Anna Jantar, a właściwie Anna Maria Kukulska, z domu Szmeterling, urodziła się w roku 10 czerwca 1950 w Poznaniu, natomiast zmarła 14 marca 1980 w Warszawie. Była polską piosenkarką, wybitną artystką, oraz niestety ofiarą katastrofy lotniczej mającej miejsce na Okęciu w 1980 roku.
Spis treści
Krótki życiorys Anny Jantar
Pochodząca z Poznania artystka Anna Jantar przyszła na świat tamże 10 czerwca 1950 roku. Jej ojcem był Józef Szmeterling a matką Halina z domu Surmacewicz. Lata 1965–1969 oznaczały u artystki czasy licealne oraz w szkole muzycznej. Natomiast zawodowo rozpoczęła swą aktywność w roku 1968. Nawiązała później Jantar współprace z zespołem o nazwie Polne Kwiaty i razem z nim zadebiutowała na falach rozgłośni poznańskiego radia, nagrywając utwór zatytułowany „Po ten kwiat czerwony”. Od 1969 roku natomiast Anna Jantar była zaangażowana w prace w ramach zespołu Waganci, w którym udzielał się wówczas także Jarosław Kukulski, czyli przyszły małżonek artystki. Okres ten artystka oznaczyła swym znanym utworem „Co ja w tobie widziałam”. Ślub z Jarosławem Kukulskim Anna Jantar odbyła w roku 1971, a 5 lat później pojawiła się na świecie ich córka, Natalia Kukulska.
Anna Jantar do dziś zajmuje miejsce w panteonie czołowych polskich piosenkarzy lat siedemdziesiątych XX wieku. W jej karierze swoistym kontrapunktem w biografii został rok 1972, kiedy to po zdaniu egzaminów Jantar została zawodową piosenkarką polskich estrad, rozpoczynając swą karierę solową jako po prostu Anna Jantar. „Najtrudniejszy pierwszy krok” był tym utworem, którym Jantar udanie sforsowała symboliczne drzwi do serc odbiorców swojej twórczości. Działo się to w Opolu w 1973 roku, nawiązała przy tym jednocześnie owocne później współprace z wieloma wybitnymi polskimi tamtych czasów, do których zaliczyć należy takich jak Stanisław Sojka, Andrzej Tenard, Zbigniew Hołdys, a także z Budka Suflera i zespół Perfect.
Anna Jantar zginęła tragicznie 14 marca 1980. Zdarzenie miało miejsce w okolicach warszawskiego lotniska – Okęcia. Doszło wówczas do wypadku samolotu Ił-62 „Mikołaj Kopernik”, który leciał do Warszawy z Nowego Jorku. 25 marca 1980 ciało Anny Jantar zostało pochowane na warszawskim Cmentarzu Wawrzyszewskim.
Biografia rozszerzona Anny Jantar
Anna Jantar urodziła się w Poznaniu 10 czerwca 1950 roku. Była owocem miłości Józefa Szmeterlinga i Haliny z domu Surmacewicz. Uczyła się w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, następnie w szkole muzycznej. Kariera artystyczna przypadła u niej na rok 1968, występowała jeszcze wtedy jako Anna Szmeterling. Współpracowała z zespołem Polne Kwiaty, co zaowocowało debiutem w poznańskim radiu, mianowicie utworem „Po ten kwiat czerwony”. Wkrótce zasiliła prace w zespole Waganci, gdzie poznała Jarosława Kukulskiego – przyszłego męża. W 1971 zespół nagrał materiał, który ukazał się na EPce „Co ja w tobie widziałam”. Później fragmenty utworów pojawiły się w filmie „Milion za Laurę” Hieronima Przybyła, na czele z piosenką zatytułowaną „Czujna straż”. Związek z Kukulskim został sformalizowany w 1971 roku, z którego to urodziła się córka Natalia Kukulska, przyszła artystka i popularna piosenkarka. Sam Kukulski był piosenkarce niezwykle pomocny w rozpostarciu skrzydeł jej kariery. Znał się bowiem na muzyce jazzowej, szczególnie na hot jazzie i earl jazzie, których to harmonie później nadał piosenkom żony. Jego to w końcu był również słynny utwór „Zaślubinowy pierścień”, za który otrzymał nagrodę MON w 1968 roku na II Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.
Szczyt kariery Anny Jantar przypadł właśnie na lata siedemdziesiąte XX wieku. Przeszła na zawodowstwo w roku 1972, wówczas to została zawodową estradową piosenkarką, której kariera solowa zapowiadała się znakomicie za sprawą nieprzeciętnego głosu i wyczucia, z jakim podchodziła do wykonywanych utworów. Utwór zatytułowany „Najtrudniejszy pierwszy krok” był swoistym przełomem, utworem bowiem, który sforsował niejako drzwi do serc odbiorców twórczości Jantar na całe lata. Mowa wprawdzie o Opolu w 1973 roku, nawiązała jednak na przełomie lat pierwszej połowy 70. współpracę z wieloma uznanymi, ponieważ wybitnymi tamtych czasów i popularnymi. Mogły zatem powstać takie hity jak „Tyle słońca w całym mieście”, „Staruszek świat”, „Mój, tylko mój”, „Za każdy uśmiech”, „Tylko mnie poproś do tańca”, „Nic nie może wiecznie trwać”, „Wielka dama tańczy sama”. W jej historii pracy muzycznej zapisał się choćby Stanisław Sojka, Andrzej Tenard, Zbigniew Hołdys, a także zespoły bijące rekordy popularności jak Budka Suflera i Perfect. Anna Jantar zginęła 14 marca 1980. Katastrofalne zdarzenie bez precedensu miało miejsce w pobliżu warszawskiego Okęcia. Doszło wówczas do katastrofy samolotu Ił-62 „Mikołaj Kopernik”, który leciał z Nowego Jorku. 25 marca 1980 ciało piosenkarki zostało pochowane na warszawskim Cmentarzu Wawrzyszewskim. Do dziś piosenki Anny Jantar poruszają wykonaniem, które zapisało ją dawno do grona najwybitniejszych postaci polskiej sceny muzycznej.
Ciekawostki o Annie Jantar
- W słynnej katastrofie lotniczej zginęło również 22 bokserów amerykańskich, którzy przyjechali do Polski na sportowe zawody.
- Piosenka „Najtrudniejszy pierwszy krok” wymyślił Jarosław Kukulski i przez dwie godziny nucili ją sobie oboje, by nie zapomnieć – w autobusie.
- Anna Jantar uchodziła za dobrą katoliczkę, a przynajmniej zabiegała o wizerunek tego typu. Po tragicznej śmierci artystki powstało coś na wzór kultu Anny Jantar, wyjątkowo dobrej postaci na polskiej scenie muzycznej.
- Związek Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego przeżywał swoje kryzysy, o czym wypowiedziała się dopiero córka Natalia.
- Natalia Kukulska przyznaje, że nie pamięta zbyt dobrze swej mamy. Zna natomiast dobrze swą babcię, którą się opiekuje.