Przedsiębiorcy

Jonathan Ive

Sir Jonathan Paul „Jony” Ive (ur. 1967) jest brytyjskim projektantem przemysłowym, produktowym i architektonicznym, byłym dyrektorem ds. projektowania (CDO) Apple Inc. oraz kanclerzem Royal College of Art w Londynie.

Krótki życiorys Jonathana Ive

Jonathan Ive przyszedł na świat w 1967 roku w Chingford (Londyn). Jego ojciec parał się złotnictwem, ucząc jednocześnie w miejscowym college’u.

Ive pobierał nauki z Chingford Foundation School, później natomiast w Walton High School w Stafford. Będąc w Walton, stało się oczywiste, że odziedziczył po ojcu wiele zdolności zarówno technicznych, jak i plastycznych. Po ukończeniu Walton, Ive poszedł na studia wzornictwa przemysłowego na Newcastle Polytechnic (obecnie Northumbria University).

Sztuki plastyczne interesowały go już od 14. roku życia. Od zawsze myślał by projektować, ale nie konkretyzował, co dokładnie chciał robić, ponieważ zakres jego zainteresowań był bardzo wszechstronny – od mebli oraz biżuterii po statki wodne i samochody. Jednak po zapoznaniu się z różnymi ekspertami w branży dotyczącej projektowania, Ive mógł skupić się na projektowaniu produktów.

W końcu związał się z Apple i jego Macintoshami, by projektować właśnie komputery tej firmy.

Rozszerzona biografia Jonathana Ive

Wczesne lata i edukacja

Jonathan Paul Ive urodził się 27 lutego 1967 r. w Chingford, w Londynie. Jego ojciec, Michael Ive, był złotnikiem, który wykładał na Politechnice Middlesex, a jego dziadek był inżynierem. Wychowany poza Londynem, uczęszczałem do Chingford Foundation School i Walton High School w Stafford, gdzie studiował rzeźbę i chemię. Podczas nauki w szkole średniej zdiagnozowano u niego dysleksję.

Według wywiadu dla magazynu Time z marca 2014 r. „To właśnie jego nastoletnia miłość do samochodów sprawiła, że ​​postanowił zostać projektantem. W efekcie udał się na Politechnikę w Newcastle, aby studiować wzornictwo przemysłowe. Był koniec lat 80. Podczas pobytu w Newcastle niektóre jego bardziej znaczące projekty – w tym projekt aparatów słuchowych – były wystawiane w Design Museum w Londynie.” Ukończył studia licencjackie pierwszej klasy w dziedzinie wzornictwa przemysłowego w 1989 r.

Projekty Ive’a na politechnice zdobyły nagrodę RSA Student Design Award, która zapewniła mu niewielkie stypendium. Podróżował jednakowoż do Palo Alto w Kalifornii, gdzie spotkał się z różnymi ekspertami odpowiedzialnymi za projektowanie, w tym z Robertem Brunnerem – projektantem, który prowadził małą firmę konsultingową, która później dołączyła do Apple Computers. Później Ive odbył staż w agencji ds. Projektowania produktu Roberts Weaver Group (jego sponsor w college’u), gdzie wywarł wrażenie na kadrze kierowniczej dzięki jego wyraźnej dbałości o szczegóły i etyce pracy.

Kariera

Dołączył do Apple we wrześniu 1992 r., gdzie pozostał do swojego odejścia z firmy w czerwcu 2019 r. Po kilku latach projektowania produktów Apple, awansował na stanowisko starszego wiceprezesa ds. wzornictwa przemysłowego. Współpracując ściśle ze Stevem Jobsem Ive zaprojektował iMaca, Power Maca G4 Cube, iPoda, iPhone’a, iPada, MacBooka oraz części interfejsu użytkownika mobilnego do systemu operacyjnego Apple iOS. Pomagał także w projektowaniu głównych projektów architektonicznych Apple, takich jak Apple Park i Apple Stores.

Na jego prace – od lat uniwersyteckich do współczesności – wywarła wpływ tradycja projektowa Bauhausu, w szczególności koncentracja na credo, mówiącym, że „forma podąża za funkcją”, a „mniej znaczy więcej”. Niemiecki projektant Dieter Rams przywołał dzieło Ive’a jako zgodne z jego dziesięcioma zasadami dobrego projektowania. Podobieństwa w kolorystyce, strukturze i oświetleniu można znaleźć w luksusowych produktach firmy Audi.

Ive otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoje projekty i patenty. W Wielkiej Brytanii został mianowany na stanowisko Royal Designer for Industry (RDI), został też honorowym członkiem Royal Academy of Engineering (HonFREng) oraz Dowódcą Rycerzy Zakonu Imperium Brytyjskiego (KBE). W 2018 roku Ive otrzymał stypendium profesora Hawkinga. W sondażu przeprowadzonym przez BBC w 2004 roku, Ive został uznany za najbardziej wpływową osobę w kulturze brytyjskiej. Jego projekty opisano jako integralną część sukcesów Apple, który stał się największą na świecie firmą informatyczną pod względem przychodów i największą firmą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej.

27 czerwca 2019 r., W ekskluzywnym wywiadzie dla Financial Times, Ive ogłosił, że po 27 latach odchodzi z Apple, aby wraz z projektantem przemysłowym Markiem Newsonem założyć własną firmę projektową LoveFrom.

Ciekawostki o Jonathanie Ive

  • Jonathan Ive w świadomości wielu uchodzi za typ narcystycznego ekscentryka.
  • Jest zapalonym wielbicielem piękna projektowanego na potrzeby przemysłu samochodowego.
  • Apple Watch jest dzieckiem fantazji Jonathana Ive’a.
  • Uważany jest za ekscentrycznego angielskiego patriotę.
  • Jeśli chodzi o produkty Apple to liczba cyklów ładowania baterii w ich produktach jest ograniczona, więc w razie osiągnięcia tej liczby konieczna może być wymiana baterii przez serwis Apple.
  • Steve Jobs oskarżał Ive’a, że jest typem próżnej osobowości, ponieważ za dużo go obchodzi, co właściwie ludzie myślą o nim.

Cytaty Jonathana Ive’a

„Bardzo często projektowanie jest najbardziej bezpośrednim sposobem na określenie, jakie produkty powstają w ludzkich umysłach”.

„Myślę, że piękny produkt, który nie działa zbyt dobrze, jest brzydki.”

„Pamięć o tym, jak pracujemy, przetrwa dłużej niż produkty naszej pracy.”

„Najważniejsze rzeczy dotyczą użytkowania: jego łatwości i prostoty.”


Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Marcus Dawes. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.