Sportowcy

Adam Małysz

Adam Małysz jest uznanym skoczkiem narciarskim, do którego należą rekordy tego sportu w wymiarze światowym. Obecnie realizuje się w rajdach samochodowych, natomiast jako skoczek dostarczył kibicom polskim niezapomnianych chwil tryumfu pod biało – czerwonymi barwami.

Krótki życiorys Adama Małysza

Adam Małysz przyszedł na świat w Wiśle 3 grudnia 1977 roku. Ukończył szkołę podstawową, następnie zasadniczą szkołę zawodową na kierunku blacharz – dekarz. W roku 1997 pobrał się z Izabelą Polok, zostając tego samego roku ojcem. Zainteresował się skokami narciarskimi, ponieważ zarówno ojciec, jak i dziadek, oraz wuj, byli z tym sportem związani. Zaczął skakać wieku 6 lat. W 1993 roku zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów, natomiast rok później seniorów – na Wielkiej Krokwi. W roku 1996 Małysz zajął drugą lokatę w Pucharze Świata. Wreszcie 17 marca 1996 w Oslo zwyciężył po raz pierwszy w swojej karierze. W roku 2000 zwyciężył w całym turnieju z rekordową przewagą ponad 100 punktów nad drugim w kolejności. Następnie zwyciężył m.in. na mamuciej skoczni w Harrachovie. Wówczas to pobił także rekordy Polski w długości skoku narciarskiego. W skokach w Park City zwyciężył w Pucharze Świata ponownie. W Ville Kantee  ustanowił nieoficjalny rekord świata na dużej skoczni. W 2001 zdobył srebro podczas mistrzostw świata w Lahti. Wygrał wszystkie konkursy Turnieju Nordyckiego. W całym sezonie 2000/2001 zwyciężał jedenaście razy. W sezonach 2001/2002, 2002/2003 i 2006/07 Małysz sukces powtórzył. Kryształową kulę Pucharu Świata zdobył trzy razy z rzędu.

Zakończył karierę skoczka narciarskiego wraz z ukończeniem sezonu 2010/2011. Rozpoczął udział w rajdach samochodowych. W 2013 roku zwyciężył w jednej z edycji rajdów terenowych. Pięć razy wystartował w rajdzie Dakar. Do dziś działa w Polskim Związku Narciarskim, został bowiem dyrektorem-koordynatorem do spraw skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.

Biografia rozszerzona Adama Małysza

Urodzony 3 grudnia 1977 w Wiśle Adam Małysz jest synem Jana i Ewy z domu Szturc. Szkołę Podstawową nr 4 w Wiśle Głębcach ukończył w roku 1992. Z wykształcenia jest blacharzem-dekarzem, ponieważ kolejnym szczeblem edukacji była Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Ustroniu. Przełom w życiu osobistym nadszedł u Małysza w 1997 roku, kiedy to ożenił się z Izabelą Polok, a następnie w tym samym roku został ojcem. Skupmy się jednak na narciarstwie, ponieważ to dzięki nim jest osobą rozpoznawalną. Otóż Adam Małysz odziedziczył zmysł narciarski po dziadku, który miał skocznię, z kolei ojciec był pracownikiem klubu sportowego, natomiast wuj był i zawodnikiem z sukcesami, jak i trenerem klubu, oczywiście w Wiśle.

Pierwsze skoki Adam Małysz oddał w wieku 6 lat na skoczni K17 w Wiśle. Raz dostał za duże buty i przy wyjściu z progu wyskoczył z nich, zostając w samych skarpetkach.

W 1993 roku został wicemistrzem Polski juniorów młodszych i młodzików w skokach. 29 grudnia 1993 miał  miejsce jego międzynarodowy debiut. Natomiast w roku 1994 wciąż będąc juniorem, został wicemistrzem Polski seniorów na Wielkiej Krokwi, by następnie zostać seniorem i mistrzem kraju na Średniej Krokwi.

W roku 1996 Małysz po raz pierwszy raz w karierze stanął na podium zawodów Pucharu Świata. Było to po dziesięciu niemal latach pierwsze pucharowe podium reprezentanta Polski. Do sukcesów następnie zalicza się wyczyn dosłownie tydzień później, gdy zajął drugą lokatę w Pucharze Świata. Wreszcie 17 marca 1996 w Oslo, w ostatnim konkursie Pucharu Świata Małysz zwyciężył po raz pierwszy w swojej karierze.

Adam Małysz wygrał Turniej Czterech Skoczni jako pierwszy reprezentant Polski w historii. Przełomowy był dla niego sezon 1999 roku, ale dopiero w  2000 roku na skoczni w Oberstdorfie zajął miejsce czwarte. W noworocznym konkursie w Garmisch zajął trzecią pozycję. Dzięki niemu padł nowy rekord skoczni Große Olympiaschanze (129,5 metra). Pozostałe dwa konkursy Małysz zwyciężył. Wygrał też w całym turnieju, z rekordową przewagą ponad 100 punktów nad drugim w kolejności. Dotąd wyczyn nie został pobity. Zebrał także jako pierwszy w historii skoków ponad 1000 pkt. w czterech konkursach. Adam Małysz podczas TCS 2000/2001 zwyciężył również kwalifikacje do każdego z czterech konkursów, dzięki czemu w każdym z nich startował z numerem 1.

Następnie zwyciężył na mamuciej skoczni w Harrachovie. Pobił wówczas także rekordy Polski w długości skoku narciarskiego. Później w skokach w Park City ponownie zwyciężył w Pucharze Świata. Przed wyjazdem na zawody Pucharu Świata do Japonii Adam Małysz został liderem klasyfikacji PŚ.  W Ville Kantee  wynik, który uzyskał, został wówczas nieoficjalnym rekordem świata na dużej skoczni. Następnego dnia na tej samej skoczni po raz kolejny w sezonie triumfował, osiągając 36,5 punktów przewagi nad drugim skoczkiem w zawodach.

Dobra passa trwała. W lutym roku 2001 podczas mistrzostw świata w Lahti Adam Małysz zdobył srebrny medal. Był to pierwszy medal mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym reprezentantów Polski od 1978 roku. 3 marca podczas konkursu lotów na skoczni w Oberstdorfie Małysz oddał najdłuższy skok drugiej serii, na 197,5 metra. Dzień później na tej samej skoczni zajął drugą lokatę. Rok 2001 był dla Adama Małysza szczęśliwy.  Wówczas to jako pierwszy skoczek w historii, Adam Małysz zdołał wygrać wszystkie konkursy Turnieju Nordyckiego. W całym sezonie 2000/2001 odniósł spektakularnych jedenaście zwycięstw w zawodach Pucharu Świata . Małysz  jest pierwszym skoczkiem, który zwyciężył więcej niż połowę konkursów rozgrywanych w danym sezonie. Jako pierwszy Polak w historii tego sportu zdobył Puchar Świata w skokach narciarskich, a zarazem w ogóle pierwszy w dyscyplinie zimowej pod egidą FIS. Na tym jednak nie koniec. Sukces ten powtórzył w sezonach 2001/2002, 2002/2003 i 2006/07. Jest pierwszym i jedynym do tej pory skoczkiem w historii, który ma na swym koncie wygraną kryształową kulę Pucharu Świata trzy razy z rzędu.

Wraz z ukończeniem sezonu 2010/2011 Adam Małysz zakończył karierę skoczka narciarskiego, by następnie rozpocząć starty w rajdach samochodowych. W roku 2012 został międzynarodowym rajdowym mistrzem Polski i Czech, a w roku 2013 cieszył się z pierwszego w karierze zwycięstwa w rajdach terenowych. W ciągu lat 2012-2016 aż pięciokrotnie uczestniczył w rajdzie Dakar.

W roku 2016 Adam Małysz został dyrektorem-koordynatorem do spraw skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim.

Cytaty Adama Małysza

„Chyba najgorszą chwilą był upadek na skoczni w Salt Lake City, przez który nie mogłem dokończyć Pucharu Świata. Upadłem na treningu i ocknąłem się dopiero w karetce. Ludzie opowiadali mi, że przytomność odzyskałem w miarę szybko, jeszcze na skoczni. Ponoć rozmawiałem ze wszystkimi, prosiłem, by mnie nie wiązać. Przyznam szczerze, że zupełnie tego nie pamiętam.”

„Doradców jest wielu. Jedna pani twierdziła, że mamy w domu żyły wodne. Ktoś inny mówi, że przed każdym skokiem powinienem zrobić przysiad.”

„Ja zawsze kibicuję słabszym.”

„Mój plan jest prosty – stanąć na podium. Ale nie powiem, na którym stopniu.”


Autor zdjęcia Adama Małysza: Tadeusz Mieczyński