Sportowcy

Michael Phelps

Michael Fred Phelps przyszedł na świat w Baltimore 30 czerwca 1985 roku. Jest amerykańskim pływakiem, 23-krotnym mistrzem olimpijskim, 26-krotnym mistrzem świata. Ponadto jest mistrzem świata na krótkim basenie, do tego wielokrotnym rekordzistą świata.

Biografia i życiorys Michaela Phelpsa

Michael Phelps zadebiutował w 2000 roku na igrzyskach olimpijskich w Sydney. Miał wówczas 15 lat. Został dzięki temu w ekipie USA najmłodszym reprezentantem olimpijskim. Już w 2001, na 200 metrów stylem motylkowym, zdobył pierwszy medal w karierze – na mistrzostwach świata w Fukuoce. Lecz był to zaledwie początek wielkości.

W 2003 roku odbyły się mistrzostwa świata w Barcelonie, wówczas Michael Phelps zdobył aż 4 złote medale i 2 srebrne, bijąc zawrotnie aż 3 rekordy świata, zarówno indywidualnie, jak i w sztafecie. Natomiast w 2004 roku w Indianapolis, czyli podczas mistrzostw świata, na krótkim basenie, Phelps zdobył złoto dystansu 200 m stylem dowolnym. Gdy miał jeszcze 19 lat, odbyły się igrzyska olimpijskie w Atenach – ustanowił wówczas rekord świata i 3 rekordy olimpijskie, zdobywając 8 medali, spośród których 6 złotych i 2 brązowe. Następnie Michael Phelps mógł rozpocząć treningi pod szyldem Uniwersytetu Michigan, w sekcji „Club Wolverine”. Nadeszły wkrótce Mistrzostwa Świata na długim basenie w roku 2005 – w kanadyjskim Montrealu. Występ przyniósł mu 5 medali, z czego 1 srebrny i aż 4 złote. Nadszedł w końcu rok 2007, kiedy to w Melbourne odbyły się Mistrzostwa Świata na długim basenie, przynosząc zaledwie 22-letniemu pływakowi 7 złotych medali, bijąc przy tym 5 rekordów świata! Nie był to jednak koniec, choć mógł być, zważywszy na dokonania. Tymczasem Michael Phelps w 2008 na igrzyskach w Pekinie zdobył 8 złotych medali – przechodząc automatycznie do historii. Nie powtórzył już tego wyczynu, ani nie pobił, mimo że wystartował w 2016 roku w Rio de Janeiro, zdobywając sześć medali. Zakończył karierę tego samego roku.

Ciekawostki o Michaelu Phelpsie

 • Już w wieku 7 lat zaczął pływać.
 • Zaczął pływać, gdy wykryto u niego nadpobudliwość psychoruchową (ADHD).
 • Na igrzyskach olimpijskich zadebiutował w Sydney w 2000 roku, miał wtedy zaledwie 15 lat. Stał się wówczas najmłodszym reprezentantem olimpijskiej ekipy Stanów Zjednoczonych.
 • Podczas kwalifikacji do mistrzostw świata, udało mu się zostać najmłodszym w historii pływakiem, ponieważ pobił rekord świata: miał 15 lat i 9 miesięcy.
 • Sześciokrotnie został wybrany najlepszym pływakiem na świecie, kolejno w: 2003 r., 2004 r., 2006 r., 2007 r., 2008 r. i 2009 roku.
 • Phelps przystąpił do programu „Project Believe”, który opracowało USADA, czyli Amerykańska Agencja Antydopingowa, także dołączył do programu „My Victory”, który jest kampanią również medialną, mającą za zadanie informować młodzież o skutkach brania dopingu.

Cytaty Michaela Phelpsa

„Sądzę, że wszyscy sikają do basenu. To naturalne dla pływaków. Spędzamy w basenie po kilka godzin, naprawdę nie chce nam się wychodzić. Po za tym chlor to unieszkodliwia.”

„Kiedy śpię, czasami dosłownie śnię wyścig od startu do mety. Kiedy indziej, gdy zapadam w sen, wyobrażam sobie to, co chcę osiągnąć: skok, wślizg do wody, ruchy, cykle, podejście do ściany, dotknięcie ściany, wyłączenie zegara, nawrót i płynięcie z powrotem tak wiele razy, ile trzeba do ukończenia wyścigu.”

„Był w moim życiu moment, w którym zdałem sobie sprawę, że nie chcę już dalej żyć. My, olimpijczycy, przez cztery lata trenujemy i przygotowujemy się do igrzysk. Po ich zakończeniu przychodzi zagubienie. Nie wiesz, co ze sobą zrobić, gdzie pójść i z kim porozmawiać. To bardzo powszechne.”

Źródła

 • Zdjęcie
  • Fernando Frazão/Agência Brasil
 • Treść
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Michael_Phelps
  • https://www.biography.com/people/michael-phelps-345192
  • https://www.thefamouspeople.com/profiles/michael-phelps-5249.php
  • https://www.britannica.com/biography/Michael-Phelps

Zobacz także