Różne

George Stephenson

George Stephenson (1781-1848) był brytyjskim inżynierem, który jako pierwszy zaprojektował współczesną lokomotywę parową. Jest uważany za „ojca kolei parowych”.

George Stephenson – krótki życiorys

George Stephenson urodził się 9 czerwca 1781 roku w Wylam, w hrabstwie Northumberland w Anglii, jako drugi syn rolnika Roberta Stephensona i jego żony Mabel. Wychowywał się w biednej rodzinie i jako dziecko nie miał dostępu do edukacji. Zaczął pracować jako chłopiec na farmie, a później pracował jako górnik i robotnik w kopalni węgla.

Stephenson wykazywał jednak duży talent techniczny i samodzielnie uczył się mechaniki, a także zaczął pracować jako w kopalni węgla jako mechanik. W 1812 roku skonstruował swoją pierwszą lokomotywę parową, nazwaną „Blucher”, która była wykorzystywana właśnie w kopalni węgla.

W 1814 roku Stephenson został mianowany inspektorem maszyn w kopalni węgla Killingworth, gdzie pracował nad udoskonaleniem istniejących maszyn górniczych. W 1815 roku wynalazł specjalny typ lampy górniczej, która była bezpieczniejsza i bardziej skuteczna niż wcześniejsze modele.

W 1819 roku został poproszony o zaprojektowanie i budowę linii kolejowej między Stockton-on-Tees a Darlington w północnej Anglii. W 1825 roku zbudował pierwszą linię kolejową na świecie, która połączyła kopalnię węgla w Stockton z portem w Darlington. Linia ta wykorzystywała lokomotywy parowych zaprojektowane przez Stephensona, w tym słynną lokomotywę „Rocket”.

W latach 30. XIX wieku Stephenson był odpowiedzialny za budowę wielu innych linii kolejowych w Wielkiej Brytanii.

Zmarł 12 sierpnia 1848 roku w swoim domu w Chesterfield, w wieku 67 lat. Jego wkład w rozwój kolei był ogromny i uważa się go za jednego z największych inżynierów w historii.

Zobacz także

Fanów kolei zapraszamy do sklepu internetowego z gadżetami kolejowymi: KolejNaGadzety.pl – kup gadżety pkp i wiele więcej.