Politycy

Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski przyszedł na świat w Obornikach Śląskich 4 czerwca 1952 roku, był marszałkiem sejmu i prezydentem RP. Z wykształcenia jest historykiem.

Biografia i życiorys Bronisława Komorowskiego

Rozdział edukacyjny w biografii Bronisława Komorowskiego otworzyła szkoła podstawowa w Pruszkowie, którą ukończył w Warszawie z uwagi na przeprowadzkę, jaką odbyła w jego wczesnych latach rodzina Komorowskich. Następnie było warszawskie liceum ogólnokształcące, by wraz z końcem edukacji średniej mógł dostać się na Uniwersytet Warszawski, a ściślej Wydział Historyczny UW. Rok zatem 1977 oznaczał dla Bronisława Komorowskiego obronę tytułu magistra. Natomiast życie osobiste odbywało się poniekąd równolegle, bowiem będąc harcerzem mógł w tym ruchu poznać swą przyszłą żonę, czyli Annę Dębowską. Wtedy też przypadły mu lata działalności opozycyjnej. W 1971 roku, mając lat 19, Komorowski został aresztowany po raz pierwszy. Był to zaledwie jeden z wielu epizodów, które oznaczały dla niego areszt. Trzeba przy tym wspomnieć również o jednym z aresztowań w ramach internowania, bowiem podzielił w 1981 roku los wielu kolegów z podziemia opozycyjnego (aresztowany wówczas w ramach prewencyjnych stanu wojennego). Nie spędził w więzieniu jednak długich lat, więc już następnego roku mógł objął funkcję redaktora pisma podziemnego „ABC”. Natomiast w 1989 roku odnotował członkostwo we władzach krajowych Wspólnoty Polskiej. Bronisław Komorowski jako dyrektor gabinetu Aleksandra Halla działał w latach 1989 – 1991 (w ramach Urzędu Rady Ministrów). Był później cywilnym ministrem obrony narodowej – a to w latach 1990 – 1993. W latach z kolei 1997-2000 Komorowski mógł przewodniczyć sejmowej  komisji  Obrony Narodowej. Przełom w kategoriach zawodowych miał miejsce u Komorowskiego w latach 2000 – 2001, wówczas to podejmował się piastowania na stanowisku zaproponowanym mu przez premiera Jerzego Buzka, mianowicie w ramach Ministra Obrony Narodowej. Warto podkreślić też datę 2001, kiedy to Bronisław Komorowski został członkiem Platformy Obywatelskiej (w roku 2006 został wiceprzewodniczącym PO). Był jednocześnie posłem, następnie marszałkiem Sejmy VI kadencji. Katastrofa smoleńska sprawiła, że pełnił jako marszałek sejmowy obowiązki prezydenta RP. W 2010 jednocześnie został już pełnoprawnym prezydentem z nadania wyborów powszechnych. Rok 2015 oznaczał jednak przegraną Komorowskiego w wyborach prezydenckich, po czym zaprzestał czynnej polityki, która cechowała go dotychczas.

Ciekawostki o Bronisławie Komorowskim

  • Dziadek Bronisława Komorowskiego, będąc w służbie 14. Dywizji Strzelców Syberyjskich miał na swym koncie działalność piracką na terenach rosyjskich. Jedna z jego historii dotyczy porwania przez jego grupę statku pasażerskiego oraz ucieczki nim z Permu na Wołgę.
  • W czasach swej działalności opozycyjnej jeszcze w głębokim PRLu, Komorowski nawiązał kontakt z Antonim Macierewiczem, przy czym, co bardzo ciekawe, uważał go za lewicowego radykała.
  • Wraz ze swymi kolegami z podziemia, Komorowski szykował zbrojny atak odwetowy na milicjanta, a związany z rocznicą grudnia ’70. Akcja nie doszła do skutku podobno tylko z jednego względu, mianowicie – pistolet nie posiadał amunicji.

Cytaty Bronisława Komorowskiego

„Zamiast trzech milionów mieszkań mamy trzy miliony podsłuchów, inwigilacji, prowokacji, podglądów i innych przyjemności zafundowanych nam przez PiS.”

„Z natury jestem optymistą i nie potrzebuję tu zapewnień pana prezydenta, ale pewnie gdzie indziej ten optymizm lokuję. Między innymi w tym, że może jednak w Polsce będzie zmiana polegająca na tym, że przestanie rządzić Andrzej Lepper, Roman Giertych i Jarosław Kaczyński.”

„W zeszłym roku powódź, w tym roku powódź, więc pewnie ludzie są już oswojeni, obyci z żywiołem.”