Sportowcy

George Best

George Best, przyszedł na świat w Belfaście 22 maja 1946 roku. Zmarł w Londynie 25 listopada 2005 roku. Był piłkarzem północnoirlandzkim, wieloletnim zawodnikiem Manchesteru United.

Biografia i życiorys Georga Besta

Na przestrzeni lat 1963–1974 George Best grał w ataku jedenastki klubu Manchester United. Wystąpił w sumie w 361 meczach ligowych strzelając 137 bramek. Łącznie w Manchesterze Best strzelił 179 goli w rozegranych 466 meczach. Był najskuteczniejszym napastnikiem ligi angielskiej na przełomie lat 60. i 70.. Zdobywał mistrzostwo Anglii w roku 1965 oraz 1967, a w 1968 był w jedenastce zdobywców Pucharu Europy Mistrzów Krajowych. W tymże również roku został najlepszym piłkarzem Europy według pisma „France Football”, analogiczny natomiast tytuł w lidze angielskiej otrzymał od Stowarzyszenia Dziennikarzy Piłkarskich. W 2004 roku znalazł się Best na liście FIFA 100, którą opracował Pelé na 100-lecie FIFA.

Jego kariera reprezentacyjna była jednak mniej efektywna niż klubowa. Wystąpił w aż 37 meczach ekipy Irlandii Północnej, strzelając zaledwie 9 bramek. Nie miało to bynajmniej wpływu na poziom jego popularności; uważany ciągle za jednego z tych piłkarzy, którzy posiadają największy naturalny talent sportowy (porównywany był w tym względzie chociażby do Pelégo), a ze względu na swój wygląd, zwłaszcza fryzurę, nazywany był George Best „piątym Beatlesem”.

W 1975 został tymczasem odsunięty od gry w składzie Manchesteru z powodu problemów z nadużywaniem alkoholu. Zdołał jednak Kontynuować karierę jeszcze przez prawie dekadę w mniej znanych klubach, takich jak np. AFC Bournemouth, Stockport County, Fulham F.C., Hibernian F.C., a także później w klubach amerykańskich. W 1984 Best trafił na trzy miesiące do zakładu karnego za prowadzenie samochodu będąc pod wpływem alkoholu. Kilka lat później wystąpił również w telewizji BBC – pijany. Daleki był zatem, a przynajmniej coraz dalszy od sportowego tryb życia, wkrótce przyczynił się do swej zapaści na zdrowiu, w 2002 dowodem na to był u niego zabieg transplantacji wątroby. W listopadzie 2004 podjął Best próbę powrotu do piłki w charakterze trenera młodzieży w Portsmouth.

Jesienią 2005 stan zdrowia Georga Besta gwałtownie pogorszył się, wymuszając w ciężkim stanie jego hospitalizacje. Zmarł 25 listopada 2005 roku.

Ciekawostki o Georgu Best

  • George Best został bohaterem fabularnego filmu biograficznego produkcji brytyjskiej pt. „Best” (2000, reż. Mary McGuckian). Rola Besta została zagrana przez irlandzkiego aktora Johna Lyncha.
  • Został wydrukowany banknot z wizerunkiem George’a Besta, pieniądz wszedł do obiegu 27 listopada 2006 na terenach Irlandii Północnej jak również w regionie miasta Manchester.
  • Imię Georga Besta nosi lotnisko w Belfaście („George Best Belfast City Airport”).
  • Jest jednym z upamiętnionych trzech piłkarzy (obok Denisa Lawa i Bobby’ego Charltona), których umieszczono na pomniku „United Trinity” stojącym przed stadionem w Manchesterze – słynnym Old Trafford.
  • George Best został bohaterem utworu zespołu Myslovitz pod tytułem „Książę życia umiera”.

Cytaty Georga Besta

„Ból jest chwilowy, sława trwa wiecznie!”

„Gdybym urodził się brzydki, nigdy nie usłyszelibyście o Pele.”

„Nie umie grać lewą nogą, ani głową, nie umie robić wślizgów i nie strzela wielu goli. Poza tym jest w porządku.” (Best o Davidzie Beckhamie).

„Pele nazwał mnie najlepszym piłkarzem na świecie. To jest najpełniejsze uhonorowanie mojego życia.”

„Powiedziałem kiedyś, że IQ Gazzy jest mniejsze niż jego numer na jego koszulce. A on mnie zapytał co to jest IQ.”

„Wydałem dużo pieniędzy na wódę, babki i szybkie samochody – resztę po prostu roztrwoniłem.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Bert Verhoeff, NL-HaNA, ANEFO. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0 NL.