Matka Teresa z Kalkuty (właśc. Agnes Gonxha Bojaxhiu) – przyszła na świat 26 sierpnia 1910 roku w Skopje, w ówczesnej Jugosławii, dzisiejszej Macedonii. Zmarła 5 września 1997 w Kalkucie w Indiach. Była zakonnicą, założycielką zgromadzenia Misjonarek Miłości, laureatką Nagrody Templetona oraz Pokojowej Nagrody Nobla z roku 1979. Matka Teresa jest świętą Kościoła katolickiego. Laureatka przede wszystkim ludzkich serc.
Spis treści
Matka Teresa z Kalkuty
Przeczytaj artykuł:
Św. Matka Teresa z Kalkuty – życiorys, ciekawostki, informacje
Krótki życiorys Matki Teresy z Kalkuty
Matka Teresa z Kalkuty (właśc. Agnes Gonxha Bojaxhiu) urodziła się w Skopje 26 sierpnia 1910 roku w dzisiejszej Macedonii. Misjonarką postanowiła zostać już w wieku dwunastu lat. W wieku lat osiemnastu wstąpiła do Instytutu Błogosławionej Dziewicy Maryi. 24 maja 1931 roku złożyła śluby zakonne. Przyjęła imię Teresa. Kongregację Misjonarek Miłości założyła w drugiej połowie lat 40., czyli kongregacje, która status zakonu uzyskała w 1956 roku. Zakon w swym założeniu miał nieść pomoc przede wszystkim chorym nieuleczalnie, inwalidom, trędowatym, niewidomym oraz osobom niepełnosprawnym w ogóle. Jakkolwiek inicjatywa narodziła się i istniała początkwo w Indiach, to z czasem powstało około 50 domów na całym świecie, a zakres został poszerzony przykładowo o opiekę nad opuszczonymi dziećmi. W związku natomiast z plagą AIDS zakon wyszedł naprzeciw potrzebom czasów i założył ośrodki dla chorych na tą śmiertelną chorobe. Działalność Matki Teresy to 45 intensywnych lat. Swą popularnośc zyskała w latach siedemdziesiątych XX wieku. Została bardzo rozpoznawalną obrończynią bezbronnych i biednych. Pojawiły się szerzej jej biografie i książki opisujące jej inicjatywy. Rok 1979 oznaczał dla Matki Teresy otrzymanie prestiżowej Pokojowej Nagrody Nobla. Rok 1980 był z kolei naznaczony indyjskim orderem Bharat Ratna, który otrzymała w nagrodę za całokształt inicjatyw humanitarnych. Działalność Misjonarek Miłości systematycznie powiększała ilośc placówek oraz jakość usług, w ten sposób w 1997 roku, czyli w momencie śmierci Matki Teresy, misjonarki obsługiwały aż 610 misji w 123 krajach, w tym również jadłodajnie, szkoły, programy wspierające dzieci i rodziny, domy dziecka.
Biografia rozszerzona Matki Teresy z Kalkuty
Matka założycielka
Matka Teresa, czyli po pierwsze zakonnica, założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłości, beatyfikowana przez Kościół Katolicki. Już w wieku dwunastu lat postanowiła zostać misjonarką, aby wstąpić do Instytutu Błogosławionej Dziewicy Maryi w wieku lat osiemnastu. Śluby zakonne złożyła 24 maja 1931 roku, przyjmując imię Teresa. W drugiej połowie lat 40 założyła Kongregację Misjonarek Miłości, która w 1956 roku uzyskała status zakonu. Założeniem zakonu było niesienie pomocy przede wszystkim nieuleczalnie chorym, ale i inwalidom, w tym niewidomym, trędowatym, czy w ogóle niepełnosprawnym. Nie tylko w samych Indiach, bowiem i w wielu innych krajach dzięki inicjatywie Matki Teresy powstało około 50 domów, których zadaniem było na przykład niesienie pomocy opuszczonym dzieciom. Zakon poszedł też z duchem czasów, a ze względu chociażby na powstanie w 1985 roku w USA pierwszego w historii świata ośrodka dla chorych na AIDS.
Osiągnięcia globalne
Matka Teresa prowadziła hospicja dla umierających, ubogich, chorych i sierot przez ponad 45 lat. Już lata siedemdziesiąte oznaczały dla niej popularność w świecie, była znana jako obrończyni biednych i bezbronnych. Doczekała się za sprawą swej działalności licznych ekranizacji biograficznych oraz książek. W 1979 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, a rok później najwyższe indyjskie odznaczenie państwowe – order Bharat Ratna – w nagrodę za całokształt pracy humanitarnej. Działalność Misjonarek Miłości systematycznie rozwijała się, w ten sposób w roku jej śmierci w 1997 obsługiwały aż 610 misji w 123 krajach (do placówek należały hospicja m.in. dla zarażonych trądem i gruźlicą, domy dla zakażonych wirusem HIV oraz cierpiących na AIDS, w tym również jadłodajnie, programy wspierające dzieci i rodziny, domy dziecka i szkoły).
Ciekawostki o Matce Teresie z kalkuty
- W 1979 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.
- Zmarła na atak serca w Kalkucie.
- Podczas wizyty w Polsce w roku 1996, polskie dzieci uhonorowały Ją Orderem Uśmiechu.
- W roku 1993 otrzymała doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Cytaty Matki Teresy z Kalkuty
„Głęboka tęsknota za Bogiem i odtrącenie – pustka, brak miłości, brak zapału. Ratowane dusz nie ma żadnego uroku. Niebo nic nie znaczy – módl się za mnie, bym – mimo tego wszystkiego – ciągle mogła się do Niego uśmiechać.”
„Jezus Cię kocha. Jeśli chodzi o mnie, odczuwam pustkę – tak głęboką, że gdy patrzę, nie widzę nic, a gdy słucham, nic nie mogę usłyszeć.”
„Bardzo często pytają mnie, kiedy znikną głód i ubóstwo na świecie, a ja odpowiadam: „Kiedy ty i ja zaczniemy się dzielić. Im więcej mamy, tym mniej dajemy; im mniej mamy, tym więcej możemy dać”.”
„Jeśli czynisz dobro, oskarżą cię o egocentryzm – czyń dobro mimo wszystko.”
Książka o Matce Teresie z Kalkuty
„Matka Teresa. Wszystko zaczęło się w mojej ziemi” jest pozycją autorstwa Cristiany Siccardi, która pokazuje kim właściwie była zmarła w roku 1997 Matka Teresa.
Autor zdjęcia Matki Teresy z Kalkuty: Manfredo Ferrari