Aktorzy Piosenkarze

Patrick Swayze

Patrick Swayze

Patrick Swayze, urodził się w Houston 18 sierpnia 1952 roku. Zmarł w Los Angeles 14 wrześnie 2009 roku. Był amerykańskim aktorem filmowym, piosenkarzem, tancerzem, choreografem.

Krótki życiorys Patrica Swayze’go

Patrick Swayze – słynny aktor urodzony 18 sierpnia 1952 r. w Houston. Był amerykańskim aktorem filmowym, również piosenkarzem, sprawnym tancerzem, jak i choreografem. Był jednym z pięciorga dzieci matki tancerki i ojca inżyniera chemicznego roślin. W szkole średniej rozpoczął karierę sportowca, w czym jednak przeszkodził mu bardzo poważny uraz kolana i w rezultacie było to zagrożenie amputacją. Jako tancerz mógł zadebiutować w wieku 18 lat w popularnym spektaklu „Disneyland na paradzie”. W 1975 r. wystąpił wreszcie na Broadwayu, zyskał wówczas popularność dzięki odegranej roli w „West Side Story”. Jako aktor zasłynął dzieki miniserialowi ABC „Północ-Południe”. Najbardziej znany jest po dziś dzień dzięki kreacji instruktora tańca w produkcji „Dirty dancing” (z 1987 roku), za którą zdobył ważną nominację, ponieważ do Złotego Globu. Kolejną taką nominację dostał Swayze za rolę w filmie „Uwierz w ducha”. W 2008 zdiagnozowano u aktora nowotwór trzustki. Zmarł 14 września 2009 r. w Los Angeles.

Biografia rozszerzona Patricka Swayze’go

Był Jednym z pięciorga dzieci inżyniera chemicznego roślin i tancerki, bowiem miał jeszcze dwóch młodszych braci i dwie siostry. Zanim poszedł do szkoły średniej, chciał zostać zawodowym żołnierzem lub strażakiem. Był dzieckiem bardzo aktywnym i zdyscyplinowanym. Rodzice pokładali w nim swe wielkie nadzieje, lecz bez przesady. W szkole średniej natomiast zapowiadał się świetnie jako sportowiec, w czym aktywnie wspierał go ojciec, do momentu, w którym okazało się, że pozornie niegroźna kontuzja została poważnym urazem kolana, grożącym amputacją. Przeszedł zatem wkrótce bardzo skomplikowany zabieg medyczny, jakkolwiek udany, to Patrick musiał po nim na nowo mozolnie uczyć się poruszania, by po wielu miesiącach dojść do pełnej aktywności. Pomógł mu w tym taniec, którgo to uczył się kolejno w Houston Jazz Ballet Company, Harkness Ballet Theater School, później w nowojorskim Joffrey Ballet School czy wreszcie w Eliot Feld Ballet Company. W wieku osiemnastu lat mógł następnie zadebiutować na scenie, a to jako książę zakochany w Królewnie Śnieżce, czyli w spektaklu „Disneyland na paradzie” („Disneyland on Parade”). Wkrótce został całkowicie profesjonalnym tancerzem, podróżującym po USA ze znanym zespołem baletowym Buffalo Ballet Company.

Jako tancerz debiutował mając 18 lat, sztuką wykonywaną wtedy przez Swayze’go był spektakl „Disneyland na paradzie”. Rok 1975 roku oznacza w biografii artysty jego występ na Broadwayu, zyskał wtedy popularność za sprawą roli w sztuce zatytułowanej „West Side Story”. Jako aktor natomiast zasłynął odegraną rolą w miniserialu ABC pt. „Północ-Południe”. Najbardziej znany został jednak dzięki kreacji instruktora tańca w produkcji już pewnie kultowej, pod tytułem „Dirty dancing” (z roku 1987), za sprawą której otrzymał nominację do Złotego Globu. Kolejną nominację dostał za swą kreacje w filmie zatytułowanym „Uwierz w ducha”. W 2008 zdiagnozowano u aktora zaawansowany nowotwór trzustki.

Zmarł 14 września 2009 r. w Los Angeles.

Ciekawostki o Patrick’u Swauze’m

  • Wszystkie sceny taneczne w filmie pt. „Dirty Dancing” Patric Swayze wykonywał sam. Swayze nie zgodził się wykorzystanie do tych scen dublera, co okazało się być karkołomne, gdyż podczas kręcenia słynnej sceny na pniu kilka razy upadł! W rezultacie ze spuchniętym kolanem, z którym miał poważne problemy już wcześniej, aktor wylądował w szpitalu.
  • W 1991 roku został w rankingu magazynu „People” wybrany Najseksowniejszym Żyjącym Mężczyzną, jednocześnie został zaliczony do 50 Najpiękniejszych ludzi na świecie.
  • Pech prześladował nogi aktora – 9 maja 1997 roku w wypadku na koniu Swayze złamał obydwie nogi i zerwał aż cztery ścięgna ramienia. Było to podczas kręcenia filmu pt. „Listy od zabójcy”. Niezbędne wówczas okazało się umieszczenie w kości udowej stabilizującego pręta tytanowgo.
  • Patrick Swayze wystąpił w teledysku grupy Toto, w numerze „Rosanna” praz zespołu Ja Rule, mianowicie w wideo do utworu „The Reign”.
  • Oferowano aktorowi rolę Johna Kimble’a popularnym jak się okazało w filmie „Gliniarz w przedszkolu”, czego się jenak nie podjął.
  • Kultowa już dzisiaj kwestia Patricka Swayze, czyli „Nikt nie posadzi Baby w kącie” znalazła się na liście 100 najlepszych motywów filmowych w historii kina, którą to ogłasza Amerykański Instytut Filmowy.
  • Na szczególna uwagę zasługują do dnia dzisiejszego romanse Patrica Swayze’go. Według dobrze poinformowanych źródeł, musiał chętne do romansu kobiety utrzymywać na dystans, cierpiąc na tak zwaną plage urodzaju, która to charakteryzuje się nadmiarem (w przeciwieństwie do plagi nieurodzaju). Swayze’go życie w tej dziedzinie odbywało sie etapami. Był to na przykład etap szczególnego zainteresowania aktora partnerkami czarnoskórymi, czy tez białymi o słowiańskich rysach twarzy. Plotki na ten temat należały do codzienności Los Angeles.

Cytaty Patricka Swayze’go

„Utrzymuję moje serce i duszę oraz ducha otwartego na cuda.”

„Próbuję się zamknąć i pozwolić moim aniołom przemówić do mnie i powiedzieć, co mam robić.”

„Posunę się tak daleko, by stwierdzić, że palenie miało coś wspólnego z rakiem trzustki.”

„Im dłużej trwa twoje życie, tym więcej w nim śmierci.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Alan Light. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.