Działacze społeczni

Anna Walentynowicz

Anna Walentynowicz przyszła na świat w Siennem na Wołyniu, 15 sierpnia 1929 roku. Odeszła w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Była polską działaczką społeczną, słynną opozycjonistką w czasach PRL.

Biografia i życiorys Anny Walentynowicz

Anna Walentynowicz została sierotą w 1939 roku. Dziecko trafiło na wychowanie do sąsiadów, z którymi po wojnie zamieszkała w Gdańsku. W nowej rodzinie Anne traktowano źle, zmuszana była tam do ciężkiej gospodarskiej pracy, była też bita. W 1950 roku, chcąc się usamodzielnić, rozpoczęła kurs spawacza. Zatrudniła się w ślad za tym w Stoczni Gdańskiej, gdzie przepracowała do roku 1991.

Wpierw jednak Anna Walentynowicz wstąpiła do Związku Młodzieży Polskiej, jednak już po pewnym czasie zdecydowała się oddać legitymację. Następnie zasiliła Ligę Kobiet zostając szybko jej przewodniczącą w stoczni. W 1952 roku Anna Walentynowicz urodziła synka imieniem Janusz, jednak nie zdecydowała się na ślub z ojcem dziecka. Próbowano ją zwolnić z pracy w stoczni w pamiętnym roku 1968, ponieważ usilnie domagała się wyjaśnienia kwestii defraudacji pieniędzy pochodzących z funduszu zapomogowego. Tuż przed osiągnięciem jej wieku emerytalnego, czyli w sierpniu 1980 roku, zarząd Stoczni Gdańskiej wypowiedział Annie Walentynowicz umowę, co zostało następnie bezpośrednią przyczyną strajku jaki się tam rozpoczął, a z którego wyłonił się prędko NSZZ „Solidarność”. Działaczkę wobec tego przywrócono do pracy. Pod koniec 1983 r. jednak osadzono Walentynowicz w więzieniu – w związku z jej próbą wmurowania tablicy, która to miała upamiętniać odwagę górników z kopalni „Wujek”. Anna Walentynowicz była później pomysłodawczynią strajku głodowego w przedsiębiorstwie, a to po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki. Tymczasem strój się zmienił, a Walentynowicz w 1995 roku napisała list otwarty do Lecha Wałęsy, który skrytykował jego politykę.

Anna Walentynowicz zginęła w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r., w katastrofie wojskowego samolotu Tu-154M.

Ciekawostki o Annie Walentynowicz

  • Była jedną z najsłynniejszych działaczy Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielką NSZZ „Solidarność”.
  • Anna Walentynowicz została damą Orderu Orła Białego z nadania Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
  • W 2006 r. Instytut Pamięci Narodowej ujawnił, że Anne Walentynowicz inwigilowało ok. 100 funkcjonariuszy SB.
  • W 2005 roku w Waszyngtonie Anna Walentynowicz odebrała Medal Wolności – na rzecz Solidarności od Amerykańskiej Fundacji Ofiar Komunizmu.

Cytaty Anny Walentynowicz

„Wystawa zorganizowana przez Erikę Steinbach w Berlinie nie rozmija się z faktami, ale daje fałszywy obraz o najnowszych wydarzeniach XX wieku.”

„Wkrótce okazało się, że wśród nas są agenci. Nie spodziewaliśmy się, że ujawniając jednego z nich, zostawiliśmy pole dla działalności agenta, którym po latach okazał się TW „Bolek”, przysłany nam przez UB. Także Bogdan Borusewicz miał za zadanie nie dopuścić do powstania wolnych związków, a który później oskarżał nas o agenturalność.”

„To nie jest wolna Polska. To jest namiastka wolności. To się tylko mówi o wolności. To jest nowe zniewolenie. Nowy totalitaryzm.”

„Nie chcę obchodzić urodzin, przekażcie te pieniądze biednym lub powodzianom.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Walentynowicz
  • https://www.filmweb.pl/person/Anna+Walentynowicz-725969/trivia
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Anna_Walentynowicz

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Gosiak. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.