Piosenkarze Pisarze

Kuba Sienkiewicz

Kuba Sienkiewicz

Kuba Sienkiewicz, czyli lekarz i artysta urodzony 24 listopada 1961 roku w Warszawie. Jako piosenkarz i autorem tekstów, prowadzi również praktykę lekarską neurologiczną. Jest liderem grupy „Elektryczne gitary”.

Biografia i życiorys Kuby Sienkiewicza

Inspirował się działalnością Jacka Kaczmarskiego, czy też Jana Kelusa oraz Wałów Jagiellońskich. Podczas strajków lat 1980-81 był na studiach, był to czas pierwszych jego publicznych występów. Kolejne lata przyniosły mu szereg całkiem udanych występów w klubach mniejszych i większych, ale i mieszkaniach, a nawet na terenach wybranych parafii. Podejmował wówczas także próby rejestrowania swych utworów solowych.

Sienkiewicz równolegle do działalności muzycznej jest profesjonalnym lekarzem neurologiem, posiada bowiem dyplom ukończenia Akademii Medycznej w Warszawie (odebrał dyplom lekarza medycyny w 1986 roku). Jako neurolog uwagę szczególną poświęca zaburzeniom ruchowym, w tym głównie chorobie Parkinsona – przepracował czas m.in. w warszawskiej Klinice Neurologicznej AM, również później działał Sienkiewicz w Poradni Schorzeń Pozapiramidowych. Natomiast specjalizację I stopnia z neurologii udało mu się zdobyć w roku 1990.

Od początku swej muzycznej kariery Kub Sienkiewicz porusza się na polu zarówno tak zwanej piosenki aktorskiej, jak i w ramach stylistyki rockowej. W 1986 roku zaczynał grać na gitarze w grupie o nazwie Niepodległość Trójkątów. Rok później powstała grupa Miasto – grająca mieszaninę rocka i ska. Jednak prawdziwą karierę Sienkiewicz mógł rozpocząć wraz z powstaniem w 1990 roku zespołu Elektryczne Gitary.

Elektryczne Gitary powstały dzięki przekształceniu się zespołu Miasto – wówczas to Rafał Kwaśniewski i Piotr Łojek zobaczyli Kubę na posadzie wokalisty i lidera, a całości dopełnił wówczas jeszcze Marek Kanclerz, czyli grający na perkusji. Debiutanckim albumem grupy z 1992 roku był ten zatytułowany „Wielka Radość”, czyli spory przebój, promowany przez pierwszy ich hit, mianowicie pod tytułem „Jestem z miasta”. Do dziś kapela zdążyła wypuścić sześć albumów nagranych w studio oraz dwa krążki typu koncertowego.

Natomiast pierwszy solowy album Kuby Sienkiewicza ukazał się już w 1994 roku, artysta zatytułował dzieło „Od morza do morza” – znalazły się na niej utwory zarówno jego, jak i idoli Sienkiewicza z jego lat młodzieńczych, czyli Jacka Kleyffa czy Jana Kelusa. Następny longplay został zatytułowany „Źródło” (z 1998 roku) i był w całości złożony z utworów Kleyffa.

W roku 1997 zespół Elektryczne Gitary otrzymał zlecenie skomponowania muzyki do popularnej komedii Juliusza Machulskiego pt. „Kiler”. Film był komercyjnym strzałem w dziesiątkę, a promująca go piosenka została jednym z największych przebojów na antenach mediów, tamtego roku. Wspólnie z zespołem Sienkiewicz mógł też zaaranżować muzykę do „Spony” oraz do drugiej części słynnego „Kilera”, czyli „Kiler-ów 2-óch”. Zagrał też swe epizodyczne role aktorskie w produkcji kinowej „Chłopaki nie płaczą” oraz „Poranek kojota”.

W 2001 roku wyszła z kolei płyta Sienkiewicza pt. „Kup pan cegłę”, dedykowana organizacji Amnesty International. Ten sam rok został również oznaczony jego ścieżką muzyczną do kolejnego filmu, czyli zatytułowanego „Kariera Nikosia Dyzmy”. Tymczasem „Powrót Brata” z 2003 roku jest ostatnim studyjnym longplay’em Sienkiewicza wydanym w zwykłym obiegu. Następne bowiem dwie pozycje, w tym takie jak „Fikcja Solo” z roku 2004, czy też „Plaga” z 2005 – to utwory tworzące zbiór plików mp3 do pobrania za przysłowiowe „free” z oficjalnej strony artysty.

Kuba Sienkiewicz również regularnie podejmuje swoją współprace z ludźmi sceny kabaretowo-muzycznej, a konkretniej z formacją tej branży, jaką tworzy „Śmietanka łowicka” oraz „Scena kabaretowa” Marka Majewskiego. Sienkiewicz jest też felietonistą, m.in. tworzy dla pisma „Charaktery”, „Muza”, oraz „Wziernik” czy też „Primum Homo”. Jako neurolog ma swoje miejsce wśród członków Movement Disorder Society, wydaje też specjalne poradniki dedykowane osobom cierpiącym na zaburzenia ruchowe. W latach 2002-2006 Kuba Sienkiewicz wiceprezesował Radzie Programowej regionalnej rozgłośni „Radio dla Ciebie”. Występuje też z efektami jako przewodniczący Rady Polskiej Fundacji Muzycznej.

Ciekawostki o Kubie Sienkiewiczu

  • Kuba Sienkiewicz jeszcze w latach dwutysięcznych wyjawił opinii publicznej, iż decyduje się zaprzestać działalności solowej, by poświęcić czas w większym stopniu swemu powołaniu medycznemu. Nie zaprzestał jednak nagrywać i koncertować z formacją Elektryczne Gitary.
  • Ten jakże rozpoznawalny muzyk posiada stopień doktora nauk medycznych, oraz przewodniczy Radzie Polskiej Fundacji Muzycznej.
  • Był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów w latach osiemdziesiątych, kiedy to zaczynał pisać muzykę, również politycznie zaangażowaną.
  • Najstarsza piosenka Elektrycznych Gitar powstała jako nagranie odbyte w domu muzyka, natomiast sprzętem do nagrywania został magnetofon szpulowy.
  • Jak przyznał, o muzykowaniu na szerszą skalę zadecydowały jego problemy finansowe.
  • Zespół Elektryczne Gitary do dziś sprzedał ponad milion płyt.

Cytaty Kuby Sienkiewicza

„Prezentowane tu (na płycie „Fikcja Solo”) utwory obarczone są dużą dozą eksperymentu formalnego. Tym bardziej więc, nie chciałem rozmawiać z jakimkolwiek wydawcą, by go przekonywać, że świetnie zrobi, jeśli mi to wyda. Życzę miłego słuchania. Ciekaw jestem sam, co z tego wyniknie.”

„W 2007 roku rozjechałem kobietę na przejściu dla pieszych przed swoim własnym szpitalem. Przeleciała przez maskę, przednią szybę, dach i spadła za autem. Następnym pojazdem za mną była akurat karetka pogotowia. Ona na szczęście nie rozjechała drugi raz mojej ofiary, tylko zabrała ją na SOR w moim szpitalu. Wypadek był spowodowany moim pośpiechem – po dyżurze pędziłem na wizytę domową. Od tego czasu, gdy zespół SOR widzi, że wychodzę ze szpitala, mówi: „Wołajcie chirurga, dr Sienkiewicz wsiada do samochodu”.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Aotearoa. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.