Piosenkarze Różne

Roksana Węgiel

Roksana Węgiel

Roksana Emilia Węgiel przyszła na świat w Jaśle 11 stycznia 2005 roku. Jest polską piosenkarką. Roksana Węgiel zwyciężyła w pierwszej edycji polskiego „The Voice Kids” w roku 2018 oraz w odbytym w 2018 roku 16. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci.

Krótki życiorys Roksany Węgiel

Roksana Węgiel pochodzi z Jasła (urodziła się 11 stycznia 2005 roku). Jest polską wokalistką i zwyciężczynią Eurowizji dla dzieci, jaki to festiwal miał miejsce niedawno w Mińsku. Roksana wykonała w sposób absolutnie wyborny swój numer, który, jak się później okazało, wyciągnęła po prostu z szuflady, gdzie dojrzewał. Roksana okazała sie być przygotowana na wykonanie tej piosenki w sposób całkowity, więc gratulacje posypały się ze wszystkich stron, łącznie z ust prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Przed polską wokalistka jeszcze sporo czasu do wzrostu, lecz ona już planuje własny longplay.

Biografia rozszerzona Roksany Węgiel

Jej rodzicami są : Edyta i Rafał. Roksana Węgiel ma też młodszego brata imieniem Maksymilian. Była uczennicą jasielskiej Szkoły Podstawowej nr 4. W rodzinnym mieście również uczęszczała do Szkoły Muzycznej I stopnia, a to w klasie fortepianu. We wczesnym dzieciństwie Roksana trenowała także taniec towarzyski, judo i gimnastykę artystyczną. W wieku ośmiu lat natomiast zaczęła uczęszczać na udzielane lekcje śpiewu, niedługo później dołączyła więc również do parafialnej szkółki dla dzieci. W 2013 mogła więc dzięki swemu rozwojowi rozpocząć współpracę z Jasielskim Domem Kultury[.

Kariera

W 2014 roku Roksana Węgiel wzięła udział w projekcie zatytułowanym Muzyczne talenty „Czwórki”, na którego to potrzeby mogła następnie nagrać swoją wersję utworu pt. „Wierzę w Ciebie, Panie”. W 2015 wystąpiła gościnnie w video do piosenki zespołu Rompey „Mam obsesję”, czyli wykonawców muzyki typu dosco polo.

Jesienią 2017 Roksana Węgiel wzięła wreszcie udział w pierwszej edycji popularnego telewizyjnego programu „The Voice Kids” (na falach TVP2. Miały wówczas miejsce tak zwane „przesłuchania w ciemno”, i wtedy to Roksana mogła wykonać utwór autorstwa Beyonce pt. „Halo”, by dzięki temu przejść do następnego etapu, trafiając do drużyny prowadzonej przez sama Edytę Górniak.

Roksana zakwalifikowała się następnie do odcinków na żywo, docierając do finału mającego miejsce 24 lutego 2018. Zaśpiewała wówczas trzy sławne utwory, takie jak numer Prince’a pt. „Purple Rain” oraz utwór Edyty Górniak „To nie ja!”, by wykonać wreszcie własny singiel, pt. „Żyj”, zajmując pierwsze miejsce w głosowaniu dla telewidzów. W nagrodę Roksana podpisała kontrakt płytowy z firmą wydawniczą Universal Music Polska. 6 kwietnia 2018 na łamach serwisu YouTube ukazał się teledysk Roksany Węgiel do piosenki „Żyj”. 17 sierpnia wydała drugi singiel, zatytułowany „Obiecuję”[.

21 września 2018 została Roksana Węgiel ogłoszona przez TVP osobą reprezentującą Polskę w 16. już Konkursie Piosenki Eurowizji ld najmłodszych, który miał miejsce w Mińsku. Piosenką konkursową Roksany został utwór pt. „Anyone I Want to Be” napisany przez takich jak Maegan Cottone, Nathan Duvall, Peter Wallevik, Daniel Heløy Davidsen, , który w ciągu niecałych trzech tygodni został we wspomnianym serwisie odtworzony ponad dwa miliony razy. 25 listopada Roksana więc wygrała w finale konkursu, zdobywając łącznie 215 punktów, w tym 136 punktów od widzów (1. miejsce) i 79 punktów od jury (7. miejsce).

8 października premierę swą odnalazł singiel „Zatrzymać chwilę”, nagrany przez Roksanę Węgiel w duecie z Edytą Górniak, a to na potrzeby promocji filmu animowanego „Hotel Transylwania 3”. Również w tym filmie użyczyła głosu bohaterce imieniem Lucy. 1 grudnia miał premierę muzyczny singiel z piosenkarką Roksany w duecie z 4Dreamers i Zuzanną Jabłońską zatytułowany „Święta to czas niespodzianek”. Również w 2018 Roksana Węgiel mogła zaprezentować kolekcję ubrań „Roxie”, którą stworzyła wraz z marką odzieżową Reporter Young. 31 grudnia wystąpiła następnie podczas koncertu sylwestrowego pt. „Sylwester Marzeń z Dwójką” organizowanego w Zakopanem przez TVP2.

W styczniu 2019 Roksana Węgiel uzyskała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego, mianowicie do prestiżowego Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.

Ciekawostki o Roksanie Węgiel

  • Roksana jest pierwszą w historii reprezentantką Polski, która wygrała prestiżowy konkurs dla dzieci. Jak się jednak okazało, jej piosenka została „wygrzebana z szuflady”, bowiem miała zaśpiewać inny numer, podczas gdy nagle….zaśpiewała właśnie ten.
  • Jej historyczna wygrana na Eurowizji Junior, czyli na mińskiej scenie, została zasługą jej wystąpienia tamże z utworem „Anyone I Want To Be”, który skomponowali tacy jak Maegan Cotton, Nathan Duvall, Cutfather, Peter Wallevik i Daniel David, a słowa napisali Małgorzata Uściłowska, czyli Lanberry, oraz Patryk Kumór.
  • Prezes TVP Jacek Kurski złożył szczególne wyrazy gratulacji własnie dla sukcesu, jaki zdobyła Roksana Węgiel. „Gratuluję sukcesu Roksanie Węgiel. Jestem dumny jako prezes TVP, że osobiście zdecydowałem, aby to ona reprezentowała Polskę na Eurowizji” – powiedział portalowi wirtualnemedia.pl Kurski.
  • W momencie swego sukcesu, Roksana miała zaledwie 13 lat. Okazało się, że Polski nie sparaliżował strach, lecz popłynęła ona ze swoim przyrodzonym „flow” najdalej jak tylko mogła.
  • Najskrytszym marzeniem Roksany Węgiel jest wydanie swojego własnego longplay’u, z utworami, które sama napisze.
  • Roksana Węgiel podziękowała za sukces wszystkim ze swego otoczenia, rodzinie i przyjaciołom, lecz również Bogu.
  • Polka, śpiewając, przytulała na scenie reprezentantów innych krajów, którym nie udało się zdobyć głównej nagrody.

Cytaty Roksany Węgiel

„Chcę podziękować mojemu krajowi, całej Europie, moim tancerkom, mojej rodzinie, przyjaciołom i Bogu”

„Mam niepokorny stan
Czuję coraz mocniej dzień po dniu
Kiedy moje serce złapie rytm
Nie powiem stop, nie powiem stój
Chce unosić się na wietrze
Mogę być, tym kim zechce
Lecę tam gdzie nieznany ląd
Sięgam gdzie nie sięga wzrok

I just wanna scream at the top of my lungs
Shout it from the rooftop loud
I speak my heart and I know I can be
Anyone I want to be
Life’s never really black or white
There’s more to it than meets the eye
I speak my mind and now I know I can be
Anyone I want to be”.

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Serecki. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.