Różne

Małgorzata Walewska

Małgorzata Walewska

Małgorzata Walewska przyszła na świat w Warszawie 5 lipca 1965 roku. Jest polską śpiewaczką, wykonującą utwory mezzosopranem.

Krótki życiorys Małgorzaty Walewskiej

Małgorzata Walewska jest polską śpiewaczką, mezzosopranistką. W 1994 r. zdołała ukończyć z wyróżnieniem warszawską Akademię Muzyczną, w klasie nie kogo innego, a samej prof. Haliny Słonickiej, zdobywając już wówczas, czyli w trakcie studiów, swe pierwsze nagrody na konkursach międzynarodowych, między innymi we Wrocławiu, ale i w takich miejscach jak Las Palmas. W 1991 r. Małgorzata Walewska rozpoczęła systematyczną współpracę z warszawskim Teatrem Wielkim. 

Jest śpiewaczką nie tylko wybitną, bo i interesującą z punktu widzenia samej jej osobowości. Zaznacza się zwłaszcza w rysie Małgorzaty Walewskiej swoista olbrzymia i niczym nie zagrożona pasja w wykonywaniu utworów. Pewnie to właśnie dzięki temu, w zestawieniu brytyjskiego słynnego tygodnika Time w 1999 roku Małgorzata Walewska została zaliczona do grona dziesięciu najsławniejszych Polaków, jako „jedna z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie.“ Oprócz tego trzeba dodać i podkreślić, iż w konkursie Perły Polskiej Gospodarki 2008r. została Walewska uhonorowana Perłą Honorową za krzewienie kultury Polskiej w świecie.

Biografia rozszerzona Małgorzaty Walewskiej

Już w trakcie studiów na Akademii Muzycznej w Warszawie zdobywała pierwsze nagrody na konkursach międzynarodowych, między innymi w Las Palmas czy też w Warszawie. W 1991 rozpoczęła pracę w warszawskim Teatrze Wielkim. Natomiast w latach 1996–1998 Małgorzata Walewska występowała na deskach Staatsoper w Wiedniu.

Ma na swym koncie do dziś występy w wielu miejscach operowych takich jak teatry europejskie i amerykańskie. Do miejsc takich należy chociażby madrycki Teatro Real, lizboński Teatro Nacional de Dsao Carlos, ateński Teatr Herodion, Baltimore Opera, Washington National Opera, Gaz Opera, czy też helsińska Fińska Opera Narodowa oraz wiele innych miejsc o takim formacie w świecie, do których można jeszcze dodać na przykład Grand Theatre Luxemburg, Opera Las Palmas de Gran Canaria, Opera Krakowska, San Francisco Opera, Seattle Opera czy też rzymski Teatro dell’Opera do Roma.

Do największych sukcesów Małgorzaty Walewskiej zaliczają się liczne prestiżowe występy, jak między innymi rola tytułowa w słynnej operze Georges’a Bizeta „Carmen”, również jako Dalila w sztuce „Samson i Dalila”, rola Azuceny w operze Giuseppe Verdiego „Trubadur”, wdzięczna rola Mamki jako odtwórczyni w sztuce Richarda Straussa zatytułowanej „Kobieta bez cienia”; również do historii przeszła rola hrabiny w sztuce Piotra Czajkowskiego pt. „Dama Pikowa”.

Małgorzata Walewska śpiewała ponadto u boku niezapomnianych artystów jak Placido Domingo, Luciano Pavarotti, Luis Lima, Simon Estes, Thomas Hampson, Bernhard Weikl, Gary Guthman czy Edita Gruberova.

Rok 2016 zaznaczył się w karierze Małgorzaty Walewskiej rolą Wdowy na deskach realizujących opere Władysława Żeleńskiego „Goplana” w warszawskim Teatrze Wielkim – w kategorii „utwór odkryty na nowo” produkcja została nagrodzona tym prestiżowym tytułem w konkursie International Opera Awards 2017. Rzecz jasna to jeszcze nie wszystko, ponieważ sezon 2017/2018 zaznaczył się w karierze Małgorzaty Walewskiej rolą na przykład matki Mojżesza w sakralnej operze „Mojżesz”A. Rubinsteina, czy też rolą Panny Quickly w Operze w Kolonii – w sztuce „Falstaffie”.

Przede wszystkim jednak Małgorzata Walewska jest wspaniałym pasjonatem opery, który potrafi wraz z rodzina zasiąść w loży widzów by następnie uronić wspólnie sporo łez za sprawą szczerego i nieukrywanego poruszenia spektaklem. Przy tym nie brakuje wywiadów w mediach, gdzie dowiadujemy się o Walewskiej naprawdę wiele, jak choćby to, iż jest ona skora do stawiania spraw zdecydowanie i jasno, będąc poniekąd typem ryzykantki, lecz szczęśliwie w ramach zdrowego rozsądku.

Ciekawostki o Małgorzacie Walewskiej

  • Zestawienie amerykańskiego tygodnika „Time” z roku 1999 zaliczyło Walewską do grona prestiżowej dziesiątki najsławniejszych Polaków jako „jedna z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie”.
  • W konkursie „Perły Polskiej Gospodarki 2008” Małgorzatę Walewską uhonorowano „Perłą Honorową” w związku z krzewieniem kultury polskiej na świecie.
  • W 2016 Małgorzatę Walewską odznaczono Złotym Medalem Zasłużonym Kulturze Gloria Artis.
  • Od 16 października 2010 Małgorzata Walewska jest członkiem Honorowego Komitetu Rozwoju Centrum Onkologii Ziemi Lubuskiej im. św. Jana z Dukli.
  • Od 2014 Małgorzata Walewska zasiada w jury programu zatytułowanego „Twoja twarz brzmi znajomo”, stąd też kolejno przez trzy lata otrzymywała Walewska nominacje do Telekamery „Tele Tygodnia”, kategorią której był z oczywistych względów „Juror”.
  • Od 2015 Małgorzata Walewska pełni funkcję dyrektora artystycznego odbywającego się w Nowym Sączu Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

Cytaty Małgorzaty Walewskiej

„Często przed wyjściem na scenę ma się nerwową chrypkę z lęku, że coś nie wyjdzie. Staram się robić ćwiczenia na koncentrację i na utrzymanie organizmu w dobrej kondycji. Ćwiczę jogę. Nie umiem co prawda założyć nóg na głowę, ale to nie jest mi potrzebne. Choć… we współczesnej operze reżyserzy mają tak różne wymagania, że taka umiejętność może nawet by się przydała.”

„Nie chodzi o to, żeby muzykę odtwarzać. Chodzi o to, aby znaleźć siebie w danej roli, żeby każdemu słowu nadać indywidualny sens. Zastanowić się, co każde ze słów znaczy dla mnie prywatnie. Elementy dzieła muzycznego wyznaczają nam ramy, w których możemy się ze swoimi emocjami poruszać.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Jarosław Kruk. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie warunków GNU Licencji Wolnej Dokumentacji.