Piotr Marzec, czyli Liroy, przyszedł na świat 12 lipca 1971 roku w Busko Zdroju na Kielecczyźnie. Jest niezwykle popularnym muzykiem nurtu hip-hop, oraz posłem na Sejm.
Spis treści
Krótki życiorys Liroya
Piotr Marzec, czyli Liroy, przyszedł na świat 12 lipca 1971 roku w Busko Zdroju, miejscowości na Kielecczyźnie. Jest personą niezwykle popularną, a to ponieważ jest muzykiem nurtu hip-hop, a jednocześnie posłem na Sejm.
Gdy przeniósł się z rodzicami do Kielc, zamieszkał na osiedlu Sady. Wraz z matką i młodszą o 4 lata siostrą cierpiał z powodu alkoholizmu ojca. Uciekał z domu, później miał problemy z prawem, był w końcu w poprawczaku. W 1992 r. ukończył jednak szkołę średnią – technikum budowlane.
W efekcie jednak został świetnym muzykiem hip-hopowym, na koncie mając aż cztery Fryderyki. Jego płyty odnalazły milionowe rzesze odbiorców. Obecnie jest żonaty, mając czwórkę dzieci. Oprócz ławy sejmowej, w której aktualnie zasiada, Piotr Marzec jest człowiekiem udzielającym się tez charytatywnie.
Biografia rozszerzona Liroy’a
Ukończył technikum na kierunku roboty wykończeniowe. Muzyczne eksperymenty zaczynał już jako jedenastolatek. Liroyowi udawało się samemu rozwijać talent. Występował wówczas np. w kieleckim radiu, nawiązywał liczne kontakty z innymi, nielicznymi wówczas przecież twórcami hip-hopu. Dołączył do pierwszego składu typu break-dance, w Kielcach.
Pod koniec lat 80. występował jako DJ, w klubach i na zwykłych dyskotekach, również na ulicach. W 1991 roku wyjechał do Francji gdzie utworzył międzynarodowy zespół Leeroy & The Western Posse. Wraz z tym projektem występował między innymi we francuskich i niemieckich klubach. Sprowadzał do Polski magnetowidy. Po powrocie do kraju w 1992 roku zrealizował swoje pierwsze wydawnictwo, a to pod pseudonimem PM Cool Lee album „East On Da Mic”, czyli materiał, który nie obudził zainteresowania ani prasy, ani wydawców płytowych. Liroy kontynuował jednak działalność, grał koncerty w klubach. Zaczął także współpracę ze składem Wzgórze Ya-Pa 3. Wówczas przeniósł się wraz z żoną i dzieckiem do Gdyni.
Wkrótce zainteresowała się nim wytwórnia BMG Ariola Poland i w efekcie podpisał z nią kontrakt w październiku 1994 roku. 22 maja 1995 roku w postaci minialbumu „Scyzoryk” ukazał się TEN materiał. Tytułowy utwór został wielkim hitem. Powstał do przeboju teledysk. Hitem okazał się również jego numer „Scoobiedoo Ya”. W lipcu 1995 roku Liroy mógł zatem wystąpić na Marlboro Rock In Festival w Sopocie, gdzie zagrał też sławny amerykański rapera Ice-T.
W sierpniu 1995 ukazał się zestaw „Alboom”, czyli najlepiej sprzedająca się polska płyta hiphopowa w historii, do końca roku osiągając nakład ponad 400 tysięcy egzemplarzy. Złoty status album zyskał już w niecały miesiąc po debiucie. Rozpoczęła się intensywna trasa koncertowa artysty, choć trwająca zaledwie półtora miesiąca. Nagrywał dzięki temu później w Londynie i Nowym Jorku. W Gdyni tymczasem Liroy założył własną wytwórnię Def Noizz Records. Przyznano mu dwa Fryderyki za 1995 rok w kategoriach album roku – muzyka taneczna, oraz album za muzykę alternatywną. W sumie za sprawą swoich wydawnictw Liroy jest czterokrotnym laureatem prestiżowego Fryderyka.
Listopad roku 1996 oznaczał longplay Liroy’a zatytułowany „Bafangoo Cz.1”, który szybko pokrył się złotem. Artysta występował następnie w Polsce i za granicą. W Nowym Jorku został bardzo dobrze przyjęty, a to w legendarnym klubie CBGB’s.
Poza wydawaniem kolejnych płyt, Liroy zaangażował się również z początkiem nowego tysiąclecia w projekty filmowe. Zwykle były to jednak nieznaczne role. Olaf Lubaszenko na przykład zaprosił Liroya do napisania muzyki do popularnej komedii „Chłopaki nie płaczą”.
Liroy jako biznesmen: prowadzi wprawdzie własną wytwórnię płytową, ale także jest współwłaścicielem salonu tatuaży oraz dość popularnej firmy odzieżowej Def Life, która powstała w 2007 roku. Założył też w Filadelfii klub Liroy’s, gdzie może gościć znanych amerykańskich raperów. Zajmuje się ponadto odsłoną organizacyjną koncertów w Europie. W celach charytatywnych założył natomiast organizację Liroy Bank – celem jest pomoc utalentowanej młodzieży.
Obecnie jest posłem na Sejm RP.
Ciekawostki o Liroy’u
- Liroy jest czterokrotnym laureatem prestiżowego Fryderyka.
- Pochodzi z trudnej rodziny, w której ojciec miał problemy alkoholowe. Liroy dorastał na kieleckich Sadach, z którym to osiedlem długo był kojarzony. Początkowo nic nie wróżyło wielkiej kariery. Był młodzieńcem trudnym, uciekał z domu, był nawet chwilowo w poprawczaku.
- Podczas jednego z koncertów, w lipcu 1993 roku, w Kielcach, Liroy został aresztowany. Wtedy był już popularny w swoim mieście, a ten przykry incydent tylko uwiarygodnił go w oczach fanów hip-hopu.
- Ide – T po wspólnym występie z grupą Liroya określił polskiego twórcę mianem „original gangsta”, występ Polaka bowiem bardzo mu się podobał.
- Liroy ma na swoim koncie utwory z takimi gigantami jak Lionelem Richie, DJ-em Jasonem Nevinsem czy Ice-T. W Polsce nagrywał też z Kayah i jazzmanem Michałem Urbaniakiem.
Cytaty Liroy’a
„Ekhm..tu Kielce
Scyzoryk, Scyzoryk tak na mnie wołają
Ludzie spoza mego miasta pewnie oni rację mają
Bo ja jestem z Kielc i tak już zostanie
Czy chcesz tego czy nie
Zapamiętaj jedno
Że o Kielcach, o Kielcach ta historia
Mieście pełnym cudów brudów
Śmieci żuli, dziwek, ćpunów
Księży, uprzęży, sklepów pełnych węży boa
Wystarczy spojrzeć dookoła
Tego nie ma w podręcznikach i nie mówią o tym w szkołach
Że to miasto (hu!) to miasto (ha!)
Jest jak czynny kurwa wulkan
I coś w sobie kurwa ma
Jest dziwny niczym New York
I powabne jak nanana
A tak w ogóle moi mili
To ja jestem Liroy
Zupełnie mocny gość jak by nie było
Trochę ludzi mnie zna
Ale to nieważne (nie!)
To nie o to tu chodziło
Bo o jednym tak o jednym chcę powiedzieć wam
Że Kielce (Kielce) Kielce to jest to
Nie ma drugiej takiej nory
Więc dlatego kocham to
Jedyne unique mothafuckin fantastic
Miasto me wspaniałe i dumny jestem gdy
Scyzoryk, Scyzoryk tak na mnie wołają
Ludzie spoza mego miasta pewnie oni racje mają
Że Scyzoryk, Scyzoryk to równy gość
Jeśli w to nie wierzysz to wyp(…)dalaj”.
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Adrian Grycuk. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0 PL.