Kamil Wiktor Stoch przyszedł na świat w Zakopanem 25 maja 1987 roku. Jest polskim skoczkiem narciarskim. Jako zawodnik klubu KS Eve-nement Zakopane, jest reprezentantem Polski i czterokrotnym olimpijczykiem.
Spis treści
Krótki życiorys Kamila Stocha
Kamil Stoch jest polskim skoczkiem narciarskim pochodzącym z Zębu, urodzonym w 1987 roku w Zakopanem. Swoją przygodę z nartami rozpoczął, tu uwaga – w wieku swych trzech lat. Skakać zaczął już mając 9 lat, a już trzy lata później, czyli mając lat 12 w Garmisch-Partenkirchen zdobył Kamil Stoch mistrzostwo świata młodzików. 2004 był to tymczasm rok debiutu Stocha na zakopiańskim Pucharze Świata. Uplasował się wtedy dopiero na 49 pozycji. Natomiast w niecały rok później, za zajęcie 7. miejsca w Pregelato, zdobył Stoch swoje pierwsze pucharowe punkty. 23 stycznia 2011 roku w Zakopanem Kamil Stoch zdobył Puchar Świata, a w sezonie 2012/2013 został polski skoczek trzecim zawodnikiem klasyfikacji generalnej w ramach Pucharu Świata. Trzykrotnie był Stoch zawodnikiem startującym w Igrzyskach Olimpijskich: w 2006 odbył się jego start w Turynie, w 2010 roku z kolei w Vancouver, jednak zdecydowany i prawdziwy sukces przyniosły mu dopiero z kolei trzecie igrzyska rozegrane w 2014 roku, czyli w Soczi. Zdobył wówczas Stoch tytuł podwójny olimpijskiego mistrza, najpierw w konkursie indywidualnym na skoczni normalnej, następnie już w konkursie indywidualnym na skoczni dużej. Drużynowo, czyli wraz z Janem Ziobro, Piotrem Żyłą i Maciejem Kotem, wówczas to Polacy potrafili wywalczyć 4 miejsce w kolejności klasyfikacyjnej. W 2018 roku miały miejsce igrzyska olimpijskie w Pjongczang, wtedy to bowiem Stoch zdobył najlepszy bo złoty medal w lotach na dużej skoczni, ale i medal brązowy drużynowo – razem z Stefanem Hulą , Dawidem Kubackim i Maciejem Kotem.
Biografia rozszerzona Kamila Stocha
Kamil Stoch, jak pewnie wielu wie całkiem dobrze, jest na dzień dzisiejszy trzykrotnym indywidualnym mistrzem olimpijskim w skokach narciarskich – dwa tytuły zdobywał w roku 2014, natomiast jeden w 2018. Jest oprócz tego drużynowym brązowym medalistą olimpijskim z roku 2018, natomiast jako indywidualny mistrz świata mógł się tak tytułować już w roku 2013. Kamil Stoch jest oprócz tego zawodnikiem, któremu w 2017 roku udało się zdobyć mistrzostwo świata o charakterze drużynowym, poza tym dwukrotnie zdobywał drużynowo medalowy brąz – w 2013 i w roku 2015. W 2018 roku w związku ze swoim startem na mistrzostwach świata, został Stoch brązowym medalistą drużynowym, ale i indywidualnym srebrnym medalistą w skokach narciarskich. Poza tym Kamil Stoch to dwukrotny drużynowy wicemistrz świata juniorów z lat: 2004 i 2005.
Kamil Stoch że jest mistrzem skoków, udowodnił to już dość dawno. Oto zdobył dwukrotnie w swej karierze największe trofeum lotów narciarskich – Puchar Świata, popisał się bowiem w związku z tym znakomitymi oddanymi skokami w sezonach: 2013/2014 i 2017/2018.
Kamil Stoch ma na swym koncie rzecz jasna starty w Turnieju Czterech Skoczni, zostając zwycięzcą dwukrotnym. Zwyciężył też podczas imprezy o nazwie Raw Air 2018, a także w turniejach – Willingen Five 2018 oraz Planica 7 2018.
Zatem w karierze Kamila Stocha było i pozostaje całkiem owocnie. Na jego koncie, czyli na koncie odnotowanych startów, jak i startów w tym całkiem udanych, było i Letnie Grant Prix – Kamil Stoch został sklasyfikowany na drugim miejscu dwukrotnie wówczas – w roku 2010 i roku 2010, na trzecim znalazł się natomiast w roku 2016.
Nie sposób przy tym nie powiedzieć, że Kamil Stoch triumfował na Letnim Pucharze Kontynentalnym, jaki to odbył się w roku 2010. Ale to czubek góry lodowej, czyli coś widocznego, lecz i oznaczającego coś znacznie większego poniżej poziomu wody, ponieważ skoczek zdobył w sumie swej kariery dwadzieścia siedem medali zimowych i letnich mistrzostw Polski, w tym, co najważniejsze – zdobył Stoch zawrotna ilość dziesięciu medali złotych!
Kamil Stoch jest w zakresie uprawianej dyscypliny aktualnym rekordzistą Polski jeśli idzie o długość oddanego skoku narciarskiego, który wynosi mianowicie 251,5 metra, co też Stoch uczynił w 2017 roku w słoweńskiej Planicy.
To wszystko wzięte razem, od nowa przeliczone i podsumowane, chyba wystarczy, by poprzeć nominacje Kamila Stocha i jego zwycięstwo w Przeglądzie Sportowym, bowiem został według tegoż pisma najlepszym polskim sportowcem lat 2014 i 2017.
W sezonie 2017/2018 Kamil Stoch, co trzeba powiedzieć chyba na dowód i podsumowanie, odniósł zwycięstwa we wszystkich czterech konkursach Turnieju Czterech Skoczni – podczas jednej edycji tychże.
Ciekawostki o Kamilu Stochu
- Po raz pierwszy Kamil Stoch na podium Pucharu Świata stanął już 23 stycznia 2011, zwyciężył wtedy nie gdzie indziej, a w swym ukochanym, rodzinnym Zakopanem. Na trybunach rzecz jasna huczało, i wiele wskazywało na to, że oprócz pomyślnych wiatrów przychylność obecnych wtedy fanów była czynnikiem bardzo istotnym.
- Niewielu pewnie umie zliczyć wszystkie osiągnięcia Kamila Stocha. Warto zatem powiedzieć i podkreślić, iż w ramach Pucharu Świata Kamil Stoch zwyciężył w aż 31 konkursach i aż 57 razy stawał na podium.
- Cechuje Kamila Stocha, co ciekawe i ważne, bardzo wysoka estetyka w zakresie ułożenia ciała w trakcie trwania lotu, jak i przy samym jego lądowaniu, za które często otrzymywał polski skoczek wysokie oceny sędziowskie, w tym i te najwyższe, czyli punktowane okrągłą „20”.
- Kamil Stoch ze względu na całokształt osiągnięć jest kawalerem Medalu Holmenkollen oraz samego Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.
- Jako trzykrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch jest zdecydowanie najbardziej utytułowanym polskim sportowcem w dziejach startów polskich sportowców w zimowych igrzyskach olimpijskich, a natomiast jest trzecim najbardziej utytułowanym Polakiem pod względem zdobytych złotych medali na letnich jak i zimowych igrzyskach, bowiem ustępuje on w takiej klasyfikacji jedynie takim potęgom sportowym jak Robert Korzeniowski oraz Irena Szewińska.
Cytaty Kamila Stocha
„Ja też o tym myślałem i tym lepiej smakuje moment, w którym w końcu się tego doczekałem. Przez te wszystkie tygodnie od inauguracji w Wiśle starałem się odciągać złe myśli i zachowywać maksymalną cierpliwość, ale jestem tylko człowiekiem – to naturalne, że miewałem momenty, w których to wszystko mnie denerwowało. Trudno było mi wytłumaczyć sobie przyczyny, przez które nie udaje mi się osiągnąć maksimum tego, co bym chciał. Czasami to był jakiś mój błąd techniczny, innym razem szczęście. I myślałem sobie: „tak niewiele brakuje ci do dobrej dyspozycji, a wciąż coś umyka”. Sami wiecie najlepiej – bywało różnie. W niedzielę w Oberstdorfie wszystko wyszło już jak należy. Bardzo dobrze bawiłem się na skoczni, a do tego osiągnąłem pełnię satysfakcji, jeżeli chodzi o wynik.”
„Można pewnie układać jakieś taktyki, gdzie by tu oszczędzić siły, żeby wystarczyło na inny moment, ale to chyba bez sensu. Przepis na sukces jest taki, że robię codziennie to, co potrafię najlepiej. Cieszę się skokami, bo te sprawiają mi wciąż mnóstwo radości. Nie mam pojęcia, jak długo to potrwa, ale jeżeli na razie działa – to chyba dobrze.”
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Ailura. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0 AT.