Timothy Donald „Tim” Cook (ur. 1960) jest dyrektorem generalnym firmy Apple Inc.; w firmie tej jest od marca 1998. Został mianowany dyrektorem generalnym po rezygnacji Steve’a Jobsa.
Spis treści
Krótki życiorys Tima Cooka
Tim Cook ukończył Auburn University z tytułem licencjata inżynierii przemysłowej i uzyskał tytuł MBA w Fuqua School of Business uniwersytetu Duke University. Po 12-letniej karierze w IBM, Cook przeszedł na stanowiska kierownicze w Intelligent Electronics i Compaq. Później natomiast dołączył do Apple (w 1998 r.). W sierpniu 2011 r. Cook został mianowany nowym CEO (dyrektorem generalnym) firmy Apple, a to w związku ze śmiercią poprzednika, Steve’a Jobsa.
Rozszerzona biografia Tima Cooka
Wczesne lata życia. Edukacja
Tim Cook urodził się jako Timothy Donald Cook w małym miasteczku Robertsdale w Alabamie, 1 listopada 1960 roku. Przyszedł na świat jako drugi z trzech synów urodzonych ze związku ojca Donalda, stoczniowca, i matki Geraldine, gospodyni domowej. Tim Cook uczęszczał najpierw do Robertsdale High School, kończąc szkołę w 1978 roku.
Zapisał się na Auburn University w Alabamie, gdzie w 1982 r. uzyskał tytuł licencjata inżynierii przemysłowej, a następnie w 1988 r. uzyskał tytuł Master of Business Administration na uniwersytecie Duke University w Fuqua School of Business. Cook otrzymał oprócz tego tytuł Scholar Fuqua – honor nadany tylko zasłużonym uczniom szkoły biznesu (10% najlepszych w swojej klasie).
Wczesna kariera Tima Cooka
Świeżo po studiach Cook rozpoczął karierę w dziedzinie technologii komputerowej. Został zatrudniony przez IBM, gdzie awansował na wyższe stanowiska, aby zostać dyrektorem ds. Realizacji, zarządzając funkcjami produkcji i dystrybucji w tej firmie.
Po 12-letniej karierze w IBM, Cook w 1994 r. został dyrektorem operacyjnym działu resellerów w Intelligent Electronics. Po trzech latach dołączył do Compaq Computer Corporation jako wiceprezes ds. Materiałów korporacyjnych, odpowiedzialny za pozyskiwanie i zarządzanie zapasami produktów. Jego czas był tam jednak nie tyle ograniczony, co jednocześnie owocny – oto po sześciomiesięcznym okresie pracy w Compaq Cook odszedł na stanowisko w Apple.
Kariera w Apple
„Moje najważniejsze odkrycie w moim dotychczasowym życiu było wynikiem jednej decyzji: mojej decyzji o dołączeniu do Apple” – stwierdził Cook około 12 lat po dołączeniu do korporacji, podczas przemówienia na ceremonii Uniwersytetu Auburn w 2010 roku.
Nie była to jednak łatwa decyzja: Cook zaczął pracować dla Apple na początku 1998 r., zanim firma opracowała iMaca, iPoda, iPhone’a lub iPada i kiedy odnotowywała malejące zyski zamiast ich przewidzianego wzrostu. Cook, zanim przyjął pracę w Apple, był tak naprawdę zniechęcony, ponieważ przyszłość firmy wyglądała bardzo ponuro.
„Chociaż Apple produkował komputery Mac, firma traciła na efektach sprzedaży od lat, i powszechnie uważano, że jest na skraju bankructwa” – powiedział Cook absolwentom Auburn. Zaledwie kilka miesięcy przed przyjęciem pracy w Apple Michael Dell, założyciel i dyrektor generalny Dell Computer, został publicznie zapytany, co zrobi, aby naprawić Apple, na co on odpowiedział: „Wyłączę go i dam pieniądze z powrotem akcjonariuszom. ”
Ale sprawy szybko się zmieniły po tym, jak Cook wszedł na pokład jako wiceprezes. Niecały rok po swoim debiucie w Apple korporacja odnotowała zyski, co było niezwykłą zmianą w stosunku do ostatniego wówczas raportu, który wykazał stratę netto w wysokości 1 miliarda dolarów w porównaniu z poprzednim rokiem obrotowym. Gdy Cook awansował na stanowisko wiceprezesa wykonawczego, a następnie dyrektora operacyjnego, przejął odpowiedzialność za zarządzanie sprzedażą i operacjami na całym świecie, a także kierował oddziałem Macintosh i kontynuował rozwój relacji na linii sprzedawca – dostawca.
W sierpniu 2011 r. Cook został mianowany nowym CEO Apple, obejmując stanowisko byłego CEO i współzałożyciela Apple, czyli Steve’a Jobsa, który zmarł w październiku 2011 roku, po wieloletniej walce z rakiem. Oprócz pełnienia funkcji dyrektora generalnego, Cook zasiada od tamtej pory w zarządzie korporacji.
W maju 2014 r. Apple ogłosiło swoje największe przejęcie do tej pory, kiedy kupiło Beats Music i Beats Electronics za 3 miliardy dolarów. W ramach umowy współzałożyciele Beats, dr Dre i Jimmy Iovine, dołączyli do Apple na stanowiska kierownicze. W liście do pracowników Apple Cook powiedział wówczas: „Dziś po południu ogłosiliśmy, że Apple przejmuje Beats Music i Beats Electronics, dwie szybko rozwijające się firmy, które uzupełniają naszą linię produktów i pomogą w rozwoju ekosystemu Apple w przyszłości. Połączenie naszych firm toruje drogę niesamowitym rozwiązaniom, które pokochają nasi klienci.”
Następnie na światowej konferencji programistów w czerwcu 2014 r. Cook ogłosił najnowszą wersję systemu operacyjnego Apple dla komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych, mianowicie OSX Yosemite. We wrześniu tego samego roku Cook zaprezentował iPhone’a 6 i iPhone’a 6 Plus, oba o większych rozmiarach ekranu i wyposażone w nowe funkcje, takie jak Apple Pay i „Burst Selfies”. Zapowiedział także pierwszy nowy produkt za jego panowania, urządzenie do noszenia do monitorowania kondycji i zdrowia, „Apple Watch”, które można kupić od 2015 roku.
Cook nadal nadzorował rozwój nowych produktów, takich jak Clips, aplikacja umożliwiająca tworzenie krótkich filmów dla mediów społecznościowych. Kilka miesięcy po swoim wiosennym debiucie w 2017 roku Apple zaprezentowało iPhone’a X, który wywołał szum w świecie technologii w związku z systemem rozpoznawania twarzy.
Po drodze firma wprowadziła aplikację Apple News, aby zapewnić użytkownikom dostęp do artykułów z wielu różnych źródeł. W czerwcu 2018 r. Apple zaprezentowało sekcję wyborów informacji, która obiecała czerpać wyselekcjonowane treści z legalnych witryn, a także ekskluzywne elementy, takie jak pulpit nawigacyjny The Washington Post Election Now. Odnosząc się do problemu, dlaczego Cook czuł potrzebę przekazywania wiadomości użytkownikom w ten sposób, Tim Cook powiedział: „W Apple News uważaliśmy, że najważniejsze historie powinny być wybierane przez ludzi, a nie politycznie”.
Stawki podatkowe i inne kontrowersje
W czasie, gdy był dyrektorem generalnym Apple, Cook stanął w obliczu narastających pytań dotyczących strategii firmy polegającej na gromadzeniu dochodów za granicą. Na rozprawie przed Senatem w 2013 r. Cook odrzucił pogląd, że próbuje ominąć przepisy podatkowe w Stanach Zjednoczonych, zauważając, że Apple płaci jedną z najwyższych efektywnych stawek podatkowych ze wszystkich dużych korporacji.
Wyciek „Paradise Papers” w listopadzie 2017 r. przyniósł nowe informacje na temat praktyk podatkowych Apple: w 2014 r., po tym, jak Unia Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie porozumienia Apple z rządem Irlandii, firma płaciła stawkę podatku już od 0,005 % swoich rozległych udziałów w kraju. Apple przeniósł wtedy swoje aktywa na Wyspy Normandzkie poza Normandią. Później UE nakazała firmie Apple przekazanie około 14,5 mld USD niezapłaconych podatków.
Po pojawieniu się Paradise Papers firma opublikowała oświadczenie o treści: „Apple uważa, że każda firma ma obowiązek płacenia podatków, a jako największy podatnik na świecie Apple płaci każdego dolara, który jest winien w każdym kraju na świecie”.
Pod koniec grudnia 2017 r. Apple zostało dotknięte wieloma procesami sądowymi po przyznaniu się do celowego spowolnienia działania starzejących się iPhone’ów. Firma musiała stawić czoła zarzutom, że oszukiwała klientów, aby płacili więcej za nowe modele.
Mniej więcej w tym czasie ujawniono, że Cook został poinformowany, że może używać tylko prywatnych odrzutowców do transportu służbowego i osobistego, „w interesie bezpieczeństwa i wydajności”. Osobiste koszty podróży dyrektora generalnego w 2017 r. wyniosły wówczas 93 109 USD, a wydatki na ochronę osobistą wyniosły aż 224 215 USD.
Wpływ na świat i stawki wynagrodzenia
W listopadzie 2011 r. Cook otrzymał tytuł jednego z najbardziej wpływowych ludzi na świecie magazynu Forbes. Według artykułu z New York Times z kwietnia 2012 r. Cook był najlepiej zarabiającym dyrektorem generalnym wśród dużych spółek giełdowych w 2012 r. Podczas gdy przeciętna związana z tym pensja wynosiła około 900 000 USD, Cook w 2011 r. miał zarobić zawrotnych 378 mln USD łącznej rekompensaty, łącznie z nagrodami i bonusami. W 2015 r. Tim Cook ogłosił, że po zapłaceniu za studia swojego siostrzeńca przekaże resztę fortuny na projekty filantropijne.
W sierpniu 2018 r., krótko po tym, jak Apple stała się pierwszą amerykańską spółką publiczną, która osiągnęła wartość 1 biliona dolarów, poinformowano, że Cook ma w związku z tym zgarnąć zawrotną kwotę około 120 milionów.
Inwestowanie w Stanach Zjednoczonych
Na początku 2018 r. Apple zobowiązał się zainwestować 350 miliardów dolarów w gospodarkę USA stwarzając 20 000 nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych pięciu lat. W ramach planu firma zobowiązała się zainwestować 55 miliardów dolarów w samym 2018 roku i zbudować nowy amerykański obiekt zasilany energią odnawialną. Ponadto Apple poinformował, że zwiększy swój fundusz zaawansowanej produkcji i rozszerzy inicjatywy w zakresie programowania, które mają pomóc uczniom i nauczycielom w nauce cennych umiejętności komputerowych.
Na początku lutego 2018 roku The Wall Street Journal poinformował, że Apple Music zwiększa miesięczne abonamenty na rynku amerykańskim ponad dwukrotnie szybciej niż Spotify, pozostawiając Apple na dobrej drodze do pokonania tego rynkowego rywala.
Życie osobiste
W październiku 2014 r. Cook potwierdził w artykule, który napisał dla Bloomberg Businessweek, że jest gejem. „Chociaż nigdy nie zaprzeczałem swojej seksualności, do tej pory publicznie jej nie ogłosiłem” – napisał. „Pozwólcie, że wyrażę się jasno: jestem dumny z tego, że jestem gejem i uważam go za jeden z największych darów, które Bóg mi dał”.
Cook napisał również, że inspirują go słowa dr Martina Luthera Kinga Jr.: „Najbardziej uporczywe i pilne pytanie życiowe brzmi:„ Co robisz dla innych?”. Wyjaśnił, że postanowił odłożyć na bok swoją prywatność, a upublicznienie jego orientacji seksualnej było ważnym krokiem w obronie praw człowieka i równości dla wszystkich. „Nie uważam się za aktywistę, ale zdaję sobie sprawę, jak wiele skorzystałem z poświęcenia innych” – napisał w przygotowanym przez siebie artykule.
Ciekawostki o Timie Cooku
- Tim Cook jest wielkim fanem poruszania się przy pomocy rowerów.
- Uważany jest w związku ze swym zawodowym statusem za jednego z najbardziej wpływowych homoseksualistów na świecie.
- Przyznał, że jest wielkim entuzjastą i użytkownikiem Facebooka.
- Zanim został dyrektorem generalnym firmy Apple, przez 12 lat pracował na najlepsze wyniki firmy konkurencyjnej na rynku komputerów i oprogramowania.
- W związku z zawrotnymi zarobkami, Cook zapowiedział, iż majątek przekaże po śmierci na cele charytatywne.
Cytaty Tima Cooka
„Najbardziej uporczywe i pilne pytanie życiowe brzmi:„ Co robisz dla innych?”.
„Nie uważam się za aktywistę, ale zdaję sobie sprawę, jak wiele skorzystałem z poświęcenia innych”.
„Pozwólcie, że wyrażę się jasno: jestem dumny z tego, że jestem gejem i uważam go za jeden z największych darów, które Bóg mi dał”.
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Tim Cook. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą: Serwis Apple Warszawa