Naukowcy

Stephen Hawking

Stephen William Hawking przyszedł na świat w Oksfordzie 8 stycznia 1942 roku. Zmarł 14 marca 2018 roku w Cambridge. Był światowej klasy brytyjskim astrofizykiem, był także kosmologiem czy wreszcie znawcą fizyki teoretycznej.

Biografia i życiorys Stephena Hawkinga

Kariera Stephena Hawkinga to przeszło 40 lat pracy. W tym czasie rozpatrywał zagadnienia rodzaju grawitacji kwantowej i zagadnienia na temat czarnych dziur. Razem z brytyjskim fizykiem i matematykiem nazwiskiem Roger Penros współpracował tak efektywnie, że Hawking został autorem pewnych twierdzeń, w tym dotyczących istnienia osobliwości w ramach znanej przecież już dość dobrze ogólnej teorii względności . Hawkingowi udało się poprowadzić teoretyczny dowód na fakt, iż czarne dziury emitują promieniowanie, które to właśnie od jego nazwiska jest zwane promieniowaniem Hawkinga.

Stephen Hawking był profesorem na kierunku matematyka i fizyka teoretyczna słynnej uczelni w Cambridge, tam też na przestrzeni lat 1979–2009 Hawking prowadził katedrę Lucasa (tą samą, którą dawniej obejmował sam Newton), wykładając również na popularnej uczelni w Pasadenie, w ośrodku: Kalifornijski Instytut Techniczny. Oprócz tego, Hawking był członkiem nie mniej słynnej Perimeter Institute for Theoretical Physics oraz Royal Society.

Stephen Hawking został odznaczony niezwykle wysokim Orderem Imperium Brytyjskiego, jak również brytyjskim Order of the Companions of Honouri. Rzecz jasna zaliczył również członkostwo w innych instytucjach, ponieważ był honorowym uczestnikiem samego Royal Society of Arts, jak również Papieskiej Akademii Nauk, ale i na przykład Royal Society for the Encouragement of Arts, Manufactures & Commerce, by ukoronować ten dorobek amerykańskim Medalem Wolności.

Publiczne wystąpienia Hawkinga wyniosły Hawkinga do rangi akademickiej sławy. Warto podkreślić, iż jego publikacja „Krótka historia czasu” została bestsellerem w „The Sunday Times”.

Stephen Hawking był chory nieuleczalnie, cierpiąc na stwardnienie zanikowe boczne, czyli chorobę, która przykuwając naukowca do wózka inwalidzkiego, na szczęście nie odebrając mu mocy umysłowych.

Zmarł w Cambridge 14 marca 2018 roku.

Ciekawostki o Stephenie Hawkingu

  • Jako młody człowiek Stephen Hawking był całkiem aktywny fizycznie, był na przykład w czwórce wioślarskiej na Oksfordzie, do tego uprawiał jazdę konną. Pewnego dnia jednak zaczął zauważać u siebie symptomy chorobowe, takie jak utrata równowagi. Zgłosił to służbie medycznej, która zdiagnozowawszy stwardnienie zanikowe boczne przewidywała, że chory odejdzie w ciągu najbliższych trzech lat, gdy on, tymczasem, dożył aż 76 lat. W ostatnich latach jednak porozumiewał się już tylko przy pomocy grymasu policzka, który był rozpoznawalny przez czujnik zamocowany na oprawce jego okularów.

Cytaty Stephena Hawkinga

„Jeśli kosmici odwiedzą nas kiedykolwiek, myślę, że skutki mogą być podobne, jak w przypadku odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Jak wiadomo, wydarzenie to okazało się niezbyt pomyślne dla rdzennych mieszkańców tego kontynentu. Wystarczy nam zresztą przyjrzeć się samym sobie, aby dojść do wniosku, że inteligentne życie może w swym rozwoju przybrać postać, z jaką wolelibyśmy się raczej nie spotkać.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Intel Free Press. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Stephen_Hawking
  • https://www.biography.com/people/stephen-hawking-9331710
  • https://www.space.com/15923-stephen-hawking.html
  • https://www.goodreads.com/author/quotes/1401.Stephen_Hawking