Aktorzy

Witold Pyrkosz

Witold Pyrkosz

Witold Pyrkosz urodził się w roku 1926 w Krasnymstawie, zmarł w 2017 roku w Warszawie. Był polskim aktorem teatralnym, filmowym i dubbingowym. Był dwukrotnie żonaty, miał trójkę dzieci.

Krótki życiorys Witolda Pyrkosza

Zanim rozpoczął karierę artystyczną był intendentem w Centralnej Poradni Ochrony Macierzyństwa i Zdrowia Dziecka. Krakowską Wyższą Szkołę Aktorską ukończył w 1954 roku. Jego debiut aktorski przypadł na rok 1955, kiedy to zagrał na deskach kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego – zagrał tam Janka Topolskiego w sztuce „Lekkomyślna siostra”. Debiut filmowy przypadł natomiast na rok później, zagrał w filmie „Cień” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Przyjmował zarówno rolę dramatyczne, jak i komediowe, w których sprawdzał się znakomicie. Okazało się po latach, że to te komediowe przyniosły mu największą popularność. „Alternatywy 4”, gdzie zagrał znakomicie degenerata Balcerka, mieszkającego na czwartym piętrzy pod znanym adresem, nie inaczej było z popularnością filmu „Janosik”. Zarówno jeden jak i drugi film pozostają dziełami, gdzie wspaniale oddał kreacje granych bohaterów. Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością film „Vbank”, w którym zagrał speca od alarmów o pseudonimie Duńczyk, zaufanego i przyjaciela głównego bohatera Kwinto. Bohaterom udaje się dokonać skoku na bank człowieka nazwiskiem Kramer, który to niegdyś zdradził wymienionego wspólnika, skazując go na karę więzienia. Ten niezwykle udany film wyreżyserował Juliusz Machulski będąc jeszcze na swych studiach. Z postaci serialowych pamiętamy Witolda Pyrkosza również z filmu serialnowego „Dom”.

Udzielał się również jako aktor i reżyser kabaretu „Dreptak”. Karierę aktorską zakończył siedemnastoletnią grą w popularnym serialu „M jak miłość”, emitowanym na falach TVP2. Otrzymał „Telekamerę 2005” jako laureat kategorii „Najlepszy aktor”, natomiast w 2007 roku otrzymał „Złote spinki” za całokształt pracy artystycznej w plebiscycie Telekamery Tele Tygodnia 2007. A także otrzymał wiele innych nagród. Był oprócz gry aktorskiej radnym powiatu piasecznego w latach 1999 – 2006. Ze względu na postać, którą odgrywał w filmie „Janosik”, był honorowym obywatelem miasta Pyzdry. Zmarł w wieku 90 lat na zapalenie płuc.

Biografia rozszerzona Witolda Pyrkosza

Witold Pyrkosz przyszedł na świat w roku 1926 w Krasnymstawie. Zanim rozpoczął karierę artystyczną był intendentem, czyli odpowiadał za menu oraz skład jakościowy i ilościowy przygotowywanych przez kucharzy potraw w Centralnej Poradni Ochrony Macierzyństwa i Zdrowia Dziecka. Dostał się później na Krakowską Wyższą Szkołę Aktorską, którą ukończył w roku 1954. W roku natomiast 1955 zagrał na deskach kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego postać Janka Topolskiego, która to postać jest bohaterem sztuki „Lekkomyślna siostra”. Debiut filmowy przypadł natomiast na rok 1956, zagrał rolę „Malutkiego”, dowódce oddziału NSZ, w filmie sensacyjno – wojennym zatytułowanym „Cień”, w reżyserii Jerzego Kawalerowicza (na podstawie opowiadania pod tym samym tytułem pióra Aleksandra Ścibór Rylskiego, który także napisał scenariusz). Trzeba zaznaczyć, że Pyrkosz przyjmował zarówno rolę komediowe, jak i dramatyczne, w których sprawdzał się brdzo dobrze, o ile nie znakomicie. Po latach okazało się, że to jednak te komediowe przyniosły mu największe uznanie. „Alternatywy 4”, gdzie zagrał znakomicie poczciwego degenerata Balcerka, mieszkającego na czwartym piętrze pod znanym adresem, człowieka być może z marginesu, jednak rozumiejącego sprawy całkiem złożone. Wielką popularność przyniósł Witoldowi Pyrkoszowi serial filmowy „Janosik”, w którym zagrał dobrego zbója góralskiego – prawą rękę Janosika. Zarówno „Alternatywy 4” jak i film „Janosik”, pozostają dziełami, w których tak wspaniale oddał kreacje granych bohaterów, że przyjemnie rzucić okiem nawet dziś, czyli znacznie po latach. Wreszcie na szczególną uwagę jeśli chodzi o kreacje filmowe Witolda Pyrkosza zasługuje pewnie film sensacyjno – komediowy zatytułowany „Va banque”, w którym zagrał specjalistę od alarmów i zabezpieczeń bankowych o pseudonimie ”Duńczyk”, osobę zaufaną i przyjaciela głównego bohatera, ”Kwinto”. Bohaterom udaje się dokonać skoku na bank, którego właściciel to człowiek zły i wyrachowany, nazwiskiem Kramer, który to niegdyś zdradził wspólnika (głównego bohatera), skazując go na karę wieloletniego więzienia. Ten niezwykle udany film wyreżyserował Juliusz Machulski, i co interesujące – będąc jeszcze na swych studiach. Z postaci serialowych pamiętamy Witolda Pyrkosza również z filmu serialowego „Dom”. Wiele zawdzięcza Pyrkoszowi kabaret „Dreptak”, w którym udzielał się jako aktor i reżyser. W popularnym serialu „M jak miłość” grał siedemnaście lat, emitowany na falach TVP2 zdobył wierne grono telewidzów. Witold Pyrkosz otrzymał „Telekamerę 2005” będąc laureatem kategorii „Najlepszy aktor”, natomiast rok 2007oznaczał dla niego otrzymanie „Złotych spinek” za całokształt pracy artystycznej, a to w plebiscycie Telekamery Tele Tygodnia 2007. Był radnym powiatu piasecznego w latach 1999 – 2006 oraz honorowym obywatelem miasta Pyzdry. Zmarł w wieku 90 lat, w roku 2017, na zapalenie płuc.

Ciekawostki o Witoldzie Pyrkoszu

  • Palił papierosy przeszło 50 lat, i rzucił – udało mu się to dzięki temu, iż lekarz Pyrkosza przybliżył aktorowi zagrożenia związane z nałogiem, a głównym okazała się być astma, która może prowadzić do problemów z mową.
  • Gdy miał 37 lat pobrał się z wybranka serca, która miała wówczas.. 17 lat.
  • Uważał, że kobiety mają w aktorstwie łatwiej.
  • Cenił sobie wiejską tematykę, w której był obsadzany.
  • Uważał, że kluczem do sukcesu aktorskiego jest bezwstydność.
  • Zagrał 118 ról.

Cytaty Witolda Pyrkosza

  • (…) niedawno wydałem książkę i tam opisałem pewne spotkanie po latach z dziewczyną z mojej młodości. Ostatni raz widziałem się z nią w 1939 roku. A to było tak. Mieszkaliśmy w domach obok siebie. Pamiętam, że pożyczyłem jej książkę Chata wuja Toma, której już potem nie odzyskałem. Pewnego dnia, trzy lata temu zadzwonił do mnie telefon. I damski głos mówi do mnie – „Przepraszam, czy ja się dodzwoniłam do pana Pyrkosza?” Ja na to: – „Tak słucham panią?” I wtedy mnie olśniło: – „Kurcze pieczone, to ty mi nie oddałaś książki Chata wuja Toma!”. Rozpoznałem ją po głosie – przedziwna i śmieszna sprawa. Nadal utrzymujemy kontakt, choć ona mieszka w Australii. Co prawda książki do tej pory mi nie oddała, ale jeszcze się o to postaram! „Kobiety mają w aktorstwie łatwiej. Zwłaszcza, gdy są ładne, bo wtedy w młodości grają role amantek. A moja wnuczka jest bardzo ładna – bo podobna do dziadka! Natomiast ja grałem zawsze „brzydkie kaczątka”. Raz w Teatrze Ochoty byłem nawet gąsiorem w bajce pod tytułem Brzydkie Kaczątko…”
  • „Urodziłem się 24 grudnia 1926 roku. I mama, pojechała ze mną do Lwowa. Tam babka nasza przywitała nas i mówi: „Pokaż tego naszego wnuka”. Po czym zapytała się: „A więc gdzie on się urodził?”. Na co matka: „Urodził się w Krasnymstawie”, na to babka: „A gdzie to jest ta wieś Krasnystaw?!”, po czym dodała:”Wykluczone. On się nie urodził w żadnym Krasnymstawie. On się urodził we Lwowie!”.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem zdjęcia jest Jerzy Stalega. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.