Piłkarze

Andreas Iniesta

Andrés Iniesta Luján, przyszedł na świat w Fuentealbilli 11 maja 1984 roku. Jest hiszpańskim piłkarzem występującym na pozycji pomocnika japońskiego klubu Vissel Kobe. W latach 2006–2018 był reprezentantem Hiszpanii.

Biografia i życiorys Andrésa Iniesty

Andrés Iniesta jest zawodnikiem grającym na pozycji pomocnika ofensywnego. Jako dwunastolatek Iniesta rozpoczął swe szkolenia w szkółce treningowej FC Barcelony – La Masia, by w sezonie 2000/2001 wejść już w skład FC Barcelona B. W pierwszym zespole tego klubu pojawił się szybko, bo rok później, by zagrać w UEFA Champion League, w meczu klubowym przeciwko belgijskiemu Club Brugge. Sezon 2006/2007 oznaczał dla Andrésa Iniesty status podstawowego zawodnika swojej drużyny. Dwa lata później wystąpił po raz pierwszy jako wicekapitan FC Barcelony. Sezon natomiast 2008/2009 był dla Iniesty pechowy, bowiem w meczu z FC Basel piłkarz odniósł kontuzję, na skutek której był wyłączony z gry przez kilka kolejnych miesięcy. Na boisku pojawił się ponownie na początku 2009 roku. Zdobył wtedy zapadającą w pamięć, bo decydującą, bramkę – w meczu z Realem Mallorca. Następny sezon był sukcesem, ponieważ Iniesta wraz ze swoim klubem wygrał turniej mistrzostw Hiszpanii.

Od 2001 roku Iniesta grał w juniorskiej reprezentacji Hiszpanii. W reprezentacji seniorskiej natomiast zadebiutował w roku 2006. Dwa lata później, co pewnie zapadło w pamięć jego kibicom – Hiszpania została Mistrzem Europy, by następnie w roku 2010 zostać Mistrzem Świata. Andrésa Iniestę wybrano wówczas najlepszym grającym tam zawodnikiem, piłkarzem decydującego meczu z Holandią.

Ciekawostki o Andrésie Iniesta

  • Iniesta został złotym medalistą Mistrzostw Świata 2010 oraz medalistą Mistrzostw Europy 2008 i 2012.
  • Iniesta jest dzisiaj właścicielem Albacete, czyli swej niegdyś juniorskiej drużyny. Zawodnik Barcelony wyłożył za to 200 tysięcy euro.
  • Wielką karierę wróżono mu już wtedy, gdy był jeszcze nastolatkiem. Podczas jego pierwszego treningu z dorosłą drużyną Barcelony, nie kto inny a sam Pep Guardiola, w rozmowie z Xavim, miało podobno przepowiedział przyszłość młodziutkiego wówczas pomocnika. – Ty zastąpisz mnie – powiedział Guardiola do Xavi’ego, ale ten chłopak zastąpi nas obu. Co okazało się po latach prawdą.
  • Iniesta przeżywał bardzo trudne chwile będąc w wieku swych nastu lat daleko od rodziny, w szkółce klubowej Barcelony La Masia. Kolega, który dzielił z nim wówczas pokój, wyznał, że piłkarz sporą część czasu wolnego opłakiwał rozstanie z rodziną.

Cytaty Andrésa Iniesty

„Młodzi piłkarze Barcy muszą być świadomi tego, jaką dano im szansę. Powinni to docenić, chodzić do szkoły i być każdego dnia gotowym do treningu, ponieważ czas mija naprawdę szybko. Jest ciężko zostawić swoją rodzinę, więc muszą docenić to, co mają tutaj. Powinni cieszyć się czasem spędzonym w tym miejscu.”

„Niektórzy ludzie cię lubią, niektórzy nie. W końcu po prostu musisz być sobą.”

„Są chwile, kiedy ludzkie ciało może przezwyciężyć rzeczy, których nigdy się nie spodziewałeś.”

„Jeśli wygrywasz bez poświęcenia, to ci się to podoba, ale jest bardziej satysfakcjonujące, gdy się z tym zmagasz.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Andr%C3%A9s_Iniesta
  • https://www.przegladsportowy.pl/pilka-nozna/ms-2014/andres-iniesta-7-ciekawostek/1zj52e8
  • https://www.brainyquote.com/authors/andres_iniesta

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Clement Bucco-Lechat. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.