Piosenkarze

Leonard Cohen

Leonard Cohen

Leonard Norman Cohen przyszedł na świat w Montrealu 21 września 1934 roku. Zmarł w Los Angeles 7 listopada 2016 roku. Był kanadyjskim poetą, pisarzem i piosenkarzem tworzącym piosenki autorskie oraz folk rock.

Krótka biografia Leonarda Cohen’a

Leonard Norman Cohen (21 września 1934 – 7 listopada 2016 r.) był kanadyjskim piosenkarzem i tekściarzem, poetą i powieściopisarzem. Jego praca dotyczyła religii, polityki, izolacji, seksualności i związków romantycznych. Dzięki temu Cohen został wprowadzony do kanadyjskiej Music Hall of Fame, kanadyjskiej galerii sław piosenek i galerii sław rock and rolla. Został odznaczony Orderem Kanady, najwyższego cywilnego odznaczenia narodu. W 2011 roku Cohen otrzymał nagrodę Prince of Asturias za literaturę i dziewiątą nagrodę Glenna Goulda.

Cohen kontynuował karierę jako poeta i powieściopisarz w latach 50. i na początku lat sześćdziesiątych. Karierę muzyczną rozpoczął dopiero w 1967 roku, w wieku 33 lat. Po jego pierwszych dokonaniach („Songs of Leonard Cohen” z 1967 roku), pojawiły się kolejne trzy albumy z muzyką ludową: „Songs from a Room” (1969), „Songs of Love i Hate” (1971) i „New Skin for Old Ceremony” (1974). Jego nagranie z 1977 roku „Death of a Ladies 'Man” zostało napisane i wyprodukowane przez Phila Spectora, co było odejściem od poprzedniego minimalistycznego brzmienia Cohena. W 1979 r. Cohen powrócił z bardziej tradycyjnymi ostatnimi utworami, które łączyły jego akustyczny styl z jazzem i wpływami orientalnymi i śródziemnomorskimi. Być może najsłynniejsza piosenka Cohena „Hallelujah”, została utworem po raz pierwszy wydanym na jego albumie „Various Positions” w 1984 roku. „I’m Your Man” z 1988 roku oznaczał powrót Cohena do syntezowanych produkcji i pozostaje jego najpopularniejszym albumem. W 1992 roku Cohen wydał kolejną płytę, „The Future”, która zawierała mroczne teksty i odniesienia do niepokojów politycznych i społecznych.

Cohen powrócił do muzyki w 2001 roku wraz z wydaniem „Ten New Songs”, który to album był hitem w Kanadzie i Europie. Jego jedenasty album, „Dear Heather”, wyszedł z kolei w 2004 roku. Po udanym cyklu tras w latach 2008-2013, Cohen wydał trzy albumy w ostatnich czterech latach swojego życia: „Old Ideas” (2012), „Popular Problems” (2014) i „You Want It Darker” (2016), z czego ostatnia ukazała się na trzy tygodnie przed śmiercią.

Biografia rozszerzona Leonarda Cohen’a

Leonard Norman Cohen urodził się w żydowskiej rodzinie. Jego ojciec urodził się w Polsce, matka natomiast była emigrantką z Litwy. W wieku 9 lat stracił ojca. Mając 15 lat zaczął komponować na gitarze. W wieku lat 19 Cohen założył swój zespół The Buckskin Boys.

Nie zaprzestawał pisania wierszy. Udało mu się wydać tomik poezji poświęcony zmarłemu ojcu, następnie wyjechał na studia do Nowego Jorku. Na Manhattanie przeżywał romanse. Później się tym znudził, więc odnalazł grecką wysepkę Hydra, leżącą na Morzu Egejskim. Wyspa ta została jego swoistą muzą. W tamtym okresie wydał tomiki poezji zatytułowane kolejno: „Flowers for Hitler”, „The Favourite Game” oraz „Beautiful Losers”.

W 1967 był z powrotem w USA, czyli w roku, w którym wystąpił przed Judy Collins na koncercie głoszącym sprzeciw wojnie wietnamskiej. Po udanym wtedy występie podpisał dobry kontrakt płytowy z Columbia Records. Tak oto już rok później jego debiutancka płyta zatytułowana „Songs of Leonard Cohen” znalazła się w sklepach po obu stronach Atlantyku. Album jakkolwiek był daleki od sukcesu komercyjnego, jednak zrobił z Cohena gwiazdę w Anglii, ponieważ to tam jego płyta utrzymywała się cały rok na liście sprzedaży.

W 1968 roku wyszła płyta druga pt. „Songs from a Room”. Przebój „Bird on the Wire” trafił w środek tarczy również sprzedażowo. Kolejny longplay’em był ten pt. „Songs of Love and Hate”, o to on nie pozostawił już żadnych wątpliwości, że Leonard Cohen to muzyk przez duże M. Płyta została uznana później za jedno z najlepszych dzieł lat 70.

W latach 70. spokój odnajdował raczej w buddyzmie i swoistym eskapizmie towarzyskim. Pod koniec lat 70. był w stanie psychicznego wyczerpania. Kolejna jego płyta powstała jednak, bowiem pomógł w tym ekscentryczny producent Phila Spectora. Płyta „Death of a Ladie’s Man” wyszła w roku 1977 i zaskoczyła wielu fanów. Znany ze swojego minimalistycznego podejścia oczarował ścianą dźwięków, lecz na powrót do dawnej formy fani czekali nastepnych 8 lat.

W 1985 roku ukazał się longplay pt. „Various Positions”, z wielkim hitem, czyli „Hallelujah”. Powrót na scenę był bardzo udany. Koncertował wtedy również w Polsce. Leonard wydawał jeszcze popularny później singel „Ain’t No Cure For Love”.

W 1991 roku otrzymał prestiżowy Order Kanady przyznawany przez tamtejszy rząd. Rok później wydał „The Future”, mianowicie swe pewnie najwybitniejsze dzieło. W 1996 roku tymczasem światem wstrząsnęła informacja o wstąpieniu Leonarda Cohena w podwoje klasztoru zen mieszczącego się na górze Mount Baldy, pod Los Angeles. Artysta pozostawał tamm przez trzy lata. Będąc buddyjskim mnichem przyjął imię Jikan (czyli „osoba cicha, spokojna”).

Kolejną płytę „Ten New Songs” nagrał mając już 67 lat. Longplay zawiera utwór „In My Secret Life”, który został wielkim hitem. W ślad za płytą ruszyła trasa koncertowa, po której wyszła kompilacja zatytułowana „Live In London”. Podczas koncertów obecnych było 700 tysięcy osób.

Zmarł w Los Angeles 7 listopada 2016 roku.

Ciekawostki o Leonardzie Cohen’ie

  • W 1973 roku miała miejsce wojna żydowsko-arabskiej, wtedy to Cohen zaśpiewał na żywo ku pokrzepieniu serc izraelskich oddziałów, podnosząc w ten sposób za pewne żołnierskie morale. Miał nawet plan dołączenia do oddziałów izraelskich, ale dowódcy woleli, aby dostarczał jednak dalej żołnierzom muzycznej rozrywki, zamiast walczyć u ich boku.
  • Cohen przyznał po latach, że długie buddyjskie posty, którym się poddawał, nie wpłynęły pozytywnie na jego zdrowie. Lecz mimo to oddał się medytacjom później przez okrągłe trzy lata, jako mnich zamknięty w zakonie zen.

Cytaty Leonarda Cohena

„Szczerze powiedziawszy, nigdy nie myślałem o sobie jako o poecie. Zawsze uważałem, że poezja jest werdyktem innych ludzi, którzy postrzegają w ten sposób pewien rodzaj pisania. Nie jest rozsądne nazywać samego siebie poetą. To domena ludzi, którzy stoją z boku.”

„Życie to dobrze napisana sztuka z wyjątkiem trzeciego aktu. Możliwe, że jestem już w trzecim akcie tej sztuki, gdzie posiadasz przywilej wiedzy i doświadczenia z dwóch poprzednich aktów. Nikt jednak nie zna jej zakończenia.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Rama. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0 FR.