Piosenkarze

John Lennon

John Winston Lennon urodził się w Liverpoolu w 1940 roku. Zmarł 8 grudnia 1980 roku w Nowym Jorku. Jako lider zespołu The Beatles był prekursorem muzyki rock’n’rollowej. Był i do dziś pozostaje ikoną muzyki pop lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku.

Biografia i życiorys Johna Lennona

Był liderem słynnych Beatlesów, muzykiem i twórcą tekstów. Jego rodzice rozwiedli się i pieczę nad wychowaniem młodego Johna przejęła ciotka. Początkowo podejmował naukę w Liverpool Art College, lecz po dość krótkim czasie John porzucił myśl realizowania się jako plastyk i zdecydował się naukę kontynuować już w Quarry Bank Grammar. Lata 50. okazały się dla Lennona czasem przełomu, bowiem założył wówczas zespół The Quarrymen, którego nazwę ekipa z Liverpoolu zmieniła później na The Beatles. W skład grupy weszli z czasem także pozostali, czyli Ringo Starr, George Harrison, oraz Paul McCartney. Grupa ta całkiem szybko osiągnęła status zespołu kultowego zostając jedną z najważniejszych grup w historii światowej muzyki popularnej.

Lata 60. były dla Johna Lennona oznaczone związkiem z japońską artystką Yoko Ono. Rok 1970 jest natomiast datą ostatecznego rozpadu zespołu The Beatles. Wówczas to John Lennon rozpoczął karierę solową, jego najbardziej znanym albumem stała się płyta zatytułowana „Imagine”. Wraz ze swoją partnerką Lennon zaangażował się także w nurt życia politycznego. W 1980 roku powstał ostatni longplay Lennona, który nagrał wraz ze swoją Yoko Ono. W niedługim czasie, a w zasadzie tuż po ukazaniu się tej płyty Lennon został zastrzelony przed wejściem do swego domu, przez niejakiego Marka Davida Chapmana. Był to 8 grudnia 1980, data która zapadła w pamięć ogromnej rzeszy odbiorców muzyki.

Ciekawostki o Johnie Lennonie

 • Nazwisko Johna Lennona nosi nazwę lotnisko w Liverpoolu, czyli w mieście, z którego artysta pochodził.
 • John Lennon miał ze związku z Yoko Ono syna. Ojcem chrzestnym dziecka został dobry kolega Lennona, mianowicie Elton John.
 • Na pogrzebie słynnego później Kurta Cobaina rozbrzmiewał jeden z utworów Johna Lennona.
 • John Lennon chciał, by wizerunek Adolfa Hitlera widniał na okładce płyty „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”. Pomysł spotkał się ze sprzeciwem reszty zespołu The Beatles.

Cytaty Johna Lennona

„Chrześcijaństwo minie. Skurczy się i zaniknie. Nie muszę z tym dyskutować – mam rację i jestem o niej przekonany. Jesteśmy dzisiaj popularniejsi od Jezusa. Nie wiem co pierwsze minie – rock & roll czy chrześcijaństwo. Jezus był w porządku, ale jego uczniowie byli tępi i przeciętni. Według mnie to oni wszystko zniszczyli.”

„Szkoła nie nauczyła mnie niczego pożytecznego, oprócz czytania i pisania.”

„Wyobrażam sobie wszystkich ludzi żyjących dniem dzisiejszym.”

„Życie to coś, co upływa, kiedy ty jesteś zajęty snuciem planów na przyszłość.”

Źródła

 • Zdjęcie
  • Jack Mitchell
 • Treść
  • https://www.biography.com/people/john-lennon-9379045
  • https://www.imdb.com/name/nm0006168/bio
  • https://www.britannica.com/biography/John-Lennon
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/John_Lennon