackiej Gryfia.

Ma do dziś na swym koncie dziewięć publikacji wydanych w latach 1997 – 2016.

Ciekawostki o Katarzynie Zdanowicz

  • Pracowała z początku w lokalnych stacjach medialnych, później trafiła do Polsatu. W roku 2013 natomiast Katarzyna Zdanowicz zasiliła skład redakcji TVN24. Nie obyło się bez sensacji, zwłaszcza jeśli chodzi o męską część redakcyjnej ekipy. Okazało się, że pisarka i dziennikarka onieśmiela urokiem osobistym.
  • Katarzyna Zdanowicz czuje się zniesmaczona, gdy ludzie postrzegają ją przez pryzmat jej urody, co tu dużo mówić – niebagatelnej!
  • Wizerunek znacznie zmienił się, gdy pisarka i dziennikarka zmieniła fryzurę. Okazało się wtedy, że stylizacja dodała jej seksapilu o 100%!

Cytaty Katarzyny Zdanowicz

„Walczę z tym! Irytuje mnie, kiedy jestem oceniana tylko za urodę. Przecież facetowi, który jest przystojny, nikt nie powie „ładnie wyglądasz, ale nie wiesz zbyt dużo”. Wygląd w telewizji jest ważny, kamera musi cię lubić, ale nie może to być jedyny wyznacznik twojej pracy.”

„Co do rodziny i pracy, trudno to pogodzić. Trzeba mieć mądrego i wyrozumiałego męża. Na szczęście mój mąż również pracuje w mediach, więc wie, jak trudny dla rodziny bywa ten zawód. Oboje wychodzimy z założenia, że trzeba robić to, co się kocha… I jak to z miłością bywa, czasem jest trudna, zwłaszcza w weekendy, bo kocha się i pracę i rodzinę. Jak na razie, udaje nam się wszystko pogodzić.”