Dorota Terakowska, a właściwie Barbara Rozalia Terakowska, przyszła na świat w Krakowie 30 sierpnia 1938 roku. Zmarła 4 stycznia 2004 roku w Krakowie. Była polską pisarką i dziennikarką.
Spis treści
Biografia i życiorys Doroty Terakowskiej
Dorota Terakowska zdobyła wykształcenie średnie, by następnie studiować z sukcesami socjologię na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim. Studia ukończyła, będąc później redaktorem i publicystą „Gazety Krakowskiej”, również pracowała w „Przekroju” oraz wchodziła w skład redakcji „Zeszytów Prasoznawczych”.
Rok 1990 oznaczał dla Doroty Terakowskiej dokładnie to samo co dla „Czasu Krakowskiego”, ponieważ była nie tylko dziennikarką tego tytułu prasowego, ale i jego współzałożycielką. Lata 1995-1999 oznaczały z kolei dla Doroty Terakowskiej wiceprezesowanie Spółdzielni Dziennikarzy „Przekrój”.
Do dzieł Terakowskiej należą zbiory reportaży wydanych nakładem podziemnego wydawnictwa „Nowa”, a zatytułowane „Próba generalna”, później wydała „Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie” z roku 1986. Z kolei jej „Władca Lewawu, Lustro pana Grymasa” ukazało się w roku 1995, wcześniej jednak, bo w roku 1992, „Córka czarownic”, zaś w roku 1998 „Samotność bogów”, czyli w tym samym roku co „Tam gdzie spadają anioły”. Wymienione trzy ostatnie pozycje nagrodzono wyróżnieniami Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych, czyli międzynarodowej organizacji non-profit zajmującej się promocją w szczególności literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Nie był to jednak koniec dokonań Doroty Terakowskiej, bowiem jeszcze w 2001 roku ukazała się jej „Poczwarka”. Natomiast w 2003 roku otrzymała nagrodę „Krakowska Książka Miesiąca”, mianowicie za powieść „Ono”.
Dorota Terakowska była w związku małżeńskim z Andrzejem Nowakiem i Maciejem Szumowskim. Była też matką, co ciekawe, dziennikarki Katarzyny Nowak oraz Małgorzaty Szumowskiej.
Ciekawostki o Dorocie Terakowskiej
- Dorota Terakowska napisała aż siedemnaście pozycji książkowych.
- Pisać zaczęła późno, ponieważ między 40 a 50 rokiem życia. Swoją pierwszą książkę – „Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie” – napisała chcąc tym samym pożegnać się z zawodem dziennikarza.
- Otrzymała dziecięcy bestseller 1995 za książkę „Lustro Pana Grymsa”.
- „Córka czarownic” Doroty Terakowskiej została wpisana na Światową Listę Hansa Christiana Andersena.
- Choć jak ognia unikała „bycia autorytetem”, otrzymywała setki listów, później głównie elektronicznych, na które starała się cierpliwie odpisywać.
- W czasie gdy nikt nie chciał wydać jej książek, aby móc zarobić na życie zaczęła robić zarobkowo swetry na drutach
Cytaty Doroty Terakowskiej
„Z miłością jest jak ze snem, nie da się odespać nieprzespanych nocy.”
„Nigdy nie wiadomo, co umocni poczucie naszej wartości. Najlepiej, jeśli jest to coś, co w zamierzeniu miało nam zniszczyć samopoczucie…”
„I właśnie to nadaje sens życiu: wiara i szukanie.”
„Anioły nie muszą widzieć, aby wiedzieć, w przeciwieństwie do ludzi, którzy nawet widząc – nie wiedzą.”
„Jest bowiem kilka odmian ciszy; najlepsza jest ta, która zapada z wyboru człowieka, a nie przeciw niemu.”