Beata Pawlikowska przyszła na świat w Koszalinie 11 czerwca 1965 roku. Jest polską podróżniczką, pisarką, ilustratorką książek, fotografem, tłumaczką i dziennikarką.
Spis treści
Krótki życiorys Beaty Pawlikowskiej
Beata Pawlikowska, urodziła się 11 czerwca 1965 r. w Koszalinie. Jest polską podróżniczką, pisarką, dziennikarką, tłumaczką oraz fotografem. Beata Pawlikowska podejmowała studia na anglistyce i hungarystyce, jednak nauki tej nie ukończyła. W 1990 r. Pawlikowska związała się z Polskim Radiem Koszalin – prowadziła wówczas kurs radiowy języka angielskiego na antenie. Następnie mogła tworzyć własną audycję o charakterze muzycznym. Dwa lata później Beata Pawlikowska zdecydowała się wyjechać do Londynu będąc tam korespondentem Polskiego Radia, współpracowała również z audycją „Tam-Tam” na falach radiowej Trójki. Po powrocie do Polski związała się z Radiem Kolor, w którym m.in. współprowadziła np. „Listę hitów dla emerytów”, która miała później swoją kontynuacje w III Programie Polskiego Radia nosząc tytuł: „Lista przebojów dla oldboyów”. W Trójce Beata Pawlikowska mogła poprowadzić także audycję „Internoc” oraz zastępować samego Marka Niedźwiedzkiego w „Liście przebojów Programu Trzeciego”. W 1994 r. dziennikarka wyszła za polskiego podróżnika, Wojciecha Cejrowskiego, który jednak po latach został unieważniony. W 1999 r. Beata Pawlikowska tymczasem rozpoczęła współpracę z Radiem Zet, w którym prowadziła swój autorski program o tematyce podróżniczej pt. „Świat według Blondynki”. To dzięki właśnie tej audycji Beata Pawlikowska mogła zostać nominowana do prestiżowej nagrody Grand Press. Swoje audycje podróżnicze dziennikarka tworzyła także na falach I oraz III Programu Polskiego Radia. Wspólnie z Krzysztofem Skibą prowadziła Pawlikowska również program telewizyjny „Podróże z żartem”. Od 2009 r. telewidzowie mogą ją spotykać w „Zagadkowej blondynce”. Beata Pawlikowska wydała również wiele książek na temat swoich podróży, m.in. „Blondynka w dżungli”, „Blondynka na czarnym lądzie”, „Blondynka w Meksyku” itp. Pisuje także swoje felietony na wspomniane tematy.
Biografia rozszerzona Beaty Pawlikowskiej
W 1990 roku Beata Pawlikowska rozpoczęła pracę w Radio Koszalin, gdzie na początku podejmowała się prowadzenia radiowego kursu języka angielskiego, a następnie – po przeniesieniu jej do Redakcji Muzycznej – autorską audycję muzyczną.
W 1992 r. Beata Pawlikowska wyjechała do Londynu, skąd przez dziewięć miesięcy mogła nadawać korespondencje muzyczne w ramach audycji „Tam-Tam” – da Programu Trzeciego Polskiego Radia.
W 1993 po powrocie do Polski Beata Pawlikowska rozpoczęła współpracę z Radiem Kolor, prowadząc tam też swoje własne audycje oraz – do spółki z Grzegorzem Wasowskim – „Listę hitów dla emerytów”.
Rok 1994 oznaczał dla Pawlikowskiej prowadzenie programu muzycznego „Be-bop-a-lula”, czyli na falach TVP1.
W 1995 mogła tymczasem powrócić do pracy w Programie III Polskiego Radia, gdzie kontynuowała cykl programowy prowadzony razem z Grzegorzem Wasowskim pod tytułem wówczas zmienionym, mianowicie „Lista przebojów dla oldboyów”. Prowadziła również swoją audycję „Internoc”. W latach 1995–1998, będąc „druhem zastępowym” poprowadziła cykl 7 wydań Listy Przebojów Programu Trzeciego.
W kwietniu 1999 roku Beata Pawlikowska rozpoczęła pracę w Radio Zet, gdzie przez pięć lat, czyli do września 2004 roku poprowadziła audycję poświęconą podróżom, a zatytułowaną „Świat według blondynki”. Był to, jak się wkrótce okazało, punkt wyjścia, ponieważ od października 2004 na antenie Programu I PR Pawlikowska poprowadziła program pod tytułem „Świat według Beaty Pawlikowskiej”, by jeszcze w grudniu 2005 powrócić do Radia Zet z audycją pod tytułem „Świat według blondynki”, którą następnie i ciągle do 20 marca 2016.
W 2002 roku Beatę Pawlikowską nominowano do nagrody Grand Press. W 2003 r. Pawlikowska zajęła I miejsce w dwóch kategoriach w ramach plebiscytu Media FM.net: mianowicie osobowość radiowa „Zdobywcy Eteru 2003” oraz w kategorii „Perełki radiowe”.
Na przełomie 2016-2017 roku Beata Pawlikowska prowadziła program pod tytułem „Blondynka w samo południe” w radiu Open.fm. Natomiast od września 2018 Pawlikowska prowadzi program w Radio Kolor „Blondynka w podróży”.
Beata Pawlikowska jest oprócz tego autorką przygodowego reality show pod tytułem „Zdobywcy” nadawanego w TVP2 (2004) i TVP1 (2005, wspólnie z Krzysztofem Wielickim), również audycji „Drzewo podróżnika” w coraz popularniejszym internetowym Radio Baobab. W latach 2007–2008 prowadziła wspólnie z satyrykiem i muzykiem Krzysztofem Skibą program „Podróże z żartem” w TVP2, a w 2009 również w TVP2 poprowadziła program „Zagadkowa blondynka”.
Pierwszą książkę Beata Pawlikowska napisała w wieku swych 18 lat, była to, jak sama się wyraziła„powieść z nurtu realizmu magicznego”, czytana następnie w odcinkach w Programu III Polskiego Radia. Przez kilka miesięcy w roku Pawlikowska podróżuje po świecie, głównie pokrajach Ameryki Południowej, gdzie może dokumentować wtedy życie autochtonów. Według Wojciecha Cejrowskiego, jako pierwsza w historii kobieta przeszła na piechotę przez „dżunglę świata najbardziej malaryczną” o nazwie Darien (na pograniczu Panamy i Kolumbii), co opisał właśnie Cejrowski w swej publikacji książkowej „Gringo wśród dzikich plemion”. Zgodnie z tą relacją Cejrowski i Pawlikowska zostali także pierwszymi ludźmi z Polski, którym udało się przebyć wspomniane Darien.
Beata Pawlikowska w sposób cykliczny opisuje odbyte przez siebie podróże w felietonach pisanych na zamówienie czasopism oraz w swoich publikacjach książkowych. Propaguje przy tym zasady odżywiana według zasad filozofii chińskiej – pięciu przemian.
Swoje książki Beata Pawlikowska ilustruje swoimi własnymi fotografiami i rysunkami. Oprócz tego pisała felietony dla takich tytułów jak „Głos Pomorza”, „Głos Szczeciński”, „Słowo Polskie – Gazeta Wrocławska”. Artykuły i zdjęcia Pawlikowskiej publikowane były także w wielu innych dziennikach i czasopismach, m.in. takich jak „Gazeta Wyborcza”, „Poznaj Świat”, „Playboy”, „Polityka”, czy „Rzeczpospolita”.
Została dwukrotną zdobywczynią (2001, 2002) I miejsca w konkursie Klubu Publicystyki Turystycznej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – za najlepsze publikacje typu reportaż zagraniczny, które opublikowano w Polsce.
W maju 2010 roku Beata Pawlikowska zdobyła nagrodę im. Magellana za „wytrwałe promowanie mody na podróżowanie”.
Współpracowała również jako tłumacz z wydawnictwem „Egmont” oraz programem Drugim TVP, tłumacząc tamże listy dialogowe głównie do dokumentalnych muzycznych produkcji filmowych. Współpracuje także z pismem o charakterze podróżniczym „National Geographic”.
W maju 2013 oprócz innych swych inicjatyw, Fundacja na Rzecz Ratownictwa Specjalistycznego z Wykorzystaniem Psów „Irma” przyznała właśnie Beacie Pawlikowskiej tytuł honorowego ambasadora fundacji.
Zatem Beata Pawlikowska to pewnie jedna z najsłynniejszych podróżujących blondynek na świecie. Jej książki osiągnęły nakład sprzedażowy już w wysokości ponad miliona egzemplarzy. Jest również, co ważne, dziennikarką radiową niezwykle czynną – prowadzi bowiem przecież autorską audycję w Radiu ZET „Świat według Blondynki”. Była związana, jak to zostało wspomniane, też m.in. z Radiem Kolor i Programem III Polskiego Radia. Pawlikowska dobrze spisała się również w roli prezenterki telewizyjnej reality show zatytułowanego „Zdobywcy” czy programu „Zagadkowa blondynka”. Jej całym światem są właśnie podróże. Pawlikowska wykonuje przy tym dużo fotografii. Przyznała nawet, że z aparatem nie rozstaje się. W wolnych chwilach lubi również malować, czytać czy gotować wegańskie potrawy.
Dla jednego z czasopism Beata Pawlikowska udzieliła wywiadu, w którym zwierzyła się, że jako hipiska w szkole średniej eksperymentowała z narkotykami, ubierała się ekstrawagancko i dużo marzyła o tym, co robi właśnie teraz, czyli o podróżach i pisaniu, czy po prostu dziennikarstwie. Beata Pawlikowska przy tym jest oryginałem sama w sobie, lecz należącym raczej do gatunku tych najbardziej pozytywnych, a przy tym – konsekwentnych.
Ciekawostki o Beacie Pawlikowskiej
- Jej szczególne zainteresowania dotyczą podróżowania, a zwłaszcza życia w Amazonii, tam też wielokrotnie się zdążyła się udać, a według sprawozdania z pierwszej ręki, czyli Wojciecha Cejrowskiego – jej byłego małżonka, Pawlikowska przeszła piechotą przez „najbardziej malaryczną dżunglę świata”.
- Jest ponadto Beata Pawlikowska pasjonatem dobrej diety, jak choćby diety ukierunkowanej według chińskiej filozofii pięciu przemian.
- Nie była wcale superpilną i dobrą uczennicą, co zdążyła powiedzieć ze szczerością nieukrywaną na łamach swej literatury. Była raczej osobą, której przyszło przeżyć w czasach szkolnych okres zdecydowanego buntu.
- Już w wieku swych 18 lat napisała Pawlikowska swoją pierwszą książkę.
- Studia na kierunku anglistyka podjęła, ale nie skończyła, natomiast w Radiu Koszalin prowadziła później kurs języka angielskiego.
Cytaty Beaty Pawlikowskiej
„Przychodziłam do klasy w piżamie albo kapeluszu zrobionym z nakładki na sedes. Wyrzucali mnie ze szkoły. Zaczęłam palić papierosy, uciekałam z domu – powiedziała dla magazynu „Zwierciadło”. – Ja byłam raczej hippie, nosiłam dużą złotą pacyfę, którą zrobiłam z koralików, sadziłam dęby, rozdawałam ludziom na ulicy róże. A jednocześnie piłam alkohol, paliłam, pociągały mnie narkotyki, bo cały czas próbowałam uciec od siebie.”
„Zawsze wybierałam to, czego pragnęłam tak bardzo, że wszystko inne stawało się nieważne. Rzuciłam studia, bo nie chciałam uczyć się na pamięć formułek jak w podstawówce. Nie założyłam rodziny, bo nigdy tego wystarczająco mocno nie pragnęłam – powiedziała w „Zwierciadle”.”
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Natalia Kaja Chmielewska. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.