Ozzy Osbourne (ur. 3 grudnia 1948 roku w Birmingham), czyli John Michael Osbourne. Jest twórcą rockowym za pewne jednym z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych wszech czasów.
Spis treści
Krótki życiorys Ozzy’ego Osbourne’a
Ozzy Osbourne przyszedł na świat w Birmingham w roku 1948. Był z początku zaledwie amatorem śpiewającym „z doskoku” w różnych pomniejszych zespołach muzycznych. Utrzymywał się z prac fizycznych, podobnie jak jego ojciec tokarz. W szkole nie radził sobie więc zarzucił edukację w wieku lat piętnastu. Przełomowy był dla niego koniec lat sześćdziesiątych, ponieważ był wtedy współzałożycielem zespołu Black Sabbath. W roku 1970 ukazał się debiutancki album grupy zatytułowany „Black Sabbath”. Ciężkie brzmienie gitary Tony’ego Iommy’ego, na krtórym Ozzy oparł swe wokale okazało się być strzałem w dziesiątkę. Zespół poszedł za ciosem i wydał wkrótce album drugi, pt. „Paranoid”, który to zdobył sporą popularność już nie tylko na Wyspach, ale i w USA. Nie inaczej było z trzecim albumem pt. „Master of Reality”, gdzie dodatkowo pojawiły się brzmienia akustyczne. Niestety w zespole wówczas zagościły spore ilości alkoholu jak również narkotyki, co pewnie wpłynęło na jakość pracy dalszej, bowiem i mowa o uzależnieniach. Rok 1976 oznaczał ostatnią płytę Black Sabbath z wokalami Osbourne’a – wtedy to odszedł z zespołu, rozpoczynając karierę solową. Pojawił się pierwszy album solowy, mianowicie “Blizzard of Ozz”. W sumie od tamtego czasu ukazało się jego 11 płyt solowych, stał się dzięki temu za życia ikoną jednocześnie heavy metalu jak i hard rocka. Bardzo dobrym albumem była płyta „Ozzmosis” wydana w połowie lat dziewięćdziesiątych. Niebywałe piętno na twórczości Ozzy’ego odcisnął wtedy przyjęty do grupy młody Zakk Wylde, i rzecz jasna jego gitara – to artysta, który zawdzięczając pewnie swój sukces Osbourne’owi dodał jednocześnie brzmieniom charakterystyczny pazur, i zawrotne prędkości, jemu właściwych partii solowych. Ozzy został w ten sposób ikoną ponad czasem i przestrzenią, artystą wielbionym wszędzie. Odzwierciedlił jego popularność reality show zatytułowany „The Osbournes”, gdzie można było podglądać życie rodziny Ozzy’ego w najlepszym czasie antenowym.
Biografia rozszerzona Ozzy’ego Osbourne’a
Początki z Iommi’m
Muzyk śladami swego ojca tokarza trudnił się z początku pracami fizycznymi, udzielając się amatorsko w lokalnych zespołach. Natomiast dla fanów Osbourne jest przede wszystkim wieloletnim wokalistą kultowego zespołu „Black Sabbath”, który uważany jest za prekursora heavy metalu, czy też hard rocka. Nie założył zespołu jednak sam, a raczej dołączył do kapeli założonej przez gitarzystę Tony’ego Iommi’ego, którego charakterystyczne brzmienie gitary Osbourne wspaniale okrasił swoimi wokalami, dając całość kompozycyjną spójną, w tym także teksty traktujące wówczas o sprawach ważnych pokoleniowo, jak choćby w utworze „War Pigs”.
Wokal podyktowany brzmieniem
Edukację zakończył w wieku lat 15, ponieważ nie radził sobie zbyt dobrze w szkole. W tym okresie imał się różnych zajęć, poczynając od pracy w fabryce samochodów, po drobne kradzieże, za które spędził kilka tygodni w więzieniu. Pod koniec lat 60 wraz z Billim Wardem, Geezeemr Butlerem oraz Tonym Iommi zakładają zespół, który nazywają po pewnym czasie Black Sabbath. Istotą okazuje się ciężkie brzmienie gitary Iommi’ego, który musiał obniżyć strój instrumentu by zmniejszyć ból po wypadku w fabryce, gdzie stracił część palca. Narodziło się w ten sposób brzmienie legendarne, oparte na mocno przesterowanych wzmacniaczach. Rzecz jasna kluczem obok gitary jest też sekcja, tym nie mniej histeryczny momentami a niezwykle wymowny jest przede wszystkim wokal Osbourn’a. Całość w zamyśle blues rockowa, okazała się być prekursorem nurtu zwanego dziś heavy metalem.
Prekursorzy z Black Sabbath
Pierwszy ich album „Black Sabbath” ukazał się w 1970 roku, z tytułowym utworem „Black Sabbath”, który zapowiada wówczas styl grupy w sposób kompletny. Drugi ich album „Paranoid” przyniósł grupie rozgłos w Wielkiej Brytanii, a także w USA, a co za tym idzie niezwykłe horyzonty produkcyjne. Trzeci album też sprzedany znakomicie, nosi tytuł „Master of Reality”, z pięknymi partiami akustycznymi. Wreszcie apogeum sukcesu przyszło w 1973, wraz z płytą „Sabbath Bloody Sabbath”, który to album ukazał się nawet w ZSRR. Sukces jaki niewątpliwie osiągnęli jest traktowany w środowisku dziennikarskim rozmaicie, łącznie z faktem, że mógł wpłynąć negatywnie na stosunki w grupie, co odbiło się już na niższych lotach późniejszych trzech płyt. Mowa też o uzależnieniach od alkoholu i narkotyków, które tylko do pewnego stopnia mogły być inspirujące muzycznie.
Sukces ma na imię Ozzy
W roku 1976 powstała ostatnia płyta z Ozzym w składzie, a wraz z nią totalny komercyjny blamaż. Po tej przygodzie Osbourne nie poprzestał, zaczyna bowiem z powodzeniem karierę solową. Debiutował płytą “Blizzard of Ozz”. W sumie nagrał 11 płyt solowych, stając się za życia ikoną, niegdyś heavy metalu, dziś natomiast pewnie hard rocka. Z perspektywy czasu apogeum popularności artysty to płyta „Ozzmosis” z połowy lat dziewięćdziesiątych. Ponadto piętno na twórczości wokalisty odcisnął Zakk Wylde i jego gitara, artysta, który zawdzięcza pewnie swój sukces właśnie Osbourne’owi. Być może znakomitym ukoronowaniem działalności publicznej było dla Osbourne’a reality show „The Osbournes”, gdzie dysfunkcje swojej rodziny obnażył w dość elegancki sposób.
Ciekawostki o Ozzy’m Osbournie
- Ozzy Osbourne poznał swą żonę podczas jednego ze spotkań w wytwórni fonograficznej, gdzie pracowała. Została później jego menagerem, lecz na początku bała się go – zdążyła taką informację wyjawić w jednym z wywiadów.
- Młody Ozzy był w wieku swych nastu lat w konflikcie z prawem, mając za sobą nieudaną kradzież. Został bowiem schwytany na gorącym uczynku.
- Ozzy Osbourne zakończył swą edukacje w wieku zaledwie 15 lat, wychodząc z przekonania, że z pracą problemu nie będzie, ponieważ jego ojciec – człowiek bez wykształcenia – świetnie radził sobie jako zwykły tokarz.
Cytaty Ozzy’ego Osbourne’a
„Byłem typem faceta, którego uwielbiali nienawidzić rodzice: „Zamknijcie swoje córki! Schowajcie swoje psy! Ozzy Osbourne przyjeżdża do miasta”.”
„Ciągle słyszę, że metal się skończył. I że Ozzy się skończył. Jakoś na moich koncertach nie widzę nawet jednego pustego miejsca.”
„Czasem jestem przerażony byciem Ozzym Osbournem. Ale mogło być gorzej. Mogłem być Stingiem.”
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Chicks With Guns Magazine. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.