Przywódcy

Henryk VIII Tudor

Henryk VIII Tudor (1491-1547) był królem Anglii, lordem Irlandii (1494–1542), także królem Irlandii (1542–1547), drugim monarchą z dynastii Tudorów.

Krótki życiorys Henryka VIII

Henryk VIII Tudor (1491-1547) był królem Anglii i Irlandii z dynastii Tudorów, synem Henryka VII. Zasiadł na tronie w roku 1509.

Był władcą o wykształceniu wszechstronnym, znał bowiem na przykład kilka języków, żywo interesował się ponadto teologią. W 1534 roku Henryk doprowadził do uchwalenia przez parlament angielski Aktu Supremacji, który to dał początek kościołowi anglikańskiemu, właśnie z Henrykiem VIII jako jego głową.

Zapisał się w historii także z uwagi na co najmniej brutalne traktowanie kolejnych z jego sześciu żon. Zyskał sobie prócz tego sławę człowieka bezwzględnego, brutalnego, o skłonnościach sadystycznych.

Rozszerzona biografia Henryka VIII

Głowa kościoła i marynarki

Henryk VIII (ur. 28 czerwca 1491 r. – zm. 28 stycznia 1547 r.) był królem Anglii od 1509 roku do swojej śmierci w 1547 roku. Był drugim monarchą Tudorów, następcą swego ojca Henryka VII. Henryk jest najbardziej znany ze swoich sześciu małżeństw, w szczególności ze swoich starań o unieważnienie pierwszego małżeństwa z Katarzyną Aragońską. Jego spór z papieżem w sprawie takiego unieważnienia doprowadził Henryka do zainicjowania reformacji angielskiej, oddzielając Kościół Anglii od władzy papieskiej. Ustanowił się Najwyższą Głową Kościoła Anglii i rozwiązał klasztory, za co został ekskomunikowany. Henryk VIII jest również znany jako „ojciec Królewskiej Marynarki Wojennej”, ponieważ dużo zainwestował w marynarkę wojenną, zwiększając jej rozmiary z kilku do ponad 50 statków, i założył Zarząd Marynarki Wojennej.

Polityka wewnętrzna Henryka VIII

W swym kraju Henryk znany jest z radykalnych zmian w angielskiej konstytucji, zapoczątkowując tak zwaną teorię boskiego prawa królów. Podczas swojego panowania Henryk VIII bowiem znacznie rozszerzył przede wszystkim władzę królewską. Często używał zarzutów o zdradę i herezję, aby stłumić ewentualny sprzeciw poddanych, a wobec oskarżonych często dokonywano egzekucji bez podejmowania formalnego procesu. Osiągnął wiele swoich celów politycznych dzięki pracy jego głównych ministrów, z których niektórzy zostali wygnani lub straceni, gdy tylko stracili jego przychylność. Ważne miejsca w jego administracji zajmowali tacy jak Thomas Wolsey, Thomas More, Thomas Cromwell, Richard Rich i Thomas Cranmer.

Władca efektywny

Henryk VIII był co najmniej ekstrawaganckim władcą, wykorzystując na przykład do własnych celów dochody z likwidacji klasztorów. Przekształcił również pieniądze, które wcześniej były wypłacane Rzymowi w królewski dochód. Pomimo pieniędzy z tych źródeł był on tymczasem na skraju finansowej ruiny z powodu osobistej ekstrawagancji, a także z powodu prowadzenia licznych kosztownych i w dużej mierze nieudanych wojen, szczególnie z królem Francji Franciszkiem I, cesarzem rzymskim, Karolem V, zaś w Szkocji z Jakubem V, tworząc przejściowo szkocką regencję pod wodzą hrabiego Arran i Mary of Guise. W swym kraju nadzorował natomiast unię prawną Anglii i Walii, a to zgodnie z ustawami z 1535 i 1542 roku, które to połączyły Anglię z Walią. Był oprócz tego pierwszym angielskim monarchą, który rządził jako król Irlandii po wprowadzeniu ustawy o koronie Irlandii z 1542 roku.

Spójrzmy drogą reasumacji

Współcześni Henrykowi ludzie uważali go za atrakcyjnego, wykształconego i doskonałego króla. Został opisany jako „jeden z najbardziej charyzmatycznych władców zasiadających na tronie angielskim”. Był oprócz tego artystą, bo pisarzem i kompozytorem. Jednak z wiekiem stał się poważnie otyły, a jego zdrowie znacząco nadwątliło się, przyczyniając się do jego śmierci w 1547 roku. W swoim późniejszym życiu często charakteryzowany był jako król pożądliwy, egoistyczny oraz surowy. Jego następcą został jego syn Edward VI.

Ciekawostki o Henryku VIII

  • Dwie spośród swych sześciu żon skazał na śmierć.
  • Doprowadził do powstania kościoła anglikańskiego.
  • Rozbudował marynarkę królewską do postaci przeszło pięćdziesięciu okrętów.
  • Słynął z licznych romansów – mowa niekiedy o jego wielu dzieciach ze związków pozamałżeńskich.

Cytaty Henryka VIII

„Królowa i ja jesteśmy jeszcze młodzi. Jeśli tym razem narodziła się córka, z łaski Pana następni będą synowie.”

„Chwała Bogu, teraz jesteśmy wolni od wszelkiej wojny!”

(O swojej czwartej żonie:) „Nic nie ma w sobie pięknego i roztacza złe wonie i z przodu i z tyłu. Obwisłe piersi i inne cechy wywołały u mnie pewność, że nie jest dziewicą. Jej ciało nie nadaje się do wywołania jakiegokolwiek pożądania.”