Piosenkarze

Borixon

Borixon

Borixon, również Borygo, a właściwie Tomasz Borycki, który przyszedł na świat w Kielcach 15 czerwca 1977 roku. Jest polskim raperem i producentem muzycznym.

Biografia i życiorys Borixona

Działalność artystyczną Tomasz Borycki rozpoczął jeszcze w latach wczesnych 90. XX w.. U samych początków był hypemanem popularnego Liroya. Natomiast rok 1996 oznacza w jego biografii prace w zespole Wzgórze Ya-Pa 3 (nagrał z tym bandem płytę pt. „Centrum”, w tym pochodzące z płyty piosenki takie jak „Czekam”, popularne „Palenie” oraz „Język polski”). Wydawnictwo to zdobyło wtedy nominację do Fryderyka, czyli nagrody polskiego przemysłu fonograficznego. W 1998 roku natomiast do sprzedaży trafił kolejny album tego zespołu pod tytułem „Trzy”. Płyta jakkolwiek odniosła już mniejszy sukces, to zawiera największy przebój tej formacji, czyli „Ja mam to co ty”.

W 1999 roku ukazała się płyta z remiksami zatytułowana „Ja mam to co ty”. Borixon zagościł również na płytach V.E.T.O. i Molesty.

W 2001 roku Tomasz Borycki już jako Borixon wydał pierwszy swój album solowy zatytułowany „WYP3 kolejna część”. Nagrania dotarły wówczas do 22. miejsca listy OLiS. Wydaniem płyty zajęła się firma Krzysztofa Kozaka R.R.X., a w nagraniach brali udział m.in. tacy jak Onar, Tede, Onar czy też PeIHa. W 2002 roku wyszła ostatnia płyta z serii WYP3 pt. „Stara szkoła rapu”, lecz wkrótce, na skutek nieporozumień personalnych kapela nieoficjalnie zakończyła swą działalność.

W 2002 roku wyszedł drugi album solowy Borixona pod tytułem „Mam pięć gram”, jako owoc współpracy jego z firmą Camey Studio. Na płycie pojawili się gościnnie m.in. Gutek, Franek oraz Selma. Materiał spotkał się jednak z przyjęciem chłodnym, nie odnosząc sukcesu komercyjnego. 23 maja 2003 roku wyszedł z kolei trzeci album Borixona pt. „Hardcorowa komercja – Nic naprawdę”, a wyprodukowany za sprawą starań głównie DJ-a 100 Karatów, lecz wydawnictwo dotarło zaledwie do 31. miejsca zestawienia OLiS. Sukcesem z tego albumu była piosenka zatytułowana „Platynowe sombrero”, a emitowana intensywnie na falach chociażby telewizji VIVA Polska.

6 listopada 2004 roku oznaczał teledysk do utworu „Sprawdź to działa”, mianowicie album już czwarty Boryckiego zatytułowany „Rap daje mi siłę”, w tym jego piosenka „Sprawdź to działa”. Rok 2004 to w jego biografii pierwszy w dorobku nielegal pt. „Kielce sie palom”. W 2005 roku z kolei został opublikowany drugie wideo promujące „Rap daje mi siłę”, a zrealizowany do piosenki „Ja tu zostaje”. 9 grudnia 2006 roku wyszła natomiast jego płyta pt. „Zacieram ręce dzieciak”. Gościnnie wystąpiły na płycie takie sławy jak m.in. Kajman, Liroy, Kajman oraz Bezik.

W 2007 roku Borixon podjął się rymowania na płytach kapel takich jak Warszafski Deszcz i Piha. kolei w 2008 roku dograł się na krążkach takich artystów jak: PTP, Emo, Kajman, DJ Decks. Maj 2009 roku odbył się w świetle albumu „Semtex”, który Borixon zarejestrował wraz z Kajmanem oraz PRW.RS-em. Borygo zagościł także na albumie Onara zatytułowanym „Jeden na milion” (2009).

W kwietniu 2012 roku pojawił się na rynku jego utwór zatytułowany „Skrawki”. 2 czerwca wyszedł szósty z kolei solowy album artysty pt. „Rap Not Dead”. Wśród gości na albumie nie zabrakło takich jak Popek, Sobota, Paluch i Bosski Roman. Powrotna ta płyta spotkała się z przychylnością odbiorców, docierając do 16. miejsca polskiego zestawienia OLiS. W ramach promocji powstały aż cztery teledyski. Również w 2012 roku Borixon wziął udział w rejestrowaniu nagrań na debiutancki album producencki rapera Donatana pt. „Równonoc. Słowiańska dusza”.

Wreszcie w 2015 roku Borixon zasilił skład Gangu Albanii, który powstał za sprawą inicjatywy producenta Roberta M oraz Popka. Album Gangu Albanii pod tytułem „Królowie życia” zadebiutował w świetnym stylu na 1. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS, uzyskując niemal z miejsca w Polsce status płyty diamentowej.

W 2016 roku zespół Gang Albanii został nominowany do nagrody Bestsellery Empiku 2015, kategorią zaś została Muzyka polska właśnie za album „Królowie życia”. Na początku 2017 roku Popek podał informacje o usunięciu ze składu Gangu Albanii Roberta Mączyńskiego.

Końcem grudnia 2017 roku Tomasz „Borixon” Borycki poinformował opinie publiczną, że zespół Gang Albanii nie wznowi działalności artystycznej.

Ciekawostki o Borixonie

  • Również w 1998 roku WYP3 nagrało ścieżki dźwiękowe do filmu Spona.
  • Borycki rapował m.in. na płytach producenckich DJ-a 600V, takich jak „Wkurwione bity” i „V6” oraz na solowym debiucie Tedego pt. „S.P.O.R.T.”.
  • W 1997 roku ukazał się drugi album Wzgórza Ya-Pa 3 zatytułowany „Centrum”, właśnie z Boryckim. Płyta zaczerpnęła swój tytuł od marketu ogrodniczego połozonego nieopodal miejsca, w którym Borygo wówczas mieszkał. Pochodzące z płyty piosenki to chociażby te popularne zatytułowane: „Czekam”, „Palenie” czy też „Język polski”.
  • Na początku 2017 roku Popek podał informacje o usunięciu ze składu Gangu Albanii Roberta Mączyńskiego. Powodem zostały pieniądze, których zażądał Alibaba za użycie jego wizerunku w biograficznym filmie „Popek za życia”.

Cytaty Borixona

„Nagrałem już 9 płyt nie licząc płyt V.E.T.O., których też jestem współtwórcą. Hip-Hop to całe moje życie. Od kiedy pamiętam robiliśmy rap. Nie interesuje mnie to co się dzieje na naszej scenie, co jest dopuszczalne, a co nie jest dopuszczalne. Nie mam czasu myśleć o takich sprawach, bo mam mnóstwo różnych rzeczy do roboty.”

„Niczego nie żałuję. Taki jestem i tak się sprawy mają jak się mają. To co robię w życiu jest moją prywatną sprawą i będę robił tak jak mi się podoba i tyle. W Warszawie nauczyłem się być samowystarczalnym w stu procentach. Nikt mi nie dawał na chleb i mięso, a mogłem jeść do syta. Można powiedzieć, że w Warszawie ogarnąłem się wreszcie, więc nie mam czego żałować.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Dawid Branecki. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.